Zamknij

Film otwarcia 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych wybrany! Imprezę rozpocznie polski klasyk

29.07.2021 10:30
Zezowate szczęście festiwal w Gdyni
fot. materiały prasowe 46. FPFF

46. Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni otworzy film "Zezowate szczęście" (1960) Andrzeja Munka. Organizatorzy pragną w ten sposób uczcić setną rocznicę urodzin legendarnego reżysera.

Film otwarcia na 46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych wybrany! Organizatorzy najważniejszej imprezy filmowej w Polsce zdecydowali, że będzie to "Zezowate szczęście" z 1960 roku w reżyserii Andrzeja Munka, jednego z głównych przedstawicieli polskiej szkoły filmowej.

Zobacz także

Festiwal w Gdyni 2021: "Zezowate szczęście" filmem otwarcia 46. FPFF

"Zezowate szczęście" z Bogumiłem Kobielą w kultowej roli Jana Piszczyka to jeden z największych klasyków w historii polskiego kina. Opowieść o polskim konformiście, próbującym nieudolnie dopasować się do każdej zmiany politycznej w Polsce, jest ostatnim ukończonym dziełem Andrzeja Munka. Rok po jego premierze, w wieku zaledwie 40 lat reżyser zginął w wypadku samochodowym. W 2021 roku przypada setna rocznica jego urodzin. Z tej okazji organizatorzy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni postanowili, że 20 września 2021 roku imprezę otworzy jego kultowe dzieło. 

Zobacz także

– Filmowy dorobek Andrzeja Munka zrealizowany w stosunkowo krótkim okresie zapewnił mu miejsce w gronie najważniejszych twórców polskiego kina. Był kluczową postacią słynnej polskiej szkoły filmowej, twórcą niesłychanie istotnym dla rozwoju kina artystycznego w kraju. Setna rocznica urodzin była dla nas doskonałym pretekstem, by zaplanować w Gdyni szeroko zakrojone przypomnienie jego twórczości, połączone z próbą nowego odczytania. Filmy Munka zachwycają dziś świeżością, poczuciem humoru, formą i autorskim stylem oraz sposobem w jaki reżyser mierzył się z najważniejszymi tematami naszej najnowszej historii. Zależy mi na tym, żeby Gdynia poza prezentacją nowego polskiego kina stała się też miejscem, gdzie reinterpretuje się klasykę, miejscem, gdzie kino staje się platformą do międzypokoleniowej dyskusji – skomentował Tomasz Kolankiewicz, Dyrektor Artystyczny FPFF.

Festiwal w Gdyni 2021: Przegląd filmów Andrzeja Munka

Zgodnie ze słowami Tomasza Kolankiewicza, uczczenie stulecia urodzin Andrzeja Munka nie ograniczy się do pokazu "Zezowatego szczęścia". Znaczną część programu sekcji Czysta Klasyka, prezentującej ważne dzieła polskiej kinematografii w wersji odnowionej cyfrowo, wypełnią właśnie jego filmy. Widzowie festiwalu będą mogli obejrzeć zarówno fabularne, jak i dokumentalne obrazy Munka, prezentowane w kilku blokach. Będą to "Błękitny krzyż" (1955) i "Kierunek - Nowa Huta!" (1951), "Człowiek na torze" (1956) i "Kolejarskie słowo" (1953), "Eroica" (1957) i "Niedzielny poranek" (1955) oraz "Pasażerka" (1963) i "Spacerek staromiejski" (1958).

Wprowadzenie do każdego seansu przygotuje i wygłosi Miłosz Stelmach – filmoznawca, krytyk i redaktor naczelny kwartalnika "Ekrany". Ponadto na stronie internetowej festiwalu będzie można znaleźć wybrane podcasty Macieja Kędziory z cyklu "Powtórka z Munka". Dodatkowym akcentem upamiętniającym postać reżysera na festiwalu w Gdyni w 2021 roku będzie prezentacja "Dekalogu Andrzeja Munka" w przestrzeni publicznej. Sentencje poświęcone pracy filmowca, zaczerpnięte z książki Marka Hendrykowskiego "Andrzej Munk", pojawią się w zaskakujących miejscach w centrum Gdyni.

46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w dniach 20-25 września 2021 roku.

RadioZET.pl/Festiwal Gdynia

ZOBACZ TEŻ: "Żeby nie było śladów" Jana P. Matuszyńskiego w Konkursie Głównym Festiwalu Filmowego w Wenecji!