Zamknij
Kino Letnie Sopot-Zakopane
11 Zobacz galerię
fot. Jerzy Bartkowski/SpontanProductions

Najdłuższy wakacyjny festiwal filmowy w Polsce BNP Paribas Kino Letnie Sopot-Zakopane wystartował 1 lipca 2021 roku! Na imprezę zaprasza Radio ZET, patron medialny wydarzenia.

Pierwszego dnia lipca 2021 roku wystartowała XIV edycja wakacyjnego festiwalu BNP Paribas Kino Letnie Sopot-Zakopane. Przez 62 dni wakacji w obydwu miastach partnerskich można bezpłatnie oglądać filmowe hity na dużym ekranie. Symbolicznym klapsem filmowym w Sopocie festiwal zainaugurowały: Katarzyna Figura, prezes Sopockiej Organizacji Turystycznej Anna Golec-Mastroianni oraz - w imieniu partnera tytularnego festiwalu - Dyrektor Departamentu Strategii Marki i Aktywizacji Banku BNP Paribas Małgorzata Wasiuk.

- Nie ma kina bez silnych kobiet. Przez lata rola kobiet była umniejszana w kinematografii. Teraz jest czas zmian. To ważne, że są festiwale, które to podkreślają. Cieszę się, że BNP Paribas Kino Letnie Sopot-Zakopane jest jednym z nich – podkreśliła podczas inauguracji festiwalu Katarzyna Figura. Prezentujemy galerię z tego uroczystego wydarzenia, a także program festiwalu.

Zobacz także

Festiwal BNP Paribas Kino Letnie Sopot-Zakopane wystartował 1 lipca 2021

Na film otwarcia wybrano multimedialne widowisko Luca Bessona z pięknymi zdjęciami Yanna Arthusa-Bertranda "Home - S.O.S. Ziemia!", które pokazując piękno planety i niszczące je działania człowieka, doskonale wpisuje się w tematykę festiwalowych czwartków: Świat Cię potrzebuje. Ten film nadaje kierunek i rytm tegorocznej edycji festiwalu, włączającego się w realizację 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju.

- Bank BNP Paribas wspiera 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju, które zostały uwzględnione w repertuarze festiwalu. Wierząc mocno w moc kina jesteśmy przekonani, że seanse filmowe nie tylko uprzyjemnią letnie wieczory, ale będą również okazją do reflesji i rozmów na tematy ważne dla całego świata takie jak społeczne nierówności, zagrożenie klimatyczne czy równość płci - powiedziała Małgorzata Wasiuk, Dyrektor Departamentu Strategii Marki i Aktywizacji Banku BNP Paribas.

WE LOVE CINEMA: Festiwal BNP Paribas Kino Letnie Sopot-Zakopane w internecie

Wraz z festiwalem ruszyła też specjalna podstrona pod hasłem WE LOVE CINEMA. Znajdziemy na niej m.in. pierwsze perełki światowej kinematografii, takie jak filmy braci Lumière czy arcydzieło niemieckiego ekspresjonizmu - "Gabinet Doktora Caligari". W sekcji Etiudy zobaczymy produkcje stworzone przez studentów niektórych polskich szkół filmowych (Warszawskiej Szkoły Filmowej i AMA Film Academy z Krakowa), które poruszają tematykę LGBTQ+, uchodźców, ekologii i równości płci. Z kolei dzięki części Kino amatorskie będziemy mogli zapoznać się z filmami realizowanymi w warunkach domowych. Po zalogowaniu na stronę WE LOVE CINEMA, wszystkie wspomniane treści możemy oglądać bezpłatnie. Znajdziemy tam również film otwarcia, gdyż twórcom zależało, by obejrzało go możliwie jak najwięcej osób.

Festiwal BNP Paribas Kino Letnie Sopot-Zakopane [PROGRAM IMPREZY]

Poza filmem otwarcia, podczas projekcji w kinach plenerowych zostanie zaprezentowanych kilkadziesiąt filmowych przebojów ostatnich lat. Uczestnicy pokazów w Sopocie i Zakopanem będą mogli zobaczyć takie oscarowe hity jak "Parasite", "Joker", "La La Land" czy "Moonlight", fenomenalne letnie "Palm Springs" z Andym Sambergiem i Cristin Milioti w rolach głównych oraz obsypaną nagrodami "Zimną Wojnę". Niektóre z wymienionych tytułów będą wyświetlane także w Giżycku. We wszystkie wtorki i środy wakacji festiwal będzie cumował w Ekomarinie, gdzie filmy będzie można oglądać zarówno z lądu, jak i pokładu jachtu, korzystając ze specjalnej częstotliwości radiowej 87,7 MHz. Kompletny program imprezy prezentujemy poniżej:

BNP Paribas Kino Letnie Sopot-Zakopane - Repertuar-1240x1754px
fot. BNP Paribas Kino Letnie Sopot-Zakopane - Repertuar

To oczywiście nie koniec atrakcji! W festiwalowej kawiarni Koło Molo w Sopocie (ogródek na Skwerze Kuracyjnym przy fontannie) można spróbować lodów jak dawniej Bracia Koral, wypić pyszną kawę i zrobić zdjęcie w festiwalowej fotobudce. W Zakopanem natomiast funkcjonuje Miasteczko Filmowe przy Krupówkach, a w nim Punkt Informacyjny Festiwalu. W obu lokalizacjach działa bezpłatna aplikacja Listen Everywhere. Na specjalnych kanałach audio można usłyszeć wywiady filmowe z gwiazdami kina, zapowiedzi repertuarowe oraz posłuchać najlepszych fragmentów audiobooków od Storytel.

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, obowiązuje jedynie bilet wstępu na molo w Sopocie. Radio ZET jest patronem medialnym festiwalu.