Zamknij

Charles Grodin nie żyje. Gwiazdor "Beethovena" miał 86 lat

19.05.2021 07:38
Charles Grodin nie żyje. Gwiazdor "Beethovena" miał 86 lat
fot. Mary Evans Picture Library/East News

Zmarł Charles Grodin - aktor kojarzony przede wszystkim z serii "Beethoven" i komedii kryminalnej "Zdążyć przed północą" z Robertem De Niro. Miał 86 lat.

Nie żyje Charles Grodin - amerykański aktor, który zasłynął rolą George'a Newtona w familijnej serii "Beethoven". Miał 86 lat. Odszedł 18 maja 2021 roku w swoim domu w Wilton w stanie Connecticut.

Zmarł Charles Grodin. Co było przyczyną śmierci?

O śmierci Grodina doniósł The New York Times. Zgon potwierdził jego syn Nicholas. Przyczyną śmierci był nowotwór szpiku kostnego. Charles Grodin urodził się 21 maja 1935 roku w Pittsburghu w stanie Pensylwania. Początkowo pomagał rodzicom prowadzić sklep. Postanowił rozpocząć studia na University of Miami, ale nie ukończył ich, ponieważ zaczął karierę aktorską. Uczył się w nowojorskim HB Studio pod okiem Lee Strasberga i Uty Hagen. Dzięki temu dostał pracę na Broadwayu nie tylko jako aktor, ale również scenarzysta.

Debiut aktorski Grodina nastąpił w 1954 roku w filmie Disneya "20 000 mil podmorskiej żeglugi". Nie został jednak wymieniony w napisach. W latach 60. był asystentem reżysera Gene'a Saksa i pojawiał się w większej roli w kilku odcinkach seriali "The Virginian" i "The Young Marrieds". W 1968 roku wystąpił jako lekarz w słynnym filmie Romana Polańskiego "Dziecko Rosemary". Po udziale w filmie wojennym "Paragraf 22" został rozpoznawalny jako aktor komediowy.

Wszystko dzięki głównej roli w komedii z 1972 roku "The Heartbreak Kid". W tym okresie Grodin wystąpił również w takich produkcjach jak "King Kong", "Niebiosa mogą zaczekać", "Real Life" czy "11 Harrowhouse", której był również scenarzystą. W kolejnych latach grał w filmach "Muppety na tropie", "The Incredible Shrinking Woman", "Jak za dawnych, dobrych czasów" z Chevym Chase'em i Goldie Hawn w rolach głównych oraz komedii kryminalnej "Zdążyć przed północą" u boku Roberta De Niro.

Największą popularność Grodinowi przyniosła jednak rola w kultowej serii komedii familijnych pod tytułem "Beethoven". Wcielił się w niej w głowę rodziny Newtonów, która przygarnęła pod swój dach uroczego bernardyna. Wśród innych ról aktora należy wymienić między innymi filmy "Clifford", "My Summer Story", "Stara miłość nie rdzewieje" czy "The Comedian". Ostatnią produkcją, której zagrał Grodin był dramat z 2017 roku "The Private Life of a Modern Woman".

Charles Grodin był nie tylko aktorem, ale również osobowością telewizyjną. W 1977 roku pojawił się w odcinku "Saturday Night Live", Był również częstym gościem talk-show "Late Night With David Letterman". Miał dwie żony. Z Julie Ferguson doczekał się córki Marion. Z Elissą Durwood miał natomiast syna Nicolasa. W latach dwutysięcznych porzucił karierę aktorską, by zostać w domu i zająć się wychowywaniem dzieci. Po latach powrócił jednak przed kamerę.

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do grupy "Filmy i seriale - newsy i dyskusje fanów" na Facebooku
RadioZET.pl/The New York Times