Zamknij

Disney cenzuruje osoby LGBTQ+? Zaskakujące odkrycie na TikToku

25.11.2021 16:34
Disney+ - logo
fot. NICK AGRO/AFP/East News

Disney cenzuruje słowa związane ze społecznością LGBTQ+? Zaskakujące odkrycie na TikToku rozwścieczyło fanów. O co dokładnie poszło?

Disney niedawno świętował Disney+ Day, czyli drugą rocznicę startu swojej platformy streamingowej. W ramach celebracji na portalu społecznościowym TikTok udostępniono specjalne filtry, dzięki którym można było sprawić, że ulubione postaci z filmów Disneya powiedzą dowolnie wybrane przez nas wyrazy. Funkcja „text to speech” okazała się jednak nie uwzględniać wszystkich słów, co rozwścieczyło fanów.

Disney nie pozwala używać słowa „queer”?

Jak podają dziennikarze portalu WirtualneMedia, użytkownicy na Tik Toku mogli wybrać jedną z najbardziej popularnych postaci z rosnącego Uniwersum Disneya, m.in. Groota i Rocket Raccoona ze „Strażników Galaktyki”, Stitcha  animacji „Lilo i Stitch” czy androida C-3PO z sagi „Gwiezdnych wojen”.

Szybko okazało się, że użytkownicy nie mogli z pomocą nowej funkcji wypowiedzieć słów związanych ze społecznością LGBTQ+. Okazało się, że program cenzuruje nie tylko wulgaryzmy, ale także określenia, których używa się do mówienia o członkach tej społeczności. Słowa „gay”, „lesbian” czy „queer” nie wychodziły z ust postaci, mimo wyraźnego wpisania ich do serwisu. Co jednak zaskakujące – słowa „transgender”, „homosexual” czy „bisexual” przechodziły już przez system.

Użytkownicy TikToka byli oburzeni, o czym informowali w serii filmików w serwisie, w których domagali się, by postaci mówiły „gay rights” (pol. prawa osób homoseksualnych), które w ustach bohaterów brzmiało jak „rights” (pol. prawa), z pominięciem głównego członu.

Szybko znaleziono też sposób na obejście problemu. Wystarczyło wprowadzić do słowa błąd ortograficzny, a postać czytała dziwnie wyglądające słowo, łudząco przypominające to, które chcieliśmy, aby postać wypowiedziała. W tym wypadku wystarczyło np. napisać „geigh” zamiast „gay” czy „qweer” zamiast „queer”. Przedstawiciele Tik Toka ani Disneya nie skomentowali wpadki, ale od czasu pierwszych newsów, błąd naprawiono.

Disney+ - kiedy w Polsce?

Premiera serwisu streamingowego Disney+ w naszym kraju wciąż zapowiedziana jest na 2022 rok, ale nadal nieznane są dokładniejsze szczegóły.

Czytaj także:  Mężczyzna stracił życie z powodu udostępniania popularnego serialu Netflixa

RadioZET.pl/WirtualneMedia.pl/Onet.pl