Zamknij

David H. DePatie nie żyje. Twórca "Różowej Pantery" miał 91 lat

15.10.2021 06:40
Różowa Pantera - kadr z serialu
fot. Everett Collection / Everett CollectionEAST NEWS

Zmarł David H. DePatie - współtwórca i producent serii filmów i seriali "Różowa Pantera". Odszedł w wieku 91 lat. Co było przyczyną śmierci?

23 września 2021 roku odszedł David H. DePatie. Był współtwórcą postaci Różowej Pantery oraz producentem serii filmów o inspektorze Clouseau i seriali animowanych o przygodach ikonicznego kreskówkowego bohatera. Miał 91 lat.

David H. DePatie nie żyje

O śmierci DePatie'ego poinformował portal Deadline powołując się na nekrolog z gazety "Seattle Times". Twórca zmarł w Gig Harbor w stanie Waszyngton z przyczyn naturalnych.

David H. DePatie urodził się 24 grudnia 1929 roku w Los Angeles. Jego ojciec - Edmond L. DePatie, pracował całe życie w Warner Bros. Pictures, zostając w końcu wiceprezesem wykonawczym i menadżerem studia, mając nad sobą jedynie Jacka Warnera. Z tego powodu David H. DePatie w 1961 roku, rozpoczął pracę w Warner Bros., nadzorując utworzony kilkanaście lat wcześniej dział produkcji animowanych. Od początku wiedział, że dni działu są policzone. Czuwał nad ostatnimi animacjami z Królikiem Bugsem, Kurakiem Leghornem i Ptaszkiem Tweety. Wyprodukował także seriale telewizyjne "Królik Bugs przedstawia", "Przygody Strusia Pędziwiatra" oraz inne przedsięwzięcia animowane, w tym reklamy.

W 1963 roku wraz z Frizem Frelengiem powołał do życia własną firmę produkcyjną - DePatie-Freleng Enterprises, która była odpowiedzialna za tytuł, sprawiający, że obaj filmowcy zaczęli liczyć się w branży. Mowa o kultowej komedii "Różowa Pantera" z Peterem Sellersem w roli roztrzepanego inspektora Jacquesa Clouseau. Animowana czołówka nominowanego do Oscarów filmu, wkrótce została rozwinięta w krótkometrażówkę "The Pink Phink", która została nagrodzona statuetką Amerykańskiej Akademii Filmowej. Kilka lat później Różowa Pantera doczekała się pierwszego serialu animowanego. W kolejnych latach powstało wiele kontynuacji i spin-offów słynnej serii.

Przez kolejne lata firma DePatie-Freleng Enterprises była odpowiedzialna za szereg kultowych seriali animowanych, emitowanych w Stanach Zjednoczonych w porannym niedzielnym paśmie telewizyjnym dla dzieci oraz animowanych czołówek do takich filmów, jak "The Trouble with Angels", "With Six You Get Eggroll" czy seriali "My World and Welcome to It" oraz "I Dream of Jeannie".

Firma DePatie-Freleng Enterprises pracowała również nad efektem mieczy świetlnych przy pierwszych "Gwiezdnych Wojnach". Specjalnie do produkcji filmu zatrudniono koreańskiego animatora Nelsona Shina, który nadzorował powstawanie słynnego efektu specjalnego. W 1981 roku DePatie i Freleng sprzedali swoją firmę wydawnictwu Marvel Comics. DePatie pełnił rolę producenta wykonawczego do roku 1984. W tym samym okresie pracował z Frelengiem nad serialem animowanym "Synowie Różowej Pantery", po czym przeszedł na emeryturę.

Poza serią "Różowa Pantera" DePatie pracował nad takimi produkcjami jak "The Ant and the Aardvark", "Roland and Rattfink", "Tijuana Toads", "Here Comes the Grump", "What’s New Mr. Magoo", "Powrót na Planetę Małp", "The Bear Who Slept Through Christmas" oraz krótkometrażówki z cyklu "Zwariowane Melodie", a także adaptacje książek dla dzieci Dr. Seussa - "The Cat in the Hat" i "Halloween Is Grinch Night".

RadioZET.pl/Deadline