Zamknij

Festiwal Filmowy w Wenecji 2021: kto wygrał? Polscy twórcy bez Złotego Lwa

13.09.2021 08:14
Audrey Diwan - 78. gala Międzynarodowego Festiwau Filmowego w Wenecji
fot. FILIPPO MONTEFORTE/AFP/East News

11 września odbył się Festiwal Filmowy w Wenecji 2021. Wśród nominowanych filmów roku znalazła się polska produkcja "Żeby nie było śladów". Nie wygrała jednak Złotego Lwa. Jak prezentuje się lista zwycięzców? 

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji to ważne wydarzenie w świecie filmu. 11 września 2021 roku odbyła się 78. edycja festiwalu, na którym wyłoniono tegorocznych zwycięzców. Chociaż wśród kandydatów do Złotego Lwa znalazł się polski film, nie udało mu się zdobyć nagrody. Które tytuły zostały nagrodzone przez jury Festiwalu w Wenecji?

Festiwal Filmowy w Wenecji 2021: wyniki

W roku 2021 szefem jury był Bong Joon Ho - południowokoreański reżyser odpowiedzialny za nagrodzonego wieloma Oscarami "Parasite'a". Komisja pod jego przewodnictwem wyłoniła produkcje filmowe, które zasłużyły na główne nagrody.

Złotego Lwa otrzymała francuska twórczyni Audrey Diwan za film "Zdarzenie". Jest to druga pełnometrażowa fabuła jej autorstwa. Wielką Nagrodę Jury, czyli drugą co do ważności statuetkę festiwalu filmowego w Wenecji zdobył uznany włoski reżyser Paolo Sorrentino. Najlepszymi aktorami 78. edycji wydarzenia zostali Penelope Cruz i John Arcilla. Natomiast Srebrny Lew za reżyserię trafił w ręce Jane Campion ("Psie pazury"). Nagrodę za scenariusz otrzymała Maggie Gyllenhaal ("Utracona córka").

Oto jak prezentuje się pełna lista zwycięzców Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji 2021:

  • Złoty Lew - Audrey Diwan - "Zdarzenie"
  • Wielka Nagroda Jury - Paolo Sorrentino - "To była ręka Boga"
  • Srebrny Lew za najlepszą reżyserię - Jane Campion - "Psie pazury"
  • Srebrny Lew za najlepszy scenariusz - Maggie Gyllenhaal - "Utracona córka"
  • Puchar Volpiego dla najlepszej aktorki - Penelope Cruz - "Matki równoległe" Pedro Almodovara
  • Puchar Volpiego dla najlepszego aktora - John Arcilla - "On The Job 2: The Missing 8" Erika Mattiego
  • Nagroda Specjalna Jury - "Il buco" Michelangelo Frammartino
  • Nagroda Marcello Mastroianniego dla najlepszego młodego aktora - Filippo Scotti "To byla ręka Boga" Paolo Sorrentina

Film "Żeby nie było śladów" w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego również był nominowany do Złotego Lwa. Chociaż produkcja zebrała pochlebne opnie, nie wygrała ze "Zdarzeniem". Została jednak doceniona nagrodą niezależnych krytyków Bisato D’Oro 2021. Polska produkcja nadal ma szansę na inną prestiżową nagrodę filmową. Została wystawiona jako kandydat do Oscarów 2022

RadioZET.pl/tvn24.pl/Reuters