Zamknij

Bartosz Bielenia apeluje o bardziej inkluzywne zasady nominacji do Orłów

22.06.2021 14:44
Bartosz Bielenia
fot. Piotr Molecki/East News

Polskie Nagrody Filmowe Orły 2021 rozdane! Nie milkną jednak echa serii przemówień, które odbyły się podczas gali w Warszawie. Jedno z nich - wręczającego nagrodę Bartosza Bieleni odbiło się szeroko w mediach, gdyż zwróciło uwagę na pewien szczególny problem, nie tylko polskiego show-biznessu. Na co zwrócił uwagę aktor, najlepiej znany z ról w "Bożym Ciele" i "Prime Time"?

Orły 2021 rozdane. Nagrodę w najważniejszej kategorii otrzymał film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego. Wiele nagród otrzymała także produkcja „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”. Jednym z laurów dla tego filmu była nagroda aktorska dla Agaty Kuleszy za rolę matki bohatera. Zanim aktorka otrzymała jednak statuetkę, wręczający nagrodę Bartosz Bielenia zwrócił się z prośbą w stronę członków Polskiej Akademii Filmowej. Co powiedział?

Bartosz Bielenia i prośba do Polskiej Akademii Filmowej

Bielenia ze sceny zwrócił uwagę, że podział kategorii aktorskich na „męskie” i „żeńskie” nie oddaje pełni sytuacji rozwijającego się świata.

„Szkoda się tak ograniczać, gdy dziś zdajemy sobie sprawę, że istnieje całe niebinarne spektrum między męskim a kobiecym. Czule można się temu przyjrzeć” – powiedział ze sceny.

Słowa Bieleni nastąpiły niedługo po tym, jak Amerykańska Akademia Telewizyjna, przyznająca nagrody Emmy, zarządziła, że od teraz odtwórcy ról w serialach telewizyjnych będą mogli wybrać czy chcą, aby ich nazwisko pojawiło się w kategorii męskiej, żeńskiej czy w nowej, nieokreślonej płciowo, nazwanej Best Performer. W języku polskim nie ma bezpłciowego zamiennika tego słowa, więc kategoria w języku polskim nazywałaby się najpewniej: Najlepszy Występ, ew. Najlepsza Kreacja Aktorska.

Podobne rozróżnienie od ostatniego sezonu nagród stosowane jest przez  MTV Movie & TV Awards, które nagradza Najlepszą Kreację (Best Performance) w danej produkcji, bez względu na płeć odtwórcy.

Prośba Bieleni nastąpiła również zaledwie w kilka dni po rozdaniu nagród podczas festiwalu filmowego Młodzi i Film, podczas którego pojawiła się specjalna, nieplanowana nagroda. Nagrodę zatytułowaną Gender otrzymał aktor Mikołaj Matczak, za rolę w filmie „Ostatni Komers”. Laur dla aktora wywołał jednak pewną konsternację wśród samych nagrodzonych. Reżyser filmu „Ostatni Komers”, Dawid Nickel, w specjalnym poście na Facebooku, zwrócił uwagę na mylne użycie sformułowania gender – odnoszącego się do płci kulturowej, zamiast określenia Queer, które odnosiłoby się do orientacji seksualnej bohatera.

Wszystkie te wydarzenia pokazują, że czas na zmiany w nazewnictwie kategorii filmowych, aby lepiej oddać pełny obraz otaczającego nas świata. Czy gremium Polskiej Nagrody Filmowej Orły wprowadzi do swojego regulaminu zasady podobne do tych, które stosują amerykańskie nagrody, przekonamy się pewnie dopiero w najbliższych tygodniach.

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do grupy " Filmy i seriale - newsy i dyskusje fanów" na Facebooku.

Czytaj także:  "Mistrz": Film o pięściarzu z Auschwitz trafi do kin w Wielkiej Brytanii i Irlandii

RadioZET.pl/Onet.pl/Variety/Hollywood Reporter