Zamknij

Festiwal w Gdyni rozpoczęty! 75-lecie Barbary Krafftówny i pokazy filmów konkursowych

21.09.2021 14:38
Festiwal w Gdyni - dzień 1
fot. Anna Bobrowska/materiały prasowe 46.FPFF

46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni rozpoczął się 20 września 2021 roku. Za nami są już pierwsze pokazy konkursowe oraz jubileusz Barbary Krafftówny.

Festiwal w Gdyni trwa! O tytuł najlepszego polskiego filmu fabularnego 2021 roku walczy 16 pełnometrażowych produkcji. Część z nich ma już za sobą premierowe pokazy na festiwalu. W ciągu najbliższych kilku dni odbędą się również seanse filmów krótkometrażowych i mikrobudżetowych, wydarzenia specjalne oraz pokazy pozakonkursowe. Jak wyglądał pierwszy dzień, co zostało już pokazane i jak zostało przyjęte?

Festiwal w Gdyni rozpoczęty! Pierwsze pokazy konkursowe

Największe święto polskiego kina 20 września 2021 roku otworzył pokaz "Zezowatego szczęścia" Andrzeja Munka. Tego samego dnia odbyły się pokazy prasowe trzech pierwszych filmów z Konkursu Głównego 46. FPFF: "Ciotka Hitlera", "Prime Time" i "Lokatorka". 

"Ciotka Hitlera" Michała Rogalskiego została bardzo chłodno przyjęta przez krytyków. Film wyprodukowany m.in. przez Telewizję Polską i poruszający kwestie relacji polsko-żydowskich podczas II wojny światowej został uznany za słaby, jednowymiarowy i niezapadający w pamięć, a zamiast wzruszenia - wywoływał podobno śmiech na sali.

O filmie "Prime Time" Jakuba Piątka napisano już chyba wszystko, bowiem zanim trafił na gdyńskie ekrany, debiutował najpierw na festiwalu w Sundance, a kilka miesięcy później na platformie Netflix. Produkcja wzbudza skrajne emocje - od okrzyków zachwytu po jęki niezadowolenia.

"Lokatorka" Michała Otłowskiego również nie powaliła widzów na kolana. Choć niektórzy uznali ją za odkrycie, większość recenzentów zarzuca twórcom brak pomysłu na ważki temat, jednowymiarowość postaci oraz brak ciężaru emocjonalnego.

75-lecie pracy artystycznej Barbary Krafftówny

Pierwszego dnia festiwalu swój jubileusz 75-lecia pracy artystycznej świętowała w Gdyni Barbara Krafftówna. To dla niej miejsce szczególne, gdyż to właśnie tam, w Teatrze Wybrzeże debiutowała w 1946 roku. Wydarzenie uświetnił pokaz filmu dokumentalnego "Krafftówna w krainie czarów" w reżyserii Macieja Kowalewskiego i Piotra Konstantinowa, ze scenariuszem i rozmowami Remigiusza Grzeli, który jest autorem książki pod tym samym tytułem. W spotkaniu poza świętującą artystką wzięło udział wiele znanych osobistości. Całość prowadziła Grażyna Torbicka. 

_S6A0600 Krzysztof Mystkowski
fot. Krzysztof Mystkowski/materiały prasowe 46.FPFF

Festiwal w Gdyni - dzień 2: Pokazy "Hiacynta" i "Zupy nic"

Na wtorek 21 września zaplanowano pokazy wyczekiwanego "Hiacynta" i ciepłej "Zupy nic", a także "Śmierci Zygielbojma" i "Przejścia". W cyklu Czysta Klasyka zostanie pokazany dramat "Tylko strach" z 1993 roku w reżyserii Barbary Sass-Zdort, który ma stać się punktem wyjścia do rozmowy o postaciach kobiecych w polskim kinie. Odbędzie się też pierwsza odsłona retrospektywy Andrzeja Munka. Na drugi dzień festiwalu zaplanowano seanse filmów "Kierunek - Nowa Huta" i "Błękitny krzyż". W ramach sekcji Polonica uczestnicy festiwalu zobaczą natomiast filmy "Nzara-Głód" oraz "Wolka". Pierwszy z nich jest koprodukcją Polski i Zimbabwe, drugi - efektem współpracy z islandzkimi twórcami. W sekcji Filmy z Gdyni pojawi się obraz "Amatorzy".

Na wtorek została także zaplanowana gala Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, który wręczy swoje nagrody w kategoriach: kino, wydarzenie filmowe, promocja polskiego kina za granicą, krytyka filmowa, książka o tematyce filmowej, edukacja filmowa, Dyskusyjny Klub Filmowy, dystrybucja polskiego filmu i plakat filmowy. Odbędą się również wydarzenia towarzyszące - wernisaże wystaw "Wajda na nowo" oraz "Kieślowski - Bez końca" oraz koncert plenerowy In Memoriam Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza.

Festiwal w Gdyni: Kiedy ogłoszenie wyników Konkursu Głównego?

46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni trwa od 20 do 25 września 2021 roku. Tytuły nagrodzonych filmów i nazwiska laureatów wszystkich konkursów festiwalowych, w tym zdobywców Złotych Lwów poznamy w sobotę 25 września.

RadioZET.pl/46.FPFF/Onet/Interia/WP