Zamknij

Berlinale 2021 na świeżym powietrzu. Tegoroczny festiwal odbędzie się w plenerze

12.05.2021 10:10
Złote i Srebrne Niedźwiedzie Berlinale
fot. materiały prasowe Berlinale.de - Sandra Weller/Berlinale 2020

Festiwal filmowy w Berlinie otwarty dla publiczności. W czerwcu w stolicy Niemiec odbędzie się specjalna edycja zimowej imprezy. Co już wiemy o nowej edycji Berlinale?

Festiwal filmowy w Berlinie, jako jedna z imprez kulturalnych, musiał poradzić sobie z pandemią koronawirusa. W sytuacji, gdy inne festiwale zdecydowały się przenieść w całości online, bądź zmienić swój termin, szefowie niemieckiej imprezy zdecydowali się na ruch bezprecedensowy. Rozbili swoje wydarzenie na dwa segmenty – imprezę branżową online – dla filmowców, dystrybutorów, dziennikarzy i innych ludzi z branży filmowej – oraz wydarzenia dla publiczności. Edycja branżowa odbyła się już na początku marca tego roku, a teraz przyszedł czas na wydarzenie dla zwykłej publiczności. 

Festiwal Berlinale 2021 odbędzie się w formule kina letniego, w 16. lokalizacjach w mieście, gdzie zostaną rozstawione ogromne ekrany, w tym na tzw. wyspie muzealnej jako głównej lokalizacji letniej edycji imprezy. (Regularny festiwal skupia się na Potsdamer Platz z budynkiem Berlinale Palast jako głównym obiektem festiwalowym). Dobór miejsca jest też o tyle ciekawy, że wyspa muzealna jest jednym z miejsc akcji jednego z nagrodzonych w tym roku filmów. Mowa o produkcji „I’m Your Man” z udziałem Dana Stevensa.

„Jesteśmy ogromnie podekscytowani na możliwość zaprezentowania nowej koncepcji festiwalu. Berlinale Summer Special pozwoli widzom na szczególne, zbiorowe doznanie festiwalowe – coś, za czym wszyscy tęskniliśmy od dłuższego czasu” – zdradził duet Mariette Rissenbeek, Carlo Chatrian, niedawno ogłoszonych nowych dyrektorów artystycznych festiwalu.

Podczas letniej imprezy przewidziane są nie tylko plenerowe pokazy filmów i dyskusje, ale także oficjalna gala wręczenie statuetek, przyznanych przez Jury już w marcu. Dodatkowo selekcje dziecięce i młodzieżowe – Kplus i 14plus, które nie mogły odbyć się w regularnej formie na początku roku, będą miały szansę przyznać swoje statuetki.

Dokładny program Berlinale Summe Special mamy poznać już 20 maja, ale w tym momencie pewnym jest, że w repertuarze znajdzie się większość produkcji, które zakwalifikowały się do selekcji festiwalu w edycji marcowej. Istnieje więc ogromne prawdopodobieństwo, że widzowie będą mogli obejrzeć zwycięski film „Niefortunny numerek lub szalone porno” („Bad Luck Banging or Loony Porn”) rumuńskiego reżysera Radu Jude, czy „Wheel of Fortune and Fantasy” japońskiego twórcy Ryusuke Hamaguchiego.

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do grupy " Filmy i seriale - newsy i dyskusje fanów" na Facebooku.

Berlinale 2021 – kiedy się odbędzie? 

Impreza odbędzie się w dniach 9-20 czerwca w 16 punktach Berlina. Pełny program imprezy dostępny będzie od 20 maja, a sprzedaż biletów rozpocznie się 27 maja.

Czytaj także:  Gwiazdy „Czarnobyla” i „Normalnych ludzi” w thrillerze psychologicznym „God’s Creatures”

RadioZet.pl/informacja prasowa Berlinale