Zamknij

Najlepsze filmy o prostytucji: 11 produkcji o najstarszym zawodzie świata, które musisz obejrzeć

28.12.2020
Aktualizacja: 22.01.2021 11:53
Młoda dziewczyna je popcorn i ogłada film o prostytucji
fot. Shutterstock

Filmy o prostytucji często ukazują tylko ułamek prawdziwego dramatu kobiet zmuszanych do nierządu. Stanowią ważne świadectwo tego, o czym większość z nas nie zdaje sobie sprawy. Sprawdź, jakie filmy o kobietach zmuszanych do prostytucji warto obejrzeć.

Najstarszy zawód świata od wielu dekad inspiruje artystów. Prostytutki były muzami malarzy i poetów, a wraz z wynalezieniem filmu ich historie zaczęto opowiadać także w kinach. Filmy o prostytucji to zwykle wstrząsające dramaty, opowiadające o tragediach kobiet (w większości przypadków), zmuszanych przez trudną sytuację lub niebezpiecznych ludzi do sprzedawania ciała. 

Najciekawsze filmy o prostytucji – ranking

W naszym rankingu znajdziecie jednak nie tylko filmy o prostytutkach na faktach, ale również kultową komedię romantyczną, a nawet dwie polskie produkcje. Rodzime filmy o prostytucji opowiadają o tym zawodzie w różny sposób i z innych perspektyw, ale łączy je jedno - zarówno „Sponsoring”, jak i „365 dni” - przedstawiają prostytucję jako coś, co pozostawia w psychice, duszy i ciele trwały ślad.

1. „365 Dni” (2020)

Ekranizacja kontrowersyjnej powieści Blanki Lipińskiej, jednego z największych polskich bestsellerów ostatnich lat. Laura próbuje ratować rozpadający się związek. W tym celu jedzie na Sycylię, gdzie poznaje zabójczo przystojnego - i równie niebezpiecznego - Massimo, szefa lokalnej mafii. Gangster porywa Polkę i daje jej tytułowe 365 dni na to, by zapałała do niego szczerym uczuciem.

2. „Sponsoring” (2012)

Anna (w tej roli Juliette Binoche), dziennikarka francuskiego "Elle", pisze reportaż o coraz powszechniejszym zjawisku prostytucji wśród studentek francuskich uczelni. W ramach researchu, poznaje dwie młode dziewczyny (w jedną z nich wciela się Joanna Kulig), które właśnie tak utrzymują się w Paryżu. Nowe znajome wprowadzają Annę w świat miłości za pieniądze, który ją jednocześnie szokuje i... pociąga.

Zobacz także:  Filmy akcji: 6 najlepszych produkcji, które musicie obejrzeć

3. „Pretty Woman” (1990)

Kultowa komedia romantyczna, która uczyniła z Julii Roberts jedną z najpopularniejszych gwiazd na świecie. Vivian to młoda, nieco nieokrzesana dziewczyna, która znalazła się w trudnej sytuacji finansowej. Aby zarobić na czynsz, decyduje się zostać prostytutką. Podczas jednej z nocy spędzonych na ulicach Los Angeles poznaje przystojnego milionera (w tej roli Richard Gere). Ten, oczarowany urokiem Vivian, z góry płaci jej za cały spędzony wspólnie tydzień.

4. „Amerykański żigolak” (1980)

Julian Kay (w którego wciela się młody i zabójczo przystojny Richard Gere), zarabia na życie jako mężczyzna do towarzystwa. Wydaje się być stworzony do tej profesji: nie tylko świetnie wygląda, ale w dodatku jest inteligentny i szarmancki, zna też sześć języków. Życie Juliana wywraca się jednak do góry nogami, gdy jedna z jego klientek zostaje brutalnie zamordowana. A wszystkie poszlaki mówią, że stoi za tym właśnie on. To jeden z nielicznych filmów o prostytucji, w których główną rolę gra mężczyzna. 

5. „Żyć własnym życiem” (1962)

Zmęczona biedą i szarością swojego codziennego życia Nana postanawia wyrwać się do lepszego świata. To ma jej zapewnić praca damy do towarzystwa. Nana twierdzi wprawdzie, że może z niej zrezygnować w każdej chwili, jednak z czasem coraz trudniej wyrwać jej się z sieci zawiłych zależności i układów, w którą wpadła.

6. „Piękność dnia” (1967)

Severine (w tej roli piękna Catherine Deneuve) to z pozoru szczęśliwa i spełniona żona. Nikt nie wie jednak, że mąż nie zaspokaja jej potrzeb. W końcu sfrustrowana kobieta rozpoczyna potajemnie pracować jako prostytutka.

7. „Boogie Nights” (1997)

Eddie to młody chłopak, który po przypadkowym poznaniu reżysera filmów erotycznych postanawia rozpocząć karierę w branży dla dorosłych. Na planie zaskakuje ekipę swoją niespożytą energią i… ogromnym przyrodzeniem, które szybko czyni z niego wielką gwiazdę. 

8. „Mandarynka” (2015)

Sin-Dee, transpłciowa prostytutka, w wigilijny wieczór wychodzi z aresztu. Na wolności czekają na nią jednak złe wieści: przyjaciółka informuje Sin-Dee, że jej chłopak dopuścił się zdrady. Rozzłoszczona kobieta przemierza rozświetlone neonami ulice Los Angeles w poszukiwaniu niewiernego kochanka.

9. „Młoda i piękna” (2013)

Siedemnastoletnia Isabelle traci z poznanym na wakacjach niemieckim turystą dziewictwo. Po powrocie do Paryża nastolatka postanawia dalej eksplorować swoją seksualność, zostając prostytutką. Nie spodziewa się, że jej sekret może wyjść na jaw w tragicznych okolicznościach.

10. „Zostawić Las Vegas” (1995)

Ben, niespełniony scenarzysta filmowy zmagający się z problemami z alkoholem, dostaje wymówienie z pracy. Pocieszeniem okazuje się być sowita odprawa, którą mężczyzna postanawia wydać w otwartych całą dobę barach i kasynach Las Vega. Na miejscu Ben poznaje prostytutkę, do której zaczyna pałać uczuciem.

11. „My, dzieci z dworca Zoo” (1981)

Oparta na faktach historia nastoletniej Christiane, która po przeprowadzce do Berlina Zachodniego poznaje złe towarzystwo, przez które wpada w uzależnienie od narkotyków. Aby zarobić na używki, dziewczyna zaczyna się prostytuować.

Zobacz także: Filmy na wieczór. 13 najlepszych filmów na wieczór przed telewizorem [LISTA]