Zamknij

Filmy romantyczne o nastolatkach - młoda miłość w 6 wzruszających tytułach

23.12.2020
Aktualizacja: 20.01.2021 16:47
Dziewczyna z różowymi włosami siedzi na łóżku z pilotem w ręce i ogłada film
fot. Shutterstock

Filmy romantyczne o nastolatkach często kojarzą się z kiczowatym przerysowaniem i graniem na najprostszych emocjach. Tymczasem nie brakuje tytułów, które o nastoletniej miłości opowiadają w piękny, dojrzały sposób przywołując na myśl wspomnienia o naszych własnych, pierwszych miłościach!

Nastoletnia miłość w filmowym wydaniu to zwykle opowieści o odkrywaniu siebie i swojej potrzeby bliskości z drugą osobą. Czasem są kiczowate, innym razem nieco przerysowane. Zawsze jednak pomagają nam samym - widzom - w powrocie myślami do pierwszej miłości i, a jakże, również do złamanego serca. 

Fajne filmy romantyczne o nastolatkach - nasz ranking

W tym rankingu zebraliśmy romanse o nastolatkach, w których miłość prezentuje swoje różne oblicza. Dzięki temu na pewno znajdziesz w naszych propozycjach idealny romantyczny film dla siebie!

  1. „Do wszystkich chłopców, których kochałam” (2018) - nieśmiała Lara Jean przelewa swoje emocje na papier, pisząc listy do pięciu chłopców ze szkoły, którzy jej się podobają. Zapiski dziewczyny nigdy nie miały trafić do adresatów, ale gdy siostra robi jej paskudnego psikusa, życie Lary kompletnie wywraca się do góry nogami.
  2. „Twój Simon” (2018) - Simon ukrywa przed rówieśnikami swoją orientację seksualną. Kiedy jednak na internetowym czacie poznaje ukrywającego się pod pseudonimem „Blue” chłopca z tej samej szkoły, postanawia za wszelką cenę, bez względu na konsekwencje odkryć jego tożsamość. „Twój Simon”, ekranizacja książkowego bestsellera, to ciepła i dodająca otuchy historia o poszukiwaniu i akceptacji samego siebie.

Zobacz także:  Najlepsze filmy o miłości nastolatków. TOP 34

Najlepsze romanse o nastolatkach, które wzruszą cię bez względu na wiek

  • „Ostatnia piosenka” (2010) - zbuntowana nastolatka (w tej roli Miley Cyrus) po wpakowaniu się w kolejne kłopoty zostaje zmuszona przez matkę do spędzenia lata z ojcem, z którym nie ma kontaktu od trzech lat. W nowym mieście uwagę dziewczyny zwraca Will (Luke Hemsworth), przystojny gracz siatkówki plażowej. Między nastolatkami szybko zawiązuje się nić porozumienia, ale okazuje się, że Will skrywa sekret, który może wszystko odmienić.
  • Gwiazd naszych wina (2014) - wzruszający wyciskacz łez, który opowiada o miłości dwojga nastolatków cierpiących na śmiertelne odmiany nowotworów. Hazel i Augustus poznają się na spotkaniu grupy wsparcia, do których uczęszczania zmuszają dziewczynę jej rodzice. Bohaterów „Gwiazd naszych wina” szybko łączy młodzieńcza miłość, której kulminacją jest podróż śladami ulubionego pisarza Hazel - i szansa na zapomnienie o chorobie choć na chwilę.
  • „Zakochana złośnica” (1999) - szekspirowskie „Poskromienie złośnicy” w nowej wersji. Surowy ojciec dwóch córek nie pozwala młodszej z nich zacząć chodzić na randki, dopóki starsza nie znajdzie sobie chłopaka. Zakochany w młodszej z sióstr chłopaka postanawia więc przekupić szkolnego chuligana, by ten poderwał osławioną „złośnicę”.
  • „Zostań, jeśli kochasz” (2014) - Mia (w tej roli Chloë Grace Moretz) to utalentowana muzycznie nastolatka. Mimo ogromnego talentu, dziewczyna jest niezwykle nieśmiała, co nie ułatwia jej życia. Pewnego dnia Mia staje przed najtrudniejszym wyborem w swoim dotychczasowym życiu. Jeśli zdecyduje się podążać za swoimi muzycznymi aspiracjami i opuścić rodzinne miasto, to straci szansę na szczęście u boku chłopaka, którego kocha. Życie nastolatki w jednej chwili wywraca się jednak do góry nogami, gdy w wyniku tragicznego wypadku przez jeden dzień zawisa między życiem a śmiercią. Mia musi podjąć decyzję, po której stronie zostanie...

Romantyczne filmy o nastolatkach: codzienne sprawy i niezwykle-zwykli bohaterowie

  • „Lady Bird” (2017) - romanse o nastolatkach zwykle przedstawiają cukierkową wersję dorastania. „Lady Bird” zdecydowanie nie jest takim filmem. Tytułowa bohaterka zmaga się z problemami, które dotyczą większości nastolatków: kończy liceum i nie wie, co chce zrobić ze swoim życiem. W podjęciu decyzji nie pomagają jej napięte relacje z matką i sercowe rozterki.
  • „Tamte dni, tamte noce” (2017) - drugi po „Lady Bird” film z 2017 roku, który uczynił z Timothée Chalameta idola nastolatek i jednego z najbardziej podziwianych aktorów młodego pokolenia. Film w reżyserii Włocha Luki Guadagniniego to adaptacja bestsellerowej powieści André Acimana, która opowiada o sekretnej miłości nastoletniego Elio i nieco starszego od niego Olivera, studenta, który przyjeżdża latem do domu chłopaka, by współpracować z jego ojcem. Piękne włoskie plenery i świetna ścieżka dźwiękowa sprawiają, że „Tamte dni, tamte noce” to nie tylko tylko uczta dla emocji, ale i naszych zmysłów estetycznych.
  • „Łatwa dziewczyna” (2010) - Olive (Emma Stone w swojej pierwszej głównej roli) to przykładna uczennica liceum, której szkolne sukcesy nie idą w parze z powodzeniem w życiu miłosnym. Nastolatka postanawia więc sama wypuścić plotkę o... rzekomej utracie swojego dziewictwa. Niewinne kłamstwo szybko jednak zaczyna żyć swoim życiem, a cała szkoła huczy od plotek na temat Olive.  Dziewczyna zaczyna dostrzegać podobieństwo między sytuacją, w jaką się w wpakowała a losami Hester Prynne, bohaterki omawianej właśnie na lekcjach książki „Szkarłatna litera”. Olive postanawia więc wykorzystać nowo zdobytą rozpoznawalność, by polepszyć swoją pozycję w szkolnej hierarchii.

Zobacz także: Najlepsze filmy dla młodzieży. 8 ekranizacji, na których wychowują się młode pokolenia