Zamknij

Eurowizja 2018: polska piosenka, data, miejsce - wszystko o FINALE Eurowizji

Redakcja
08.05.2018 14:50
Eurowizja 2018 polska piosenka Gromee
fot. screen

Kiedy jest Konkurs Piosenki Eurowizji 2018? Gdzie się odbędzie i kto będzie reprezentował Polskę? Oto data, miejsce Eurowizji 2018 i wszystkie najważniejsze informacje o wydarzeniu w Lizbonie.

Już 8 maja pierwszy półfinał 63. Konkurs Piosenki Eurowizji. Naszym reprezentantem będzie Gromee - DJ, który wraz z Lucasem Meijerem stworzył utwór "Light Me Up". Piosenka ta wpadła w ucho widzom i jury polskich preselekcji do konkursu, co przyczyniło się do zwycięstwa ekipy Andrzeja Gromali - bo tak właśnie naprawdę nazywa się DJ Gromee. Już niebawem artyści wybrani w krajowych eliminacjach reprezentować nas będą w półfinale i - miejmy nadzieję - finale Eurowizji 2018.

Kiedy to będzie, jak brzmi polska piosenka na Eurowizję 2018? Oto wszystko, co musisz wiedzieć przed konkursem.

Eurowizja 2018: półfinały i FINAŁ - kiedy się odbędą?

Już od dziesięciu lat formuła konkursu zakłada dwa półfinały, w których artyści walczą o zakwalifikowanie się do ostatecznego koncertu. Tradycyjnie już występy półfinałowe oraz finał odbywają się w odstępie dwóch dni i przypadają w pierwszej połowie maja. Jak jest tym razem?

Podczas Eurowizji 2018 półfinały zaplanowano na 8 i 10 maja - wtorek i czwartek - a finał odbędzie się w sobotę 12 maja. Zgodnie z zasadami, konkurs odbywa się w państwie, którego reprezentant wygrał poprzednia edycję wydarzenia. Tym razem zatem będzie to Portugalia, a dokładniej mówiąc Lizbona. Przypomnijmy, że zwycięstwo w 2017 roku wywalczył sobie Salvador Sobral. Będzie to pierwszy konkurs zorganizowany w Portugalii.

Data i miejsce Eurowizji 2018 to więc Lizbona - 8, 10 i 12.05.2018.

Eurowizja 2018: Polska w półfinale - z kim i kiedy występ Polaka?

O reprezentowanie Polski w konkursie walczyło dziesięciu kandydatów, którzy wyłonieni zostali spośród dziesiątek zgłoszeń. Wśród artystów, którzy wzięli udział w polskich preselekcjach, byli m.in. Saszan, Monika Urlik, Marta Gałuszewska, Maja Hyży, Happy Prince czy Isabell Otrębus. Co ciekawe, niektórych zaskoczył fakt, że na udział nie zdecydowała się Margaret - artystka, która w konkursie w 2017 o mały włos nie stała się naszą reprezentantką. Zamiast tego, piosenkarka podjęła próbę w Szwecji i już niebawem zawalczy o reprezentowanie tego kraju w Lizbonie.

Polskę w półfinale Eurowizji 2018 reprezentować będzie Gromee, który wystąpi podczas drugiego półfinału 10 maja. Wystąpi z numerem jedenastym.

Eurowizja 2018: półfinał - o której i gdzie oglądać?

Polska piosenka na Eurowizję: "Light Me Up"

Gromee ft. Lukas Meijer - "Light Me Up" - to ten radosny utwór będzie można usłyszeć w Lizbonie. Czy polska piosenka na Eurowizję 2018 przyniesie nam wysoką pozycję? Czy DJ Gromee ze swoim utworem okaże się lepszy, niż Michał Szpak, który w 2016 roku wywalczył na nas ósmą pozycję. To bardzo dobre miejsce, choć do wyniku Edyty Górniak jeszcze sporo brakuje.

Jakie szanse ma "Light Me Up"? Trzymamy kciuki za Polaka i przypominamy nasz utwór na tegoroczny konkurs Eurowizji.

RadioZET.pl/SA