Zamknij

Binge-watching to poważne zjawisko. Czy ty też tak robisz, gdy oglądasz Netflixa?

08.12.2020
Aktualizacja: 08.12.2020 20:51
Kobieta z pomalowanymi paznokciami ogląda seriale na platformie Netflix na laptopie
fot. Shutterstock

Binge-watching to popularne zjawisko, które coraz częściej pojawia się w społeczeństwie. Ciebie również może dotyczyć.

Odkąd platformy streamingowe stały się bardziej popularne, wśród społeczeństwa pojawiło się dziwne zjawisko, które przez psychologów nazywane jest binge-watchingiem. Polega ono na kompulsywnym oglądaniu seriali, które może przyczynić się do powstania poważnego uzależnienia. To uczucie z pewnością znają miłośnicy platformy Netflix, ale nie tylko. O ile wydaje się nieszkodliwe, w rzeczywistości może być niebezpieczne. Uważaj! Jeśli to uzależnienie się nasili, będziesz potrzebować porady specjalisty.

Zobacz także: Seriale idealne na wieczór. TOP 11 produkcji

Na czym polega bing-watching?

Znasz to uczucie, gdy musisz obejrzeć kolejny odcinek wciągającego serialu? I kolejny, i jeszcze jeden... My też... Uważaj! To binge-watching.

To zjawisko charakteryzuje się oglądaniem kilku odcinków serialu z rzędu. Według badań przeprowadzonych przez Netflixa binge-watching polega na oglądaniu od dwóch do sześciu odcinków serialu z rzędu.

Oglądanie seriali powoduje identyfikację z bohaterem, co wzbudza potrzebę obejrzenia dalszych odcinków. Zjawisko miało swój początek wraz z rozwojem ofert wideo na życzenie. Inne badania potwierdziły, że oglądanie seriali zmniejsza stres dnia codziennego. Dzięki angażującej fabule możemy bowiem zapomnieć o problemach.

Badania wykazały również najpopularniejsze gatunki filmowe, po które sięgają użytkownicy. Seriale, które najchętniej oglądamy to horrory oraz trzymające w napięciu thrillery.

Zobacz także: 15 najśmieszniejszych seriali na platformie Netflix! Popłaczesz się ze śmiechu

Bing-watching: to zjawisko może wywołać uzależnienie

Jak widzicie zatem bing-watching ma bardzo wiele zalet. Wszyscy uwielbiamy bowiem kompulsywne oglądanie seriali!

Istnieją również i takie skutki, które nie mają pozytywnego wpływu na nasz organizm. Oglądanie kilkunastu odcinków z rzędu (szczególnie w nocy) może przyczynić się do zaburzenia pracy naszego organizmu oraz nieprawidłowego czasu trwania snu.

Zobacz także: Netflix testuje nową funkcję. Ma na celu pomóc użytkownikom wybrać, co mieliby oglądać

Nie każdy aktor jest fanem produkcji, w której przyszło mu zagrać. W naszej galerii znajdziecie listę 10 aktorów i aktorek, którzy wprost nienawidzą filmów i seriali, w których wystąpili.