Zamknij

Czarnobyl: Rosjanie przygotowują własny serial o katastrofie. Mają pretensje do HBO

Maciej Friedrich
04.06.2019 15:38
Czarnobyl: Rosjanie przygotowują własny serial o katastrofie. Mają pretensje do HBO
fot. Instagram:@chernobyl_hbo

Rosyjska telewizja postanowiła zrealizować serial o katastrofie w Czarnobylu. Ma to być odpowiedź na doskonale przyjęty „Czarnobyl” od HBO. Według strony rosyjskiej produkcja szerzy propagandę przeciwko państwowemu przemysłowi atomowemu. 

„Czarnobyl” od HBO to doskonale przyjęty serial, który po kilku zaledwie odcinkach stał się jednym z najlepiej ocenianych produkcji w historii. Historia najsłynniejszej katastrofy związanej z elektrownią atomową nie przypadła jednak do gustu rosyjskiemu rządowi. Według gazety „Komsomolskaja Prawda” obraz celowo stawia rosyjski przemysł atomowy w niekorzystnym świetle. Jak informuje portal Onet, prokremlowska telewizja NTV przygotowuje własny serial, który przedstawi zupełnie inny obraz wydarzeń.

Czarnobyl: Rosjanie kręcą własny serial o katastrofie w elektrowni atomowej

Reżyserią serialu dla telewizji NTV ma zająć się Aleksiej Muradow, znany między innymi z pracy przy serialach o Stalinie i Żukowie. Historia opowiedziana w rosyjskiej produkcji ma obarczać winą za katastrofę w Czarnobylu amerykańską agencję CIA. Według informacji zdobytych przez jednego z białoruskich dziennikarzy fabuła skupiać ma się na działaniach KGB, które ma za zadanie zdemaskować obcego agenta wysłanego ze specjalną misją. Premiera produkcji zapowiedziana została na październik 2019 roku, a reżyser zapewnia, że jego wersja wydarzeń jest prawdziwa, o czym nie można powiedzieć w wypadku serialu HBO.

Czarnobyl – najlepszy serial telewizyjny?

„Czarnobyl” HBO okazał się prawdziwym fenomenem. Niekorzystający z ogromnych kampanii promocyjnych okazał się najlepiej ocenianym serialem w historii telewizji. Mroczna opowieść jest doskonale zrealizowana. Aby odpowiednio oddać klimat, zdjęcia nakręcono w rzeczywistych lokalizacjach. Widzowie mogą więc zobaczyć Czarnobyl, przedstawiona w serialu elektrownia to Ignalina, bardzo podobna do ukraińskiego odpowiednika elektrownia Litewska. Zarówno widzowie, jak i krytycy zwracają uwagę na doskonale dobrane kostiumy i świetną scenografię. Finałowy, piąty odcinek „Czarnobyla” wyemitowany zostanie dziś, 4 czerwca o godzinie 21:10 na antenie HBO oraz na platformie HBO GO.

Zagłosuj

Oglądałeś/aś "Czarnobyl" od HBO?

Liczba głosów:

RadioZET.pl/onet.pl/MF