Zamknij

David Gulpilil nie żyje. Laureat nagrody w Cannes miał 68 lat

30.11.2021 10:34
David Gulpilil
fot. Allstar/Graham Whitby Boot/Mary Evans Picture Library/East News

David Gulpilil nie żyje. Australijski aktor był laureatem nagrody w Cannes. Przez lata reprezentował rdzennych Australijczyków. Odszedł w swoim domu w wieku 68 lat.

David Gulpilil nie żyje. Laureat nagrody w Cannes miał 68 lat. To wielka strata dla świata kina. Gulpilil chorował na raka płuc. Aktor przez prawie pół wieku reprezentował na ekranie rdzennych Australijczyków. Smutną informację przekazał premier Australii Południowej, Steven Marshall.

Zobacz także:  Śmierć Natalie Wood nie była przypadkiem? Mija 40 lat

David Gulpilil nie żyje. Laureat nagrody w Cannes miał 68 lat

David Gulpilil nie żyje. Słynny australijski aktor zmarł w wieku 68 lat na raka płuc w swoim domu w Murray Bridge. Był najbardziej znanym odtwórcą ról Aborygenów na świecie. Aktor przyszedł na świat 1 lipca 1953 roku. Był aktorem, malarzem i tancerzem. Dzieciństwo spędził w buszu. Jego umiejętności taneczne zauważył reżyser Nicolas Roeg i to on zaangażował go do pierwszego filmu, czyli produkcji "Walkabout". Gulpilil miał wtedy 15 lat, ale od tego czasu zaczął regularnie pojawiać się w filmach.

David Gulpilil wystąpił w takich produkcjach jak "Krokodyl Dundee", "Polowanie na króliki", "Australia" czy "Propozycja". Gulpilil był znanym propagatorem kultury aborygeńskiej. Chętnie opowiadał o swoich korzeniach i uświadamiał o rasizmie, który dotyka rdzennych Australijczyków.

Aktor zrezygnował z kariery w 2019 roku z powodu postępującej choroby raka płuc. W tym roku otrzymał też nagrodę za całokształt twórczości. Natomiast w 2014 roku otrzymał prestiżową statuetkę w Cannes za rolę w filmie "Kraina Charliego". We wzruszających słowach pożegnał go między innymi Hugh Jackman, z którym Gulpilil wystąpił w filmie "Australia".

Miałem przywilej pracować z Davidem na lanie filmu "Australia". Jego wkład w produkcję był ogromny - od zaraźliwego śmiechu, po błysk w oku i swobodę grania przed kamerą. Był niezastąpiony

Hugh Jackman

David Gulpilil pozostawił żonę i dzieci.

Zobacz także:  Joey Morgan nie żyje. Aktor znany z ról komediowych miał 28 lat

RadioZET.pl/nytimes.com