Zamknij

BAFTA 2019: "Zimna wojna" nominowana w czterech kategoriach

Redakcja
09.01.2019 12:27
BAFTA 2019: "Zimna wojna" nominowana w czterech kategoriach
fot. Instagram:@coldwarmovie

10 lutego odbędzie się uroczysta gala wręczenia nagród Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych BAFTA 2019. Wśród nominowanych obrazów znalazła się "Zimna wojna", która ma szansę na cztery statuetki.

BAFTA, czyli Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych, już po raz 72 przyzna prestiżowe nagrody filmowe, nazywane przez wielu "brytyjskimi Oscarami". Uroczysta gala odbędzie się 10 lutego 2019 roku w Royal Albert Hall w Londynie, a wśród gości mają znaleźć się księżna Kate i książę William, co najlepiej świadczy o randze wydarzenia. Akademia ogłosiła listę kategorii oraz produkcji nominowanych do statuetki w każdej z nich.

Zdecydowanym, nomen omen, faworytem do zdominowania tegorocznej gali jest "Faworyta" Yorgosa Lanthimosa. Film został nominowany aż w dwunastu kategoriach, w tym za najlepszy film oraz najlepszego reżysera. Cieszy natomiast, że na kolejnej prestiżowej imprezie doceniona została "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego.

Zimna wojna
fot. Instagram:@coldwarmovie

BAFTA 2019: "Zimna wojna" powalczy o cztery nagrody

Oklaskiwana na całym świecie polska produkcja z rewelacyjną Joanną Kulig po raz kolejny powalczy o cenną nagrodę. Przypomnijmy, że film otrzymał między innymi cztery statuetki na rozdaniu Europejskich Nagród Filmowych w Sewilli oraz znalazł się na shortliście Oscarów. Na BAFTA 2019 powalczy w czterech kategoriach: dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, najlepszego scenariusza oryginalnego, za najlepsze zdjęcia oraz najlepszego reżysera. Paweł Pawlikowski znalazł się w gronie nominowanych obok między innymi Yorgosa Lanthimosa oraz Spike'a Lee. Trzymamy kciuki za "Zimną wojnę". Nagroda BAFTA byłaby dobrą wróżbą przed nadchodzącą walką o Oscary, zwłaszcza po zadziwiającym braku nominacji do Złotych Globów. Film ma duże szanse na zwycięstwo w każdej z czterech kategorii.

RadioZET.pl/MF