Zamknij

"Oppenheimer" Christophera Nolana z datą premiery. Cillian Murphy w tytułowej roli

11.10.2021 12:14
Cillian Murphy Robert Oppenheimer
fot. H. Walker/REX/Shutterstock/EAST NEWS; ASSOCIATED PRESS/East News

Cillian Murphy zagra w kolejnym filmie Christophera Nolana. Tym razem wcieli się w "ojca bomby atomowej". Kiedy "Oppenheimer" trafi do kin?

Cillian Murphy to stały współpracownik Christophera Nolana. W jego filmach grał już miliardera ("Incepcja"), żołnierza ("Dunkierka") i Stracha na Wróble (trylogia "Mroczny Rycerz"). Reżyser "Prestiżu" jeszcze nigdy nie obsadził go jednak w roli głównej. Aż do teraz. W nadchodzącym projekcie Nolana, który skupi się na życiu i dokonaniach Roberta Oppenheimera, Cillian Murphy zagra tytułową rolę.

"Oppenheimer": Cillian Murphy jako ojciec bomby atomowej w nowym filmie Nolana

O tym, że Christopher Nolan kręci kolejny film historyczny, który skupi się na fizykach zaangażowanych w Projekt Manhattan, mówi się już od miesiąca. Wiadomo było też, że jedną z jego centralnych postaci będzie naukowy kierownik tego projektu - Robert Oppenheimer oraz że w obsadzie prawdopodobnie znajdzie się Cillian Murphy. Na początku października 2021 wytwórnia Universal Pictures oficjalnie potwierdziła te doniesienia, ogłaszając, że nowy film Christophera Nolana będzie nosił tytuł "Oppenheimer", a główną rolę zagra w nim gwiazdor "Peaky Blinders"Podano też dokładną datę premiery.

"Oppenheimer": Kiedy premiera nowego filmu Christophera Nolana?

"Oppenheimer" to drugi po "Dunkierce" historyczny obraz w filmowym dorobku Nolana, który słynie przede wszystkim z prowadzenia nielinearnych narracji i tworzenia zagmatwanych fabuł wynikających z jego fascynacji fizyką teoretyczną. Nic więc dziwnego, że bohaterem swojego nowego dzieła uczynił geniusza, który w wieku 12 lat wygłaszał już pierwsze wykłady, a w wieku 21 lat ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Harvarda, by następnie zostać twórcą amerykańskiej szkoły fizyki teoretycznej i konstruktorem pierwszej bomby atomowej (jako szef gigantycznego zespołu naukowców z całego świata).

CZYTAJ TEŻ:  Ulubiona agentka Churchilla była Polką. Historia Krystyny Skarbek

Nolan jest reżyserem, scenarzystą i producentem filmu. Scenariusz oparł na nagrodzonej Pulitzerem książce "Amerykański Prometeusz: Triumf i tragedia Roberta Oppenheimera" autorstwa Kaia Birda i Martina J. Sherwina. W ekipie znajdą się stali współpracownicy reżysera - m.in. producent Charles Roven, operator Hoyte Van Hoytema, montażystka Jennifer Lame i kompozytor Ludwig Göransson. Za światową dystrybucję filmu będzie odpowiadała wytwórnia Universal Pictures, do której Nolan przeniósł swój nowy projekt w wyniku oburzenia nową strategią Warner Bros.

Zdjęcia do "Oppenheimera" mają rozpocząć się na początku 2022 roku. Premiera została zaplanowana na 21 lipca 2023 roku.

Christopher Nolan Quiz
Rozwiąż quiz

QUIZ: Jak dobrze znasz filmy Christophera Nolana?

Christopher Nolan Quiz

Który z filmów był pełnometrażowym debiutem Christophera Nolana?