Zamknij

Nie żyje laureat dwóch Oscarów. Zmarł w wieku 87 lat

Judyta Wanicka
15.11.2019 15:18
Branko Lustig nie żyje
fot. East News

Nie żyje Branko Lustig, hollywoodzki producent, zdobywca Oscarów za „Listę Schindlera” i „Gladiatora”. Filmowiec zmarł 14 listopada w rodzinnej Chorwacji. Miał 87 lat.

Branko Lustig nie żyje

14 listopada 2019 roku zmarł Branko Lustig, wybitny producent wielu hollywoodzkich dzieł filmowych. Filmowiec odszedł w wieku 87 lat w Chorwacji, skąd pochodzi jego rodzina. Przyczyny śmierci Branko Lustiga nie zostały podane do wiadomości publicznej.

Producenta pożegnało wielu artystów, między innymi Russell Crowe i Steven Spielberg, którzy współpracowali z Branko Lustigiem przy oscarowych produkcjach – „Gladiatorze” i „Liście Schindlera”.
Wiadomość o śmierci Branko złamała moje serce. Moje myśli są z jego rodziną i przyjaciółmi. Kiedy pierwszy raz spotkaliśmy się, by przedyskutować „Listę Schindlera”, nalegał, by jego poprzednie zasługi były bez znaczenia, a jedyną wartość miały jego kwalifikacje do tej pracy. Zakasał rękaw, by pokazać swój tatuaż z Auschwitz. Stałem bez słowa i nasza wspaniała przyjaźń trwająca prawie trzy dekady narodziła się w tym intymnym momencie. Przeżył horror Holocaustu, swoją osobistą podróż i triumf nadziei oraz determinacji – historię, która dla dzisiejszych dzieciaków jest niewyobrażalna. Naprawdę będziemy za nim tęsknić – cytuje oświadczenie Russella Crowe'a portal Deadline.

Branko Lustig – zmarł zdobywca Oscarów za „Listę Schindlera” i „Gladiatora”

Branko Lustig urodził się mieście Osijek w rodzinie chorwackich Żydów. W czasie II wojny światowej był więźniem obozów Auschwitz i Bergen-Belsen. Przeżył dzięki pomocy oficera, który pochodził z jego rodzinnych stron i znał jego ojca. W latach 50. zatrudnił się w jugosłowiańskim przemyśle filmowym. Został kierownikiem produkcji wojennego obrazu Branko Bauera „Nie odwracaj się, synu”.

Po koniec lat 80. Lustig wyemigrował do USA. Pracował przy wybitnych dziełach światowej kinematografii, m.in. „Skrzypku na dachu”, „Wyborze Zofii” oraz serialach „Wichry wojny” i „Wojna i pamięć”. Tam też poznał Stevena Spielberga, z którym wspólnie zrealizował film „Listę Schindlera”. Obraz przyniósł mu pierwszego Oscara w 1994 roku. Drugą nagrodę Akademii Branko Lustig zdobył w 2001 roku jako producent „Gladiatora”. Zajmował się produkcją również takich filmów jak: „Hannibal”, „Helikopter w ogniu”, „Peacemaker”, „Królestwo niebieskie” czy „American gangster”.

RadioZET.pl/jw