Zamknij

Filmy na podstawie książek dla młodzieży. Te historie spodobają się nie tylko nastolatkom

23.12.2020
Aktualizacja: 20.01.2021 16:36
Młoda para siedzi na kanapie pije kawę i ogląda film
fot. Shutterstock

Filmy na podstawie książek dla młodzieży to dobry sposób, by zachęcić młodych ludzi do… czytania. Sprawdź, jakie ekranizacje książek młodzieżowych znalazły się w naszym rankingu 10 najlepszych!

Ekranizacje książek dla młodzieży to zwykle historie o pierwszej miłości. Nic dziwnego, okres dorastania to przecież ten czas, w którym poznajemy samych siebie, ale również nawiązujemy pierwsze głębsze relacje. 

Filmy na podstawie książek młodzieżowych – ranking

Sprawdź, jakie hitowe filmy powstały na podstawie książek młodzieżowych!

1. "Zmierzch" (2008)

Zrealizowana z rozmachem pierwsza część hitowej serii na podstawie bestsellerowej trylogii. Isabella Swan, pieszczotliwie nazywana Bellą, to zagubiona, nieśmiała nastolatka. Cicha marzycielka trzyma się raczej na uboczu, unikając rówieśników i wciąż poszukując dla siebie miejsca w świecie. Życie Belli zmienia się diametralnie, gdy poznaje przystojnego i inteligentnego Edwarda Cullena. Intrygujący chłopak skrywa jednak sekret, którego odkrycie na zawsze wywróci dotychczasowe życie dziewczyny do góry nogami i sprawi, że nic już nigdy nie będzie takie, jak wcześniej. Bo czy miłość śmiertelniczki i... wampira ma prawo przetrwać?

2. "Zostań, jeśli kochasz" (2014)

Mia (w tej roli Chloë Grace Moretz) to nastolatka obdarzona ogromnym muzycznym talentem. Mimo swoich wyjątkowych umiejętności, dziewczyna jest jednak niezwykle nieśmiała. To zaś zupełnie nie ułatwia jej życia i nie pomaga w nawiązywaniu nowych znajomości. Pewnego dnia życie Mii komplikuje się jeszcze bardziej. Dziewczyna staje przed najtrudniejszym wyborem w swoim dotychczasowym życiu. Dostaje wyjątkową szansę, która może pomóc jej w spełnieniu marzeń o karierze muzycznej. Jeśli jednak się na nią zdecyduje, będzie musiała opuścić rodzinne miasto i zostawić chłopaka, w którym się zakochała.

Los ma jednak dla nastolatki jeszcze jedną, wyjątkową trudną próbę. W wyniku tragicznego wypadku przez jeden dzień zawisa między życiem a śmiercią. Mia musi podjąć decyzję, po której stronie zostanie…

3. "Niezgodna" (2014)

Ekranizacja bestsellerowej serii, z której wyłania się mroczny obraz dystopijnej przyszłości. Chicago zrujnowano podczas rewolucji, która zniszczyła naszą cywilizację. Na gruzach miasta powstała nowa osada, której społeczeństwo budowane jest na zasadzie selekcji. Każdy wkraczający w dorosłość nastolatek musi przejść specjalny test, określający, do której z pięciu grup będzie należał. Jeśli sprawdzian wykaże, że nie posiadasz żadnej z pięciu kluczowych cech, to zostaniesz skazany na życie na marginesie społeczeństwa. Jeśli jednak wynik badania pokaże, że masz więcej niż jedną z nich, to oznacza to, że jesteś niezgodnym, a twój los to niechybna śmierć.

Główna bohaterka Beatrice, zwana Tris, jest właśnie niezgodną. Nastolatka nie zamierza jednak pozwolić się wyeliminować. Ucieka i dołącza do grupy żyjących w podziemiu ludzi, którzy chcą walczyć z chorym systemem. Nieoczekiwanie dla samej siebie, Tris wyrasta na jedną z liderek rebelii. Tylko czy odnajdzie w sobie wystarczająco wiele odwagi, by stanąć do walki?

4. Igrzyska Śmierci (2012)

Ekranizacja bestsellerowej powieści, która zainspirowała dziesiątki pisarzy z całego świata. Akcja “Igrzysk Śmierci” toczy się w bliżej nieokreślonej przyszłości. W miejscu Stanów Zjednoczonych pojawiło się państwo Panem, składające się z 12 dystryktów i rządzącego nimi Kapitolu. Dystrykty przed laty walczyły o niepodległość, ale Kapitol okazał się silniejszy. Teraz, w ramach zemsty za dawną próbę przewrotu i dla rozrywki stołecznych elit, co roku organizowane są upokarzające Głodowe Igrzyska. Biorą w nich udział pary młodych ludzi, wytypowanych w każdym z dystryktów podczas specjalnego losowania.

