Zamknij

Betty Lynn nie żyje. Gwiazda powojennego kina miała 95 lat

18.10.2021 11:46
Betty Lynn nie żyje
fot. Courtesy Everett Collection/EAST NEWS

Betty Lynn nie żyje. Amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna zmarła w wieku 95 lat. Przez większość życia była związana z rolą Thelmy Lou w "The Andy Griffith Show".

Betty Lynn była gwiazdą dziesiątek filmów i seriali. Szczyt jej kariery filmowej przypadł na lata 50. XX wieku, zaś w telewizji zasłynęła przede wszystkim rolą dziewczyny Barneya Fife'a z serialu "The Andy Griffith Show". Zmarła w wieku 95 lat. O jej śmierci poinformowało Muzeum Andy'ego Griffitha, z którym regularnie współpracowała.

Betty Lynn nie żyje. Miała 95 lat

Betty Lynn urodziła się 29 sierpnia 1926 roku w Kansas w stanie Missouri. Jako nastolatka dołączyła do United Service Organizations, zapewniającej rozrywkę amerykańskim żołnierzom walczącym na frontach II wojny światowej. W wieku 18 lat brała udział w tourne organizacji na terenach Chin, Birmy i Indii. W latach 40. stawiała też pierwsze kroki na Broadwayu. Tam odkrył ją hollywoodzki producent Darryl F. Zanuck, co zaowocowało kontraktem z wytwórnią 20th Century Fox. Wystąpiła wówczas w filmach takich jak "Gosposia do wszystkiego" (1948), "Czerwcowa narzeczona" (1948), "Million Dollar Mermaid" (1952), "Moje miejsce na Ziemi" (1955), "Spotkajmy się w Las Vegas" (1956), "Za wysoką ścianą" (1956) czy "Człowiek, którego zwano katem" (1959). 

Betty Lynn, czyli Thelma Lou z serialu "The Andy Griffith Show"

W latach 50. Betty Lynn występowała także w serialach "The Egg and I", "Texas John Slaughter" oraz "Love That Jill", jednak dopiero rola Thelmy Lou w słynnym serialu "The Andy Griffith Show" przyniosła jej miłość telewidzów. Aktorka wystąpiła w 26 odcinkach serii w latach 1961-1966 oraz w filmowej kontynuacji produkcji z 1986 roku ("Powrót do Mayberry"), w którym Thelma i Barney po latach rozchodzenia się i schodzenia w serialu, wreszcie wzięli ślub.

Była to ostatnia rola aktorki. 20 lat później przeniosła się do Mount Airy w Północnej Karolinie, rodzinnego miasta Andy'ego Griffitha, które było pierwowzorem Mayberry z serialu. Tam regularnie udzielała się w lokalnym Andy Griffith Museum.

Jak podała instytucja, aktorka zmarła w sobotę 16 października 2021 roku. Odeszła w spokoju po krótkiej chorobie. 

RadioZET.pl/Andy Griffith Museum