Zamknij

Daniel Kaluuya: Top 5 filmów i seriali z udziałem aktora, które trzeba znać [LISTA]

26.04.2021 09:34
Daniel Kaluuya: Top 5 filmów i seriali z udziałem aktora, które trzeba znać [LISTA]
fot. TOLGA AKMEN/AFP/East News

Daniel Kaluuya to wschodząca gwiazda Hollywood. Aktor zdobył w tym roku Oscara, a tymczasem my wskazujemy filmy i seriale z jego udziałem, które z pewnością powinniście obejrzeć.

Daniel Kaluuya to brytyjski aktor filmowy i scenarzysta, którego hollywoodzka kariera nabiera coraz szybszego tempa. Podczas Oscarów 2021 zdobył statuetkę w kategorii Najlepszy aktor drugoplanowy za film "Judas and the Black Messiah". Nie jest to jednak jego pierwsze wyróżnienie. 

Daniel Kaluuya był już nominowany do Oscara w 2018 roku za film "Uciekaj!", jednak pokonał go Gary Oldman swoją kreacją Winstona Churchilia w "Czasie Mroku". W tym roku Kaluuya zdobył również Złoty Glob i nagrodę BAFTA za rolę w "Judas and the Black Messiah".

Daniel Kaluuya - Top 5 filmów i seriali z udziałem aktora, które trzeba znać 

Przedstawiamy listę 5 szczególnie wartych uwagi produkcji, w których zagrał Daniel Kaluuya. Znalazły się na niej łącznie 4 filmy i 1 serial. 

1. "Judas and the Black Messiah" (2021), reż. Shaka King

"Judas and the Black Messiah" to dramat biograficzny traktujący o losach Freda Hamptona - jednego z czołowych przywódców radykalnej partii socjalistycznej, znanej jako Czarne Pantery. Całość powstała na podstawie opowieści napisanej przez Keitha oraz Kennetha Lucasa i skupia się przede wszystkim na postaci niejakiego Williama O'Neala - informatora FBI, który infiltrował Pantery i ostatecznie doprowadził do upadku Hamptona.

To właśnie za rolę Freda Hamptona w "Judas and the Black Messiah" Daniel Kaluuya otrzymał Oscara 2021.

2. "Black Panther" (2018), reż. Ryan Coogler

Jeden z najbardziej dochodowych filmów wchodzących w skład Kinowego Uniwersum Marvela. W trakcie seansu przenosimy się do Wakandy - fikcyjnego afrykańskiego państwa, którego technologia wykracza poza wszelkie światowe normy. Śledzimy początki rządów króla T'Challi oraz rodzących się w nim wątpliwości w kwestii skostniałych tradycji, którym z założenia ma hołdować. W obsadzie znaleźli się między innymi: Chadwick Boseman, Michael B. Jordan, Lupita Nyong'o, Danai Gurira, Letitia Wright, Winston Duke, Forest Whitaker oraz Daniel Kaluuya.

3. "Uciekaj!" (2017), reż. Jordan Peele

Jeden z najpopularniejszych i najbardziej cenionych filmów grozy ostatnich lat. Znakomite "Uciekaj!" Jordana Peele'a wyznaczyło ścieżki dla wielu współczesnych twórców, zgarniając przy tym Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny. Pełna napięcia produkcja opowiada o czarnoskórym mężczyźnie, który wybiera się na weekend do rodziców swej ukochanej. Szybko orientuje się jednak, że nie mają oni dobrych intencji.

4. "Sicario" (2015), reż. Denis Villeneuve

Film opowiada historię młodej agentki FBI, która podejmuje się akcji schwytania niebezpiecznego bossa meksykańskiego kartelu narkotykowego. Misja okazuje się jednak jeszcze większym wyzwaniem, niż zakładała, a jej moralność wystawiona zostaje na próbę. W obsadzie znaleźli się między innymi: Emily Blunt, Benicio del Toro, Josh Brolin ( "Avengers: Endgame"), Jon Bernthal ("The Punisher") oraz Daniel Kaluuya.

5. "Czarne Lustro", odcinek "15 milionów"

Przenosimy się do przyszłości, gdzie śledzimy losy Binghama "Binga" Madsena - mężczyzny zniewolonego przez totalitarny rząd. Bing całymi dniami jeździ na rowerze i żyje w niemal totalnej izolacji. Za pracę, jak wszyscy inni, otrzymuje żetony, które może wymienić np. na jedzenie. Pewnego dnia bohater postanawia pomóc pewnej kobiecie. Gdy to się nie udaje, sam postanawia obnażyć nieprawidłowości świata, w którym przyszło mu żyć.