Zamknij

Najpiękniejsze filmy religijne. Te obrazy o Bogu i religii wzruszą cię do łez

18.01.2021
Aktualizacja: 25.01.2021 16:39
Szczęśliwa rodzina leży na dywanie i ogląda religijny film
fot. Shutterstock

Filmy o tematyce religijnej to nie tylko ekranizacje historii biblijnych i przypowieści. To również poruszające obrazy o cudach, sile wiary i wyjątkowej roli, jaką odgrywa w naszym życiu religia. To dlatego świetnie sprawdzą się jako filmy na religię i katechezę, ale również do oglądania całą rodziną. Sprawdź nasz ranking filmów o tematyce religijnej!

Filmy o tematyce religijnej najczęściej kojarzą nam się z ekranizacjami opowieści biblijnych. I rzeczywiście, wiele z najpopularniejszych filmów religijnych to właśnie historie zaczerpnięte z Pisma Świętego. Nie brakuje też jednak produkcji, które opowiadają o religii, ale w nieco innym kontekście. Często wątek wiary łączy się w nich z jakimś wyzwaniem, próbą, przed którą stają bohaterowie. W wielu przypadkach to właśnie wsparcie w postaci modlitwy okazuje się być tym czynnikiem, który doprowadza ich do przełomowych decyzji albo realizacji celu, który wydawał się nieosiągalny.

Filmy religijne: najlepsze filmy na katechezę

Filmy o tematyce religijnej to często wspaniała rozrywka dla całej rodziny. Mają ważne, mądre przesłanie, które skłania do refleksji i zmian we własnym życiu. Produkcje o tej tematyce świetnie sprawdzą się też jednak nie tylko podczas domowego seansu. To także doskonałe filmy na religię i katechezę, które skłaniają do rozmów o roli wiary w życiu bohaterów i jej wpływie na ich losy.

Filmy na religię i katechezę: najlepsze produkcje o tematyce religijnej

Wybraliśmy dla was aż 7 filmów o tematyce religijnej, które warto obejrzeć. Sprawdź, jakie tytuły znalazły się w naszym zestawieniu!

1. „Opowieść wszech czasów” (1965)

Epicki film o narodzinach i życiu Chrystusa, który zdobył aż 5 Oscarów. „Opowieść wszech czasów” to nakręcona z rozmachem opowieść o Jezusie z Nazaretu. Film to wierny Pismu Świętemu zapis życia Chrystusa: od narodzin w betlejemskiej stajence, aż do zmartwychwstania i wniebowstąpienia. Twórcy tak szczegółowo chcieli pokazać widzom losy Jezusa, że oryginalna wersja filmu trwała… ponad 4 godziny. Współcześnie „Opowieść...” najczęściej prezentowana jest w skróconym wydaniu, które trwa  „zaledwie” 3 godziny i 19 minut.

Zobacz także: Najlepsze filmy familijne wszech czasów. TOP 10

2. „Chata” (2017)

Wzruszający film w gwiazdorskiej obsadzie oparty na światowym bestsellerze. Szczęśliwe życie Mack’a, oddanego męża i ojca trójki dzieci, przerywa porwanie jego najmłodszej córki. Mimo starań rodziny i policji, Missy nie udaje się odnaleźć, a śledczy sugerują, że dziewczynka padła ofiarą morderstwa. Trzy lata później wciąż pogrążony w rozpaczy Mack otrzymuje tajemniczy list z zaproszeniem do leśnej chaty, w której miała być przetrzymywana mała Missy. Przesyłka zdaje się pochodzić od samego Boga, a wyprawa i pobyt w tytułowej chacie na zawsze odmienią życie bohatera i pozwolą mu spróbować odnaleźć sens w tragedii jego rodziny.

