Zamknij

"Okresowa rewolucja" to nagrodzony Oscarem dokument przełamujący temat tabu. Można obejrzeć go na Netflixie

Redakcja
26.02.2019 16:49
Obraz w całości dostępny jest na Netflixie
fot. Instagram.com/nodidplu

W 2019 roku trudno sobie wyobrazić, że współczesne kobiety bardzo mało wiedzą o miesiączce, a temat okresu może być tabu. A jednak. Opowiada o tym najnowszy film "Okresowa rewolucja", w reżyserii irańsko-amerykańskiej reżyserki Rayki Zehtabchi. Obraz został nagrodzony Oscarem w kategorii "najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny".

Film o miesiączce nagrodzony Oscarem

Oscary za nami, jednak są takie filmy, które wciąż wywołują ogromne emocje. Do tych bez wątpienia należy obraz irańsko-amerykańskiej reżyserki Rayki Zehtabchi. "Okresowa rewolucja" to historia o grupie hinduskich kobiet, które zaczynają produkować tanie podpaski, by zarobić pieniądze na spełnianie swoich marzeń i zdobyć finansową niezależność.

W mieście Hapur, w indyjskim stanie Uttar Pradesh miesiączka jest tematem tabu, a podpaski bardzo ciężko gdziekolwiek dostać. Tylko 10 procent kobiet w Indiach korzysta z podpasek, natomiast większość wykorzystuje mało higieniczne szmatki. Ich używanie przyczynia się do wielu infekcji, a także wstydu.

Mężczyźni nic nie wiedzą o okresie

Dla mężczyzn miesiączka jest z kolei tematem, o którym prawie wcale nie słyszeli. Myślą, że okres jest chorobą, która spotyka kobiety. Z kolei podpaski porównują do pieluch dla niemowląt. W tamtym regionie to temat wstydliwy i zakazany. Zresztą w Indiach przyjęte jest, że kobieta, która ma okres nie może wejść do świątyni, ani modlić się.

Sytuacja powoli ulega zmianie, gdy bohaterka dokumentu zaczyna pracę przy wytwarzaniu podpasek. Razem z innymi kobietami pracuje przy obsłudze maszyny produkującej tanie, biodegradowalne podpaski, które nazywają się FLY. Warto podkreślić, że obraz powstał dzięki organizacji The Pad Project. Jej celem jest dostarczanie produktów higienicznych do krajów, w których brakuje m.in. podpasek. Z kolei jedna z bohaterek dzięki pracy przy wytwarzaniu podpasek, może opłacić szkołę policyjną. Dokument dostępny jest w całości na platformie Netflix.

RadioZET.pl/SW