Zamknij

Lubisz filmy biblijne? Prezentujemy najpiękniejsze filmy nawiązujące do Biblii

28.12.2020
Aktualizacja: 20.01.2021 16:55
Dwoje młodych osób siedzi na kanapie z pilotem w ręce i ogląda film o tematyce biblijnej
fot. Shutterstock

Filmy biblijne powstają tak długo, jak sięga historia kina. Niektóre filmy to tytuły tylko luźno nawiązujące do Biblii, a inne wiernie odtwarzające historie opisane w Piśmie Świętym. Zobacz, które religijne filmy znalazły się w naszym rankingu.

Filmy o tematyce religijnej towarzyszą nam od zarania kina. Co więcej, wiele z najbardziej spektakularnych kinowych hitów to właśnie produkcje o tematyce religijnej. Choć świat się zmienia, Pismo Święte i część jego nauk nadal pozostaje aktualna, dlatego wciąż powstają nowe filmy o Biblii.

Filmy biblijne: ranking najlepszych produkcji nawiązujących do Pisma Świętego

Ułożyliśmy dla was ranking 10 najlepszych filmów na podstawie Biblii. To nie tylko poruszające dramaty, ale również przystępne animacje, dzięki którym z powodzeniem będziecie mogli obejrzeć je całą rodziną. Choć różnią się od siebie, wszystkie łączy nie tylko biblijna tematyka, ale również głębokie przesłanie, które skłania do refleksji. Sens z filmem biblijnym może więc być świetnym punktem startowym do głębszej dyskusji w gronie rodziny. Oto 10. najlepszych filmów biblijnych! 

1. “Ben-Hur” (1959)

Ben-Hur to bogaty żydowski książę i kupiec z Jerozolimy. Pewnego dnia do miasta przyjeżdża oficjalna wizyta, w której skład wchodzą nowy gubernator i stary przyjaciel Ben-Hura, Messala, dowódca rzymskich legionów. Choć początkowo dawni znajomi cieszą się z okazji do spotkania, to atmosfera szybko się psuje, bo dzielą ich poglądy polityczne. Kiedy podczas powitalnej parady z jednego z dachów spada dachówka tylko o włos nie nie raniąc nowego gubernatora, sytuacja robi się coraz poważniejsza.

Choć Messala wie, że to był wypadek, to i tak skazuje córkę i matkę Ben-Hura na więzienie, a jego samego skazuje na wygnanie. Błądzący po pustyni i żądny zemsty mężczyzna spotyka Jezusa, którego nauki na zawsze odmienią jego życie.

2. “Książę Egiptu” (1998)

Kultowa animacja wytwórni Disneya, która wciąż bawi i wzrusza. Mesjasz to żydowski chłopiec, który wychowywał się u boku przyszłego egipskiego faraona, którego traktował jak brata. Z czasem ich drogi zaczynają się jednak rozchodzić. Wkrótce spotkają się po przeciwnych stronach, gdy Mojżesz otrzyma od Boga zadanie wyprowadzenia z Egiptu zniewolonych Izraelitów.

3. “Exodus” (2014)

Zrealizowany z ogromnym rozmachem epicki film o Mojżeszu i otrzymanym przez niego od Boga zadaniu wyprowadzenia Izraelitów z egipskiej niewoli. Wyreżyserowana przez Ridleya Scotta (autora takich hitów jak “Gladiator”, “Prometusz” czy “Łowca androidów”) produkcja porywająco przedstawia znane z Biblii historie, m.in. plagi egipskie, rozstąpienie się Morza Czerwonego czy zesłanie tablic z Dziesięcioma Przykazaniami.

4. “Pasja” (2004)

Porażający swoją brutalnością i realizmem filmem w reżyserii Mela Gibsona. Kontrowersyjny aktor wziął na warsztat ostatnie dwanaście godzin życia Jezusa z Nazaretu. Film skupia się nie tylko na fizycznym aspekcie cierpienia Chrystusa, ale również na jego emocjach i wewnętrznych przeżyciach.

5. “Józef - władca snów” (2000)

Józef to młody i skromny chłopiec obdarzony wyjątkowym darem przewidywania przyszłości ze snów. Jest ulubieńcem swojego ojca, czym wzbudza zazdrość młodszych braci. Za sprawą ich knucia, Józef trafia do egipskiej niewoli, odcięty od rodziny i swoich korzeni. Zostaje niewolnikiem potężnego, choć dobrotliwego generała, jednak z powodu pewnego nieporozumienia wkrótce trafia do więzienia. To właśnie w czasie pobytu za kratami w Józefie zachodzi wielka przemiana: chłopak wreszcie zaczyna wierzyć w siebie i swój dar.

Wkrótce o niezwykłym talencie Józefa dowiaduje się faraon, który zaprasza go na dwór, by podjął się interpretacji niepokojących snów władcy. Dzięki wyjątkowym umiejętność, Józef ratuje Egipcjan, a sam zdobywa władzę, uznanie i miłość. Kiedy jednak po latach nadarzy się okazja, by ponownie spotkał się z braćmi, Józef będzie musiał odnaleźć w sobie siłę i miłość, by wybaczyć krzywdy, które mu wyrządzili.

6. “Noe: Wybrany przez Boga” (2014)

Noe zaczyna mieć niepokojące wizje nadchodzącego kataklizmu, który zniszczy życie na Ziemi. Wkrótce mężczyzna dostaje od Boga wyjątkowe zadanie. Zrobi wszystko, by wypełnić bożą wolę i uratować swoich bliskich.

Zobacz także:  Najlepsze filmy familijne wszech czasów. TOP 10

7. “Samson i Dalila” (1949)

Nakręcona z rozmachem ekranizacja biblijnej przypowieści.  Tysiąc lat przed naszą erą Palestyną żądzą Filistyni. Samson, żydowski rewolucjonista, chce ożenić się z filistynką Semadar. Kiedy podczas ich wesela dochodzi do bójki, w której ginie panna młoda, Samson postanawia wziąć za żonę jej siostrę, Dalilę. Ta z kolei zrobi wszystko, by poznać sekret wielkiej siły ukochanego…

8. “Pierwsza gwiazdka” (2017)

Rezolutni osioł, gołąb i owieczka rozpoczynają wędrówkę za tajemniczą gwiazdą, której światło przykuwa ich uwagę. Nie wiedzą jeszcze, że w ten sposób staną się świadkami narodzin Jezusa.

9. “Dziesięcioro Przykazań” (1956)

Jedna z najambitniejszych produkcji w historii kina to zekranizowana z ogromnym rozmachem historia o Mojeszu, któremu Bóg nakazuje wyprowadzić zniewolonych w Egipcie Izraelitów do Ziemi Obiecanej.

10. “Salome” (1953)

Porywająca opowieść o pięknej Salome, która decyduje się użyć podstępu, by uratować skazanego na śmierć przez rzymski sąd Jana Chrzciciela.

Zobacz także: Najlepsze filmy dla całej rodziny, idealne na wspólny wieczór