Kiedy do udziału w jednej z edycji Igrzysk wylosowana zostaje młodsza siostra Katniss Everdeen, ta zgłasza się za nią na ochotnika. Wraz z wytypowanym w tym samym losowaniu Peetą muszą zmierzyć się z lepiej wyszkolonymi przedstawicielami bogatych dystryktów. Mimo to Katniss szybko wyrasta na liderkę turnieju, dając mieszkańcom Panem nadzieję na zmianę. Dziewczyna wie, że jeśli ma jeszcze kiedyś zobaczyć ukochaną matkę i siostrę, musi wytrwać do końca Igrzysk. Ale zwycięzca może być tylko jeden...

5. Do wszystkich chłopców, których kochałam (2018)

Ekranizacją bestsellerowej powieści autorstwa Jenny Han zajął się Netflix. Film okazał się takim hitem, że szybko zdecydowano o nakręceniu kolejnej części. Trzecia i ostatnia z nich pojawi się w streamingowym gigancie jeszcze przed Walentynkami.

Nastoletnia Lara Jean na co dzień nie wyróżnia się z tłumu innych uczniów jej liceum. Dziewczyna, wycofana i skryta, prowadzi jednak bujne życie wewnętrzne, w którym nie brakuje też miłości. Uczucia do chłopców, którzy jej się podobają, Lara przelewa na papier. Nie zapisuje ich jednak w pamiętniku, lecz... pisze listy zaadresowane do każdego z obiektów jej westchnień.

Kiedy tajna korespondencja autorstwa dziewczyny trafia w ręce jej psotnej młodszej siostry, o listach dowiaduje się cała szkoła. Zapiski Lary Jean szybko sieją spustoszenie w życiu dziewczyny, ale być może wyjawienie jej sekretu wcale nie będzie miało aż tak negatywnych konsekwencji.

6. Papierowe miasta (2015)

Ekranizacja bestsellerowej powieści autorstwa Johna Greena, nazywanego królem literatury młodzieżowej. Dodatkową gratką jest tu supermodelka Cara Delevingne, która rolą Margo debiutuje na wielkim ekranie.

“Papierowe miasta” to historia nastolatka ze stanu Oregon, który wraz z dwojgiem przyjaciół wyrusza w podróż, by odnaleźć zaginioną dziewczynę z sąsiedztwa. Po drodze czeka na nich cała masa perypetii, a wszystkie prowadzą do głębszego poznania samych siebie.

Zobacz także:  Najlepsze filmy dla młodzieży. 8 ekranizacji, na których wychowują się młode pokolenia

7. Charlie (2012)

Charlie to nastolatek, który ma za sobą trudne przeżycia. Samobójstwo przyjaciela, trudne relacje rodzinne i przygody z narkotykami sprawiły, że chłopak stał się wycofany i nieśmiały. Sytuacji nie pomaga fakt, że Charlie właśnie rozpoczął naukę w nowej szkole, a jego niekonwencjonalne poglądy nie ułatwiają mu zawierania nowych znajomości. Charlie nie potrafi dopasować się do żadnej z już istniejących szkolnych grup, ale wtedy na jego drodze stają Sam (w tej roli znana z Harry'ego Pottera Emma Watson) o Patrick. Nowi przyjaciele doceniają inteligencję i wrażliwość chłopaka, pokazując mu, że jest dla niego miejsce w świecie.

8. Ponad wszystko (2017)

Maddy to błyskotliwa osiemnastolatka obdarzona ogromną wyobraźnią. W normalnych warunkach taka nastolatka jak ona właśnie zaczynałaby podbijać świat. Niestety, Maddy cierpi na niezwykle rzadką chorobę, która sprawia, że właściwie... jest "uczulona na świat". Z tego powodu od lat nie wychodzi ze sterylnego domu, który specjalnie ze względu na jej przypadłość zaprojektowała matka dziewczyny. 

Kiedy jednak do domu obok wprowadza się Olly, który z miejsca wzbudza jej wielkie zainteresowanie, Maddy jest gotowa zaryzykować wszystko, byle tylko spełnić swoje marzenie o bliskości.

9. Twój Simon (2018)

Simon to siedemnastoletni uczeń liceum, który skrywa wielki sekret: jest gejem. Chłopak nie ma jednak odwagi powiedzieć o sobie ani przyjaciołom, ani rodzicom. Wsparciem jest dla niego anonimowy kolega z klasy, z którym rozmawia na internetowym czacie. 

Kiedy Simon zaczyna czuć do swojego rozmówcy coś więcej, niż tylko zwykłą przyjaźń, postanawia postawić na szali wszystko i odnaleźć go za wszelką cenę. Chłopak nie zdaje sobie sprawy, że tym śledztwem wywróci do góry nogami całe swoje dotychczasowe życie.

10. The Kissing Booth (2018) 

Pierwszy, wyczekiwany pocałunek sprowadza na nastoletnią Elle same problemy. Nie dość, że wdaje się w romans ze szkolnym przystojniakiem, czym wzbudza zazdrość koleżanek, ale w dodatku może stracić najlepszego przyjaciela. Rozdarta Elle musi zdecydować, co jest dla niej najważniejsze.

Zobacz także: Najlepsze filmy o miłości nastolatków. TOP 34