Zamknij

"Bohemian Rhapsody": scenarzysta pozwał producenta oscarowego filmu. Chodzi o duże pieniądze

19.11.2021 09:45
Bohemian Rhapsody: Rami Malek - kadr z filmu
fot. Ferrari Press/East News

Scenarzysta "Bohemian Rhapsody" -  Anthony McCarten, złożył do sądu pozew przeciwko Grahamowi Kingowi i firmie GK Films. Twórca twierdzi, że zarobił za mało.

Film "Bohemian Rhapsody" odniósł ogromny sukces. Biografia grupy Queen i Freddy'ego Mercury'ego z Ramim Malekiem w roli głównej otrzymała cztery Oscary, ale odniosła też sukces komercyjny, który stał się kością niezgody pomiędzy scenarzystą Anthonym McCartenem a producentem Grahamem Kingiem. Do sądu wpłynął pozew przeciwko właścicielowi firmy GK Films.

"Bohemian Rhapsody": producent filmu oszukał scenarzystę?

Filmowa historia zespołu  Queen i Freddy'ego Mercury'ego stała się tak popularna, że na fali jej popularności, jak grzyby po deszczu zaczęły pojawiać się kolejne produkcje, opowiadające o losach znanych muzyków.

"Bohemian Rhapsody" ma na koncie nie tylko sukces artystyczny, ale również finansowy. Film o budżecie 55 milionów dolarów zarobił na świecie 911 milionów dolarów. Jednak jak podaje Deadline, według sprawozdań księgowych wydanych przez 20th Century Fox Film Corporation, "Bohemian Rhapsody" jest na minusie wynoszącym do 51 milionów dolarów.

Postępowanie prawne w tej sprawie z powództwa McCartena jest zawiłe, ponieważ w pozwie widnieje nazwisko Kinga i nazwa jego firmy GK Films. Nie ma natomiast studia Fox czy korporacji Disneya, który w międzyczasie przejął wytwórnię i "Bohemian Rhapsody" należy obecnie prawa do produkcji. Scenarzysta utrzymuje, że zawarł umowę bezpośrednio z Kingiem na otrzymanie 5% udziałów GK Films. Ostatecznie King przekazał wszystkie umowy 20th Century Fox, a obecnie posiada je korporacja Disneya. Według McCartena definicje księgowania transakcji uległy zmianie i nie otrzymał ani centa w ramach zawartej umowy. King nie odpowiadał również na jego prośby o zapłatę należnej sumy.

Prawnicy McCartena domagają się odszkodowań pieniężnych, których wysokość należy udowodnić na rozprawie, pełnego rozliczenia filmu i oświadczenia sądowego praw i obowiązków umownych stron w związku z umową autora. 50-stronicowy pozew przeciwko Kingowi wpłynął do Sądu Najwyższego w Los Angeles 17 listopada 2021 roku. Przedstawiciele GK Films w rozmowie z Deadline stwierdzili, że Fox/Disney powinien być również stroną w sprawie i skontaktują się z nimi niezwłocznie, aby skonsultować przyszłe postępowania. Jak zakończy się ta sprawa? Przekonamy się za jakiś czas.

RadioZET.pl/Deadline