Zamknij

Buddy Van Horn nie żyje. Dubler i reżyser filmów Clinta Eastwooda miał 92 lata

01.06.2021 12:22
znicz - materiał poglądowy
fot. Value Stock Images

Zmarł Buddy Van Horn - wieloletni kaskader i dubler Clinta Eastwooda oraz reżyser wielu produkcji, w których grał aktor. Miał 92 lata.

11 maja 2021 roku w Los Angeles zmarł Wayne "Buddy" Van Horn. Przez wiele lat współpracował z Clintem Eastwoodem jak kaskader, dubler oraz reżyser filmów, w których brał udział gwiazdor. Miał 92 lata.

Buddy Van Horn nie żyje - kim był?

O śmierci Van Horna poinformował portal The Hollywood Reporter. Filmowiec urodził się 20 sierpnia 1928 roku w Los Angeles. Jako młody chłopak był utalentowanym jeźdźcem konnym. Postanowił wykorzystać swoje umiejętności w westernowych filmach i serialach produkowanych w latach 50. i 60. XX wieku. Van Horn był między innymi dublerem Guya Williamsa w serialu Disneya "Zorro". Pojawiał się też jako epizodysta walczący za pomocą broni białej w filmach "Spartakus" i "Bóg wojny". Innymi znanymi aktorami, których dublował Van Horn byli Gregory Peck ("Złoto MacKenny"), James Stewart ("Szeryf z Firecreek") i Henry Fonda ("Klub Towarzyski Cheyenne"). Z czasem został koordynatorem kaskaderów na planach filmowych.

Ponadto Van Horn pojawiał się też w serialach telewizyjnych, między innymi "Falcon Crest", "Wildside", "Magnum", czy "The Six Million Dollar Man".

Najbardziej znany był jednak ze współpracy z Clintem Eastwoodem, z którym współpracował od roku 1972 do 2011, między innymi w takich produkcjach jak "Brudny Harry", "Kosmiczni kowboje", "Za wszelką cenę" i "Gran Torino", "Strażnik prawa", "Wyzwanie", czy "Nagłe zderzenie". Van Horn był też reżyserem drugiego planu kilku filmów, w których występował Eastwood - "Siła magnum", "Żółtodziób" i "Władza absolutna". Wyreżyserował też trzy filmy Eastwooda - "Jak tylko potrafisz", "Pula śmierci" i "Różowy cadillac". Wystąpił też w większej roli - marshala Jima Duncana w westernie "Mściciel". Miał żonę Konne Van Horn, z którą doczekał się dwóch córek.

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do grupy "Filmy i seriale - newsy i dyskusje fanów" na Facebooku
RadioZET.pl/The Hollywood Reporter