Zamknij

Znany reżyser nie weźmie udziału w Cannes 2021. Dostał zakaz wyjazdu z Rosji

Sergiusz Kurczuk
09.06.2021 12:03
Kiriłł Sieriebriennikow
fot. Sputnik/EAST NEWS

Kiriłł Sieriebriennikow - ceniony rosyjski reżyser, nie będzie mógł uczestniczyć w Festiwalu Filmowym w Cannes. Otrzymał zakaz opuszczania Rosji.

Podczas 74. Festiwalu Filmowego w Cannes odbędzie się pokaz najnowszego filmu Kiriłła Sieriebriennikowa. "Petrov’s Flu" ("Grypa Pietrowa") weźmie też udział w konkursie głównym prestiżowego wydarzenia. Reżyser nie będzie jednak mógł wziąć udziału w imprezie. Ma zakaz wyjazdu ze swojego kraju.

Cannes 2021 - Kiriłł Sieriebriennikow nie może wziąc udziału w festiwalu

Sieriebriennikow, który ma na swoim koncie między innymi głośny film "Lato" z 2018 roku, zakwalifikował się ze swoją najnowszą produkcją do konkursu głównego Festiwalu Filmowego Cannes 2021. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, reżyser nie będzie obecny podczas pokazu "Petrov’s Flu". W razie wygranej nie odbierze też Złotej Palmy. Wszystko przez zakaz wyjazdu z Rosji.

Film to adaptacja wydanej w 2018 r. powieści Aleksieja Salnikowa, która została napisana tuż przed pandemią COVID-19. To dość ciekawe, bo książka i film opowiadają surrealistyczną historię rodziny próbującej przetrwać w chaosie spowodowanym epidemią grypy.

O nieobecności Sieriebriennikowa na Cannes 2021 poinformował jego prawnik, Dimitrij Charitonow, za pośrednictwem agencji AFP. Jak podano w komunikacie prasowym, filmowiec w 2020 roku został skazany przez sąd w Moskwie na trzy lata pozbawienia wolności w zawieszeniu za sprzeniewierzenie środków państwowych. Zdaniem wielu osób śledztwo w sprawie Sieriebriennikowa i jego proces nie były do końca uczciwe i miały podłoże czysto polityczne. Tematyka filmów reżysera nie zgadza się z kierunkiem obranym przez rząd Rosji, który jest konserwatywny i kładzie nacisk na tradycyjne wartości.

Wyrok filmowca obejmuje zakaz wyjazdu poza terytorium Rosji. Postanowienie sądu będzie obowiązywało do roku 2023. Sieriebriennikowowi udało się uniknąć 6 lat pozbawienia wolności w kolonii karnej. Takiej kary domagał się prokurator prowadzący sprawę przeciwko reżyserowi. To nie pierwszy raz, kiedy filmowiec nie pojawi się w Cannes. W 2018 roku odbył się pokaz filmu "Lato". Sieriebriennikow nie mógł się pojawić na festiwalu z powodu trwającego przeciwko niemu śledztwu, w którego czasie był objęty aresztem domowym. Nie pomogło nawet wstawiennictwo dyrektora festiwalu Thierry’ego Fremaux.

Cannes 2021 - kiedy odbędzie się festiwal filmowy?

Zazwyczaj festiwal w Cannes odbywał się w maju. Z powodu pandemii koronawirusa datę przełożono na późniejszy termin. W tym roku Festiwal Filmowy w Cannes będzie miał miejsce w dniach 6-17 lipca 2021 roku.

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do grupy "Filmy i seriale - newsy i dyskusje fanów" na Facebooku

RadioZET.pl/PAP/AFP