Zamknij

BAFTA 2018. Wyniki. Oto najlepsze filmy

Redakcja
19.02.2018 11:03
Trzy billboardy za Ebbing, Missouri
fot. PAP

Bafta 2018 za nami. W tym roku zabrakło niespodzianek. Najlepszym filmem wybrano „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”.

Najlepszym filmem BAFTA 2018 został obraz Martina McDonagha „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”. Film „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” (Three Billboards outside Ebbing, Missouri) był nominowany do nagród BAFTA 2018 w dziewięciu kategoriach. Ostatecznie otrzymał pięć nagród: za najlepszą pierwszoplanową rolę żeńską, za najlepszą drugoplanową rolę męską, za najlepszy scenariusz; został też uznany za najlepszy film brytyjski.

Bafta 2018. Wyniki

Wcześniej obraz „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” otrzymał cztery Złote Globy i nagrodę za najlepszy scenariusz na festiwalu filmowym w Wenecji. Film jest nominowany do nagród Akademii Filmowej w siedmiu kategoriach.

Zobacz także

Podczas ceremonii, która odbyła się w niedzielę w Londynie już po raz 71., ogłoszono również, że aktorka Frances McDormand grająca w filmie „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” rolę samodzielnej matki została uhonorowana przez BAFTA tytułem najlepszej aktorki pierwszoplanowej.

McDormand — w filmie: zdesperowana matka, która straciwszy córkę w wyniku gwałtu i morderstwa, wynajmuje trzy tablice reklamowe przy wjeździe do miasta Ebbing, by przyspieszyć śledztwo — została już uhonorowana tegorocznym Złotym Globem za najlepszą rolę kobiecą. Aktorka jest także nominowana do Oscara jako najlepsza wykonawczyni pierwszoplanowa.

59-letni Brytyjczyk Gary Oldman został z kolei wyróżniony nagrodą za najlepszą pierwszoplanową rolę męską w brytyjsko-amerykańskiej koprodukcji „Czas mroku” („Darkest Hour”). W filmie Joe Wrighta Oldman zagrał premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla.

Bafta 2018. Najlepsze filmy

W kategorii najlepszy reżyser nagrodę BAFTA otrzymał meksykański reżyser 53-letni Guillermo del Toro za film „Kształt wody”, który otrzymał aż dwanaście nominacji do nagród BAFTA, wyprzedzając tym samym „Czas mroku” i „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”, które rywalizowały w dziewięciu kategoriach.

Za role drugoplanowe uhonorowani zostali Sam Rockwell za rolę oficera policji Jasona Dixona w filmie „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” oraz Allison Janney, która zagrała Lavonę Golden w obrazie „I, Tonya”.

mid-epa06540845_2

Za najlepszy dokument uznano film „I Am Not Your Negro” Raoula Pecka, a za najlepszą adaptację „Call me by your name” Jamesa Ivory'ego.

Bafta 2018. Nagrody

Wbrew oczekiwaniom polsko-brytyjski pełnometrażowy film animowany „Twój Vincent” Doroty Kobieli i Hugha Welchmana, który uzyskał wcześniej nominację do nagrody BAFTA za najlepszy film animowany, nie został wyróżniony przez Brytyjską Akademię Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA).

Produkcja opowiada historię życia i śmierci holenderskiego malarza Vincenta van Gogha i jest pierwszą na świecie pełnometrażową animacją malarską, na którą złożyło się ok. 65 tys. obrazów malowanych olejem na płótnie. Scenariusz napisała reżyserka Dorota Kobiela we współpracy z pisarzem Jackiem Dehnelem.

W tej kategorii zwyciężył film „Coco” Lee Unkricha i Darli K. Anderson — musical wyprodukowany przez studia Walta Disneya i Pixar Animation Studios, będący silną konkurencją dla „Twój Vincent” w walce o Oscary.

Warto przypomnieć, że nagrody Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych wręczono po raz 71. Eksperci twierdzą, że to najbardziej miarodajny wskaźnik tego, czy dany film ma szanse na przyznawane za niecały miesiąc później Oscary.

RadioZET.pl/SI/PAP