Zamknij

Cate Blanchett przewodniczącą jury Festiwalu Filmowego w Cannes

Redakcja
04.01.2018 21:38
Cate Blanchett przewodniczącą jury Festiwalu Filmowego w Cannes
fot. PAP

Cate Blanchett została przewodniczącą jury 71. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. To dwunasta kobieta, która stanie na czele jury słynnego na całym świecie festiwalu.

Festiwal filmowy w Cannes 2018. Cate Blanchett przewodniczącą

Australijska gwiazda ma na koncie dwie statuetki Oscara (za filmy „Blue Jasmine" oraz „Aviator"). Ostatnio można było ją oglądać w filmie „Manifesto", w którym wcieliła się w aż trzynaście postaci, od wokalistki punkowego zespołu, przez gospodynię domową, wdowę, robotnicę, naukowca, aż po bezdomnego mężczyznę, aby zderzyć najbardziej radykalne idee XX wieku z otaczającą nas rzeczywistością.

Blanchett zagrała dotąd w ponad 50 filmach, zarówno w kasowych hitach, jak i bardziej niszowych, artystycznych projektach. W jej imponującym dorobku znalazły się role u najbardziej uznanych reżyserów, w tym Davida Finchera, Wesa Andersona, Jima Jarmusha, Terrence'a Malicka czy Todda Haynesa. Występuje także z powodzeniem na deskach teatralnych w Stanach Zjednoczonych, Londynie, Sydney.

Zobacz także

– Czuję się zaszczycona tym przywilejem i odpowiedzialnością. Ten festiwal odgrywa kluczową rolę w jednoczeniu świata wokół opowieści - tego dziwnego i podstawowego dążenia, które podzielają, rozumieją i którego pragną wszyscy ludzie – napisała aktorka w oficjalnym oświadczeniu do mediów.

Zobacz także

W zeszłym roku przewodniczącym festiwalu filmowego w Cannes był hiszpański reżyser Pedro Almodovar. Złotą Palmę otrzymał brawurowy film Robena Östlunda "The Square", będący satyrą na rzeczywistość Europy Zachodniej i pytaniem o granice jej tolerancji. – To bardzo prawdziwe kino, chodzi zwłaszcza o dyktaturę poprawności politycznej, która zamienia Europę w piekło paranormalności – powiedział Pedro Almodóvar po ogłoszeniu zwycięzcy głównego konkursu.

Festiwal w Cannes 2018 rozpocznie się 8 maja i zakończy 19 maja 2018 roku.

RadioZET.pl/SI