Zamknij

Endometrioza to choroba wędrującej śluzówki – śluzówki czego? Pytanie z „Milionerów”

Redakcja
20.08.2018 15:02
Endometrioza - pytanie z Milionerów
fot. screen Player.pl

Endometrioza to choroba wędrującej śluzówki w głąb jam ciała. Śluzówki czego? – takie pytanie usłyszał w programie „Milionerzy” pan Sebastian Szewczyk z Lublińska. O śluzówkę czego chodzi?

Endometrioza to choroba wędrującej śluzówki w głąb jam ciała. Śluzówki czego? – z tym zagadnieniem mierzył się Sebastian Szewczyk, uczestnik 104. odcinka teleturnieju „Milionerzy”, którego powtórkę wyemitowano w poniedziałek 20.08.2018. Gracz bez większych problemów przechodził przez kolejne pytania – aż dotarł do siódmego za gwarantowaną sumę 40 tysięcy złotych.

Endometrioza to choroba wędrującej śluzówki – śluzówki czego?

Socjolog z Lublińska zobaczył cztery odpowiedzi:

A: nosa, B: gardzieli, C: żołądka, D: macicy.

Hejnałem którego miasta jest "Prząśniczka" Moniuszki?

Prawidłowa odpowiedź na to pytanie to oczywiście D – macicy. Jednak uczestnik gry nie miał pewności. „Szczerze to na to pytanie odpowiedzi nie znam” – powiedział od razu Szewczyk. Pierwsze skojarzenie prowadziło go do żołądka. Postanowił więc skorzystać z koła ratunkowego. Miał nadal wszystkie – wybrał „50:50” i z odpowiedzi pozostały B i D.

Wtedy gracz zaryzykował, postawił na odpowiedź B i niestety nie przeszedł do dalszej gry. Zakończył z wygraną 1000 zł.

Endometrioza – choroba śluzówki macicy

Endometrioza: przyczyny, objawy, leczenie

Endometrioza, czyli gruczolistość macicy lub wędrująca śluzówka macicy, to choroba polegająca na nieprawidłowym umiejscowieniu elementów błony śluzowej macicy poza jej jamą. W czasie menstruacji część komórek endometrium może nieprawidłowo przemieścić się do jajowodów, a następnie do jamy brzusznej. Komórki endometrium następnie wszczepiają się w otrzewną, pęcherz lub jajniki, powodując powstawanie guzków i torbieli. Endometrioza objawia się zazwyczaj ogromnymi bólami menstruacyjnymi, bólem podczas stosunku i niepłodnością.

RadioZET.pl/SA