Zamknij

Festiwal filmowy w Cannes. Penelope Cruz i Javier Bardem

Redakcja
09.05.2018 12:42
Festiwal Filmowy w Cannes
fot. PAP

71. Festiwal Filmowy w Cannes otworzyli Martin Scorsese i Cate Blanchett. Filmem otwarcia imprezy był „Everybody Knows” irańskiego reżysera Asghara Farhadiego.

Festiwal filmowy w Cannes. Penelope Cruz i Javier Bardem

Na czerwonym dywanie pojawiły się wszystkie gwiazdy filmu „Everybody Knows” oraz członkowie jury. „Everybody Knows” jest drugim hiszpańskojęzycznym filmem – po „Złym wychowaniu” Pedro Almodovara z 2004 roku – który otworzył festiwal filmowy na Lazurowym Wybrzeżu. Główną bohaterką filmu jest Laura (Penelope Cruz), która w towarzystwie rodziny odbywa podróż z Buenos Aires do rodzinnej wioski w Hiszpanii. Wycieczka zostaje jednak zakłócona przez wydarzenia, które na zawsze zmienią życie bohaterów filmu.

Na ekranie obok hiszpańskiej supergwiazdy zobaczymy też m.in. Javiera Bardema (męża Cruz) oraz Ricarda Darina (znanego z przebojowej komedii „Dzikie historie”).

 

Jury, które zdecyduje o przyznaniu Złotej Palmy, przewodniczy w tym roku australijska aktorka Cate Blanchett. Po raz pierwszy od 28 lat film w języku polskim (nie licząc polsko-francuskiej produkcji „Pianista”) startuje w konkursie głównym festiwalu – to „Zimna wojna” Pawlikowskiego. Film „Zimna wojna” opowiada o niełatwej miłości z lat 50. i 60. Główne role Paweł Pawlikowski powierzył Joannie Kulig i Tomaszowi Kotowi. Obok nich zobaczymy także Borysa Szyca, Agatę Kuleszę i członków zespołu Mazowsze. 

Zobacz także

W jury konkursu głównego w tym roku znaleźli się: Cate Blanchett (przewodnicząca), Kristen Stewart, Lea Seydoux, Ava DuVernay, Andriej Zwiagincew, Denis Villeneuve, Chang Chen, Robert Guediguian i Khadja Nin. Święto kina zakończy się 19 maja.

RadioZET.pl/SI