Zamknij

David J. Negron Sr. nie żyje. Twórca "Indiany Jonesa" i "Parku Jurajskiego" miał 85 lat

22.10.2021 07:43
Znicz - materiał poglądowy
fot. Value Stock Images/East News

Zmarł David J. Negron Sr. - ilustrator filmowy i storyboardzista wielu hollywoodzkich hitów, takich jak "Park Jurajski", "Blade Runner" czy "Pogromcy duchów". Miał 85 lat.

12 października 2021 roku zmarł David J. Negron Sr. - amerykański ilustrator i storyboardzista pracujący przy wielu hollywoodzkich hitach. Miał 85 lat.

David J. Negron Sr. nie żyje

Jak podaje Deadline, powołując się na rodzinę artysty, David J. Negron Sr. zmarł spokojnie we śnie. Nie podano przyczyny śmierci, ale odniesiono się do niej w oficjalnym oświadczeniu.

Był inspiracją dla społeczności filmowców i świata sztuk pięknych. Straciliśmy kochającego ojca, dziadka i piękną duszę.

Negron urodził się w Del Rio w Teksasie 24 grudnia 1935 roku. Swoją karierę zaczął w latach 60., by w późniejszym okresie współpracować między innymi ze Stevenem Spielbergiem przy dwóch kultowych produkcjach reżysera - "Poszukiwaczach zaginionej Arki" i "Parku Jurajskim". To właśnie on zwizualizował, jak mają wyglądać słynne sceny, między innymi ucieczka Indiany Jonesa przed ogromnym głazem, czy środowisko, w którym żyją dinozaury.

Artysta był też twórcą dystopicznych obrazów z filmu Ridleya Scotta "Łowca androidów", bazującego na powieści science fiction Philipa K. Dicka z 1968 roku "Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?". Nie były to jedyne słynne produkcje, przy których pracował Negron. Tworzył szkice koncepcyjne i storyboardy do takich filmów z lat 80. i 90., jak "Uwierz w ducha", "Gremliny", "Star Trek", "Zdążyć przed północą", "Klejnot Nilu", "Powrót do przyszłości III", "Ace Ventura: Psi detektyw", "Powrót laleczki Chucky" czy "Bohater ostatniej akcji". Wśród bardziej współczesnych tytułów znalazły się natomiast "Wyścig z czasem", "When Nature Calls" i "Inwazja".

W latach 60. i 70. był pracownikiem studia 20th Centyry Fox, zajmując się takimi tytułami jak musical "Hello, Dolly!" z Barbrą Streisand, czy "Tora! Tora! Tora!". Następnie trafił do studia Disneya, gdzie był zaangażowany w takie produkcje, jak "Ucieczka na Górę Czarownic" i "Porwany". Negron współpracował również z Walter Elias Disney Enterprises, tworząc obrazy konceptualne, które trafiły do parków rozrywki Disneya jako elementy atrakcji między innymi w Disneylandzie i Disney World. W 1997 roku został członkiem Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej - organizacji zajmującej się przyznawaniem Oscarów.

Negron zostawił dwie córki Cynthię i Laurę, synów Davida Jr.-a, Joela i Lawrence'a, osiemnaścioro wnucząt i dwadzieścioro jeden prawnucząt.

RadioZET.pl/Deadline