3. „Ostatnie kuszenie Chrystusa” (1988)

Odważny film o ostatnich momentach życia Jezusa na Ziemi. Cieśla Jezus z Nazaretu zdaje się wieść proste, zwyczajne życie. Nieustannie wodzony jednak na pokuszenie przez demony, postanawia dowiedzieć się, jaki plan ma dla niego Bóg. Kiedy jego wyjątkowe przeznaczenie ma się wreszcie dopełnić, a on sam zdaje się być pogodzony ze swoim losem, Jezus staje przed największą pokusą. Czy zostanie na Ziemi i będzie wiódł życie normalnego, szarego człowieka?

4. „Pasja” (2004)

Szokujący brutalnością film o ostatnich godzinach życia Jezusa, który wyreżyserował Mel Gibson. „Pasja” jeszcze na długo przed premierą budziła ogromne kontrowersje. Kiedy wyreżyserowany przez Mela Gibsona obraz wreszcie ujrzał światło dziennie, emocje sięgnęły zenitu. Przedstawienie na ekranie ostatnich 12 godzin z życia Jezusa z Nazaretu uderza bowiem swoją brutalnością. Pod warstwą krwi, potu i łez kryje się jednak poruszająca historia o bezinteresownym poświęceniu i sile wybaczenia. 

5. „Dziesięcioro przykazań” (1956)

Budzący zachwyt epickim rozmachem film, który jest jednym z największych osiągnięć w historii kina. „Dziesięcioro przykazań” to fabularyzowana wersja opowieści o Mojżeszu, Żydzie, który wychował się u boku przyszłego faraona Egiptu. Gdy Mojżesz poznaje swoje prawdziwe pochodzenie, okazuje się, że Bóg ma dla niego wyjątkowe zadanie: to właśnie on ma wyzwolić Izraelitów spod egipskiej niewoli.

6. Książę Egiptu” (1998)

Klasyczna animacja wytwórni Disney’a i jeden z większych kasowych hitów lat 90. „Książę Egiptu” to animowana wersja opowieści o Mojżeszu, Żydzie, który wychowywał się u boku przyszłego egipskiego faraona, będąc przekonanym, że obaj są braćmi. Gdy okazuje się, że to Mojżesz ma wyprowadzić Izraelitów z Egiptu po latach niewoli, rozpoczyna się emocjonująca walka o wypełnienie bożej woli.

7. „Quo Vadis” (2001)

Nakręcona z rozmachem - zwłaszcza jak na polskie warunki - ekranizacja powieści Henryka Sienkiewicza. Akcja filmu „Quo Vadis” rozgrywa się w Rzymie kilka lat po ukrzyżowaniu Jezusa. Cesarstwem włada złowieszczy Neron, zażarty przeciwnik Chrześcijaństwa, którego wyznawcy muszą się teraz ukrywać. Rzymski żołnierz Marek Winicjusz (w tej roli Paweł Deląg) jest przeciwnikiem nowej religii. Kiedy jednak poznaje piękną Ligię (Magdalena Mielcarz), więzioną w Rzymie chrześcijankę, powoli zaczyna zmieniać zdanie. Wtedy jednak miasto trawi wielki ogień, o którego podłożenie oskarżeni zostają chrześcijanie. Prześladowania wyznawców nowej religii zaczynają przybierać coraz brutalniejszy wymiar.

8. „Noe: Wybrany przez Boga” (2014)

Epicka ekranizacja jednej z najbardziej znanych opowieści zawartych w Starym Testamencie. Noe (w tej roli Russell Crowe) zostaje namaszczony przez Boga do budowy wielkiej arki, w której mają zmieścić się przedstawiciele wszystkich żywych organizmów zamieszkujących Ziemię. Łódź ma przetrwać wielki potop. Noe otrzymuje apokaliptyczne wizje wielkiej powodzi. Musi zrobić więc wszystko, by wypełnić bożą wolę i uratować swoją rodzinę.

Zobacz także: Najlepsze filmy dla całej rodziny, idealne na wspólny wieczór