Zamknij

Emilia Clarke w filmie biograficznym. Zagra żonę kontrowersyjnego senatora Josepha McCarthy'ego

14.10.2021 17:38
Emilia Clarke
fot. AFF-USA/REX/Rex Features/East News

Emilia Clarke wystąpi w filmie biograficznym poświęconym kontrowersyjnemu senatorowi Josephowi McCarthy'emu. W główną rolę wcieli się Michael Shannon. Reżyseruje Vaclav Marthoul.

Emilia Clarke, znana powszechnie jako Daenerys Targaryen z "Gry o tron", zagra w nowym filmie Vaclava Marhoula - twórcy głośnego "Malowanego ptaka". Produkcja skupi się na kontrowersyjnym amerykańskim senatorze, który dał początek niechlubnym działaniom rządu USA, znanym dziś jako makkartyzm. 

"McCarthy" - biograficzny film o inicjatorze makkartyzmu

Joseph McCarthy to niezwykle kontrowersyjna postać w amerykańskiej kulturze. Do historii przeszedł jako inicjator nagonki prowadzonej przez amerykański rząd w okresie zimnej wojny. Jako przewodniczący komisji śledczej w senackim komitecie ds. działalności rządu za cel postawił sobie wytropienie wszystkich osób z kręgów władzy i branży rozrywkowej związanych w jakikolwiek sposób z komunizmem, co często wiązało się ze stosowaniem nieczystych zagrań, publicznych pomówień i oskarżeniami pod adresem niewinnych ludzi. Prowadzone w atmosferze strachu i podejrzeń "polowanie na czarownice" zyskało od jego nazwiska miano makkartyzmu.

Film Vaclava Marhoula ma skupić się na człowieku stojącym za antykomunistyczną doktryną, by pomóc zrozumieć, co sprowadziło prawnika i utytułowanego byłego żołnierza na ścieżkę demagogii, pokazowych procesów sądowych i pełnego jadu populizmu.

Emilia Clarke w roli żony Josepha McCarthy'ego

W roli głównej zobaczymy Michaela Shannona - dwukrotnie nominowanego do Oscara aktora, znanego m.in. z filmów "Kształt wody", "Droga do szczęścia" i "Zwierzęta nocy". Jego żonę, Jean Kerr, zagra Emilia Clarke. W filmie wystąpią także Dane DeHaan i Scoot McNairy.

Václav Marhoul reżyseruje na podstawie scenariusza Toma O'Connora. O'Connor jest też jednym z producentów obok Zacha Studina. Producentem wykonawczym jest Rick McCallum. Za zdjęcia odpowiadać będzie Vladimír Smutný, zaś za scenografię Jan Vlasak - obaj pracowali z Marhoulem przy "Malowanym ptaku".

Zdjęcia do filmu mają rozpocząć się jesienią 2022 roku. "McCarthy" będzie kręcony w Pradze i Stanach Zjednoczonych. Data premiery nie została jeszcze ustalona.

RadioZET.pl/Deadline