Zamknij

Carey Mulligan: kim jest aktorka nominowana do Oscara 2021? [MĄŻ, DZIECI, FILMY]

13.04.2021 13:44
Carey Mulligan
fot. Michael Hurcomb/Rex/Shtterstock/East News

Kim jest Carey Mulligan? Aktorka otrzymała nominację do Oscara 2021 w kategorii "najlepsza aktorka pierwszoplanowa" za rolę w filmie "Obiecująca. Młoda. Kobieta.". Sprawdzamy, w jakich innych filmach zagrała Carey Mulligan oraz podajemy informacje o jej karierze i życiu prywatnym.

Carey Mulligan - kim jest aktorka nominowana do Oscara 2021? Zebraliśmy najważniejsze informacje o Carey Mulligan. Z tego artykułu dowiesz się, czy brytyjska aktorka ma męża i dzieci, poznasz jej filmy oraz sprawdzisz, jakie jeszcze nominacje i nagrody otrzymała. Szczegóły poniżej.

Zobacz także:  Carey Mulligan: najlepsze filmy z aktorką nominowaną do Oscara 2021 [TOP 10]

Carey Mulligan: kim jest aktorka nominowana do Oscara 2021? [MĄŻ, DZIECI]

Carey Mulligan jest brytyjską aktorką. Urodziła się 28 maja 1985 roku w środkowym Londynie. W 2021 roku skończy 36 lat. Jest córką nauczycielki akademickiej i dyrektora hotelu. Carey Mulligan ma starszego brata, Owaina. Aktorka, gdy była jeszcze dzieckiem, przeprowadziła się z rodziną do Niemiec, gdzie jej ojciec otrzymał pracę. Aktorstwem zainteresowała się, gdy była nastolatką. Co ciekawe, Mulligan napisała list do Kennetha Branagha z prośbą, by został jej mentorem. Pierwszą poważną rolę otrzymała w 2005 roku - wtedy pojawia się w filmie "Duma i uprzedzenie", gdzie wcieliła się w siostrę głównej bohaterki. 

Prywatnie aktorka jest w szczęśliwym związku z Marcusem Mumfordem - muzykiem i wokalistą zespołu Mumford and Sons. Para poznała się, gdy byli jeszcze dziećmi, jednak kontakt odnowili w 2011 roku, a rok później wzięli ślub. Carey Mulligan i Marcus Mumford mają dwoje dzieci - 5-letnią córkę Evelyn i 3-letniego syna Wilfreda. Carey Mulligan jednak chroni swojej prywatności, dlatego nie pokazuje się z dziećmi publicznie. 

Carey Mulligan: nominacja do Oscara 2021 za film "Obiecująca. Młoda. Kobieta"

Carey Mulligan otrzymała drugą nominację do Oscara w 2021 roku. Tym razem aktorka ma duże szanse, by zgarnąć swoją pierwszą prestiżową statuetkę za film "Obiecująca. Młoda. Kobieta". W produkcji Mulligan wciela się w Cassandrę Thomas. Jak czytamy w opisie filmu na portalu Filmweb.pl.

Po tym jak tragiczne wydarzenia przekreśliły przyszłość Cassandry, młoda kobieta szuka zemsty na tych, którzy stają jej na drodze. 

Filmweb o filmie "Obiecująca. Młoda. Kobieta"

Oprócz Carey Mulligan, o Oscara 2021 dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej powalczą: Andra Day ("Billie Holiday"), Vanessa Kirby ( "Cząstki kobiety"), Viola Davis ("Ma Rainey: Matka bluesa") i Frances McDormand ("Nomadland").

W ciągu całej swojej kariery Carey Mulligan była nominowana łącznie 24 razy do różnych nagród, m.in. Oscarów, BAFTA  i innych. Otrzymała 10 statuetek.

  1. 2021 Critics Choice - najlepsza aktorka za "Obiecująca. Młoda. Kobieta"
  2. 2021 AACTA - najlepsza aktorka zagraniczna za "Obiecująca. Młoda. Kobieta"
  3. 2021 National Board of Review - najlepsza aktorka za "Obiecująca. Młoda. Kobieta"
  4. 2020 Stowarzyszenie Krytyków Filmowych z Los Angeles - najlepsza aktorka pierwszoplanowa za "Obiecująca. Młoda. Kobieta"
  5. 2018 Film Independet - nagroda specjalna za "Mudbound"
  6. 2017 Gotham - nagroda specjalna dla najlepszej obsady z "Mudbound"
  7. 2010 BAFTA - najlepsza aktorka pierwszoplanowa za "Była sobie dziewczyna"
  8. 2010 BIFA - najlepsza aktorka za "Nie opuszczaj mnie"
  9. 2009 BIFA - najlepsza aktorka za "Była sobie dziewczyna"
  10. 2009 National Board of Review - najlepsza aktorka za "Była sobie dziewczyna"

Carey Mulligan role: w jakich filmach zagrała?

Carey Mulligan rozpoczęła karierę aktorską w 2005 roku. Miała wtedy 20 lat i pojawiła się w filmie "Duma i uprzedzenie". Następnie stworzyła fantastyczne kreacje w takich produkcjach jak "Wrogowie publiczni", "Była sobie dziewczyna" (ten film przyniósł jej rozgłos), "Nie opuszczaj mnie" czy "Wall Street: Pieniądz nie śpi". Następnie przyszła kolej na wielkie hollywoodzkie produkcje, wśród nich możemy wymienić "Drive" u boku Ryana Goslinga, "Wstyd" oraz "Wielkiego Gatsby'ego" z Leonardo DiCaprio w roli głównej.

Carey Mulligan stworzyła także wyrazistą kreację w "Sufrażystce" i filmie Netflixa o tytule "Mudbound". Pojawiła się też w "Krainie wielkiego nieba". Aktorka wystąpiła w 2021 roku w filmie Netflixa o tytule "Wykopaliska", a za "Obiecującą. Młodą. Kobietę" może otrzymać swojego pierwszego Oscara. Czy tak będzie? Dowiemy się 26 kwietnia 2021 roku.

Zobacz także:  Steven Yeun tworzy historię. Kim jest pierwszy aktor azjatyckiego pochodzenia z nominacją do Oscara?

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET

RadioZET.pl