Zamknij

Lubisz kino wojenne? W tych filmach zobaczysz najlepsze bitwy morskie w historii!