Zamknij

David Fincher - sylwetka reżysera "Fight Clubu" i "Siedem" [FILMY, SERIALE]

19.04.2021 12:37
David Fincher - sylwetka reżysera "Fight Clubu" i "Siedem" [FILMY, SERIALE]
fot. face to face/Reporter/ East News

David Fincher to jeden z najważniejszych współczesnych reżyserów. Był trzykrotnie nominowany do Oscara - w 2021 roku za reżyserię filmu "Mank". Kim jest artysta i jakie filmy wyreżyserował?

David Fincher to amerykański reżyser i producent filmowy, który w 2021 roku walczył o  Oscara za reżyserię filmu "Mank" z Garym Oldmanem w roli głównej. Jak wyglądała jego dotychczasowa kariera i jakie hity filmowe ma w swoim portfolio David Fincher? Sprawdziliśmy.

David Fincher - od reklam i teledysków po oscarowe filmy

Swoją karierę David Fincher zaczynał od filmów reklamowych i teledysków. Współpracował z takimi markami jak Nike i Pepsi, a także pracował przy teledyskach gwiazd pokroju  The Rolling Stones, George'a Michaela i  Madonny. Jako nastolatek zajmował się przede wszystkim animacją, przez co trafił do wytwórni George'a Lucasa. Tam pracował nad takimi hitami jak "Gwiezdne wojny: Powrót Jedi" i "Indiana Jones i Świątynia Zagłady".

W 1992 roku David Fincher zadebiutował ze swoim pierwszym pełnometrażowym filmem. Była to 3. odsłona "Obcego", która niestety nie została zbyt ciepło przyjęta przez krytyków. Fincher powrócił więc do krótszych metraży, jednak po kilku latach spróbował raz jeszcze. 

"Siedem", drugi pełnometrażowy film Davida Finchera, był strzałem w dziesiątkę. Gwiazdorska obsada ( Brad Pitt, Morgan Freeman, Kevin Spacey i Gwyneth Paltrow), ciekawa fabuła i umiejętne podejście do przedstawianej tematyki sprawiły, że "Siedem" może się dziś pochwalić statusem dzieła kultowego, a przy okazji jednego z najlepszych kryminałów w dziejach kina.

Następnie Fincher zaliczył dwa kolejne niezwykle udane projekty. "Gra" z Michaelem Douglasem w roli głównej cieszyła się dobrymi recenzjami, a "Podziemny krąg" wzbudził liczne kontrowersje, na zawsze zapisując się w historii kina. Przez wielu jest też uważany za jeden z najlepszych filmów, jakie kiedykolwiek powstały.

To ugruntowało pozycję Davida Finchera w Hollywood, który może się już pochwalić pewną dozą zaufania ze strony widzów. W kolejnych latach stworzył wiele innych wielkich hitów jak: "Zaginiona dziewczyna", "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona", "Azyl", "Zodiak", czy "Dziewczyna z tatuażem" - ekranizacja książki "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet" z głośnej serii "Millennium" Stiega Larssona.

David Fincher stworzył również dwa wybitne seriale: "House of Cards" (za który w 2013 roku otrzymał nagrodę Emmy) oraz  "Mindhunter". Obie produkcje dostępne są na Netflixie.

David Fincher - nagrody

W 2021 roku Fincher walczył o statuetkę za reżyserię filmu "Mank", który opowiada historię Hermana "Manka" Mankiewicza, który wraz z Orsonem Wellsem napisał scenariusz do filmu "Obywatel Kane" - produkcji okrzykniętej jednym z najlepszych filmów w dziejach kina.

Oscary 2021 były dla Davida Finchera trzecią szansą na zdobycie Nagrody Akademii. W 2009 roku został nominowany za reżyserię filmu "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona", a w 2011 za "The Social Network". Ten drugi tytuł zapewnił mu w przeszłości Złoty Glob i nagrodę BAFTA.