Zamknij

Barbara Połomska nie żyje. "Polska Brigitte Bardot" zmarła w wieku 87 lat

28.07.2021 14:40
Barbara Połomska nie żyje
fot. AF Archive/Mary Evans Picture Library/East News

Barbara Połomska nie żyje. Wybitna aktorka filmowa i teatralna, przez krytyków nazywana "Polską Brigitte Bardot", zmarła 28 lipca 2021 roku w wieku 87 lat.

Barbara Połomska była gwiazdą kina lat 50. i 60. XX wieku, która stworzyła niezapomniane role w klasykach, takich jak "Zezowate szczęście" i "Eroica" Andrzeja Munka. Zagrała też w kilku serialach telewizyjnych, jednak zawsze pozostawała wierna scenie. Z Teatrem Powszechnym w Łodzi, na którego deskach debiutowała w 1957 roku, była związana przez 64 lata. Odeszła 28 lipca 2021 roku, mając 87 lat.

Zobacz także

Barbara Połomska nie żyje. Kim była "Polska Brigitte Bardot"?

Barbara Połomska urodziła się 9 stycznia 1934 roku w Bydgoszczy. Na dużym ekranie zadebiutowała jeszcze w trakcie studiów - mając niespełna 20 lat, wystąpiła w "Opowieści Atlantyckiej" Wandy Jakubowskiej. Po ukończeniu PWST w Krakowie związała się z Teatrem Powszechnym w Łodzi. W 1957 roku zagrała tam swoją pierwszą rolę - Elizy w "Pigmalionie" George’a Bernarda Shawa. Na przestrzeni 64-letniej kariery teatralnej stworzyła dziesiątki niezapomnianych kreacji aktorskich - m.in. w "Ślubach panieńskich", "Królowej śniegu", "Dziadach",  "Weselu", "Szewcach", "Iwonie, księżniczce Burgunda" i "My Fair Lady". Rola Anikijewej w "Garażu" Emila Bragińskiego i Eldara Riazanowa przyniosła jej "Strebrny Pierścień" za największe osiągnięcie artystyczne sezonu 1986/87 w teatrach dramatycznych w Łodzi. Ostatni raz na deskach teatru występowała w "Branczu" Juliusza Machulskiego, którego premiera odbyła się w 2015 roku.

Barbara Połomska była nierozerwalnie związana z Teatrem Powszechnym w Łodzi, jednak jej kariera nie ograniczała się jedynie do sceny. Dla kinomanów na zawsze pozostanie "polską Brigitte Bardot", która zachwycała widzów w filmach "Zezowate szczęście", "Eroica", "Inspekcja pana Anatola", "Dwa żebra Adama", "Matka królów" czy "Dzieje mistrza Twardowskiego". Na przełomie lat 60. i 70. występowała także w kilku popularnych serialach, m.in. "Kapitan Sowa na tropie" i "Doktor Ewa". 

W 2020 roku, kiedy przypadał Jubileusz 75-lecia Teatru Powszechnego w Łodzi, Barbara Połomska została odznaczona Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Teatr Powszechny w Łodzi żegna Barbarę Połomską

Informację o śmierci aktorki przekazał Teatr Powszechny w Łodzi, publikując obszerny post na Facebooku.

- Odeszła Barbara Połomska - wybitna aktorka związana z naszym teatrem przez 64 lata. Była jednym z filarów i symboli Teatru Powszechnego w Łodzi. (...) Piękna, utalentowana młoda dziewczyna o jasnych włosach, nazywana przez krytyków polską Brigitte Bardot. (...) Jako aktorka dzieliła życie pomiędzy scenę i plan filmowy. Basia budowała historię polskiego kina, podróżowała po świecie, była gwiazdą festiwali w Argentynie i Europie. Zawsze jednak wracała do Łodzi. (...) Basiu, tak strasznie smutno. Dziękuję za nasze spotkanie, za nasz Teatr. Mamy Cię zawsze w sercach i pamięci - napisała w pożegnalnym wpisie Ewa Pilawska – dyrektorka teatru.

RadioZET.pl/Teatr Powszechny w Łodzi

Zobacz także