Zamknij

Eurowizja ocenzurowana w telewizji przez „symbolikę LGBT”

Redakcja
11.05.2018 12:44
Eurowizja 2018 ocenzurowana
fot. Mango TV screen

Eurowizja 2018 wkracza w fazę finałową. Niestety, zmagań tych nie obejrzą chińscy widzowie. Europejska Unia Nadawców zerwała współpracę z telewizją Mango z powodu cenzury, którą nadawca ten zastosował podczas pierwszego półfinału konkursu.

Eurowizja ocenzurowana w Chinach

Chiński nadawca – telewizja Mango – zdecydował, że widzowie nie powinni widzieć wszystkiego, co dzieje się na scenie podczas pierwszego półfinału Eurowizji 2018 w Lizbonie. Mango TV, która jest jedną najpopularniejszych stacji telewizyjnych w Chinach, cenzurowała wszelkie symbole LGBT – np. kolorową flagę, a nawet ukrywała widoczne tatuaże. Występ reprezentanta Irlandii w ogóle nie został wyemitowany (ze względu na akcenty propagujące homoseksualizm). Podobnie Albanii, z tym że powodem były zbyt liczne tatuaże u osób występujących na scenie.

EBU, czyli Europejska Unia Nadawców, podjęła natychmiastową decyzję o zerwaniu kontraktu z chińskim nadawcą. W oficjalnym komunikacie Unia poinformowała o zerwaniu współpracy z Mango TV i wyraziła pogląd, że: „Cenzura kłóci się z różnorodnością”.

Emisji finału Eurowizji w Mango TV nie będzie

Za decyzją EBU poszły konkretne kroki. Już drugi półfinał konkursu nie był transmitowany w Mango. Podobnie będzie z finałem.

Przypominamy, że w drugim, czwartkowym półfinale konkursu wystąpił reprezentant Polski – DJ Gromee. Niestety, Polak – mimo dość dobrze ocenianego występu – nie przeszedł do finału.

RadioZET.pl/BBC/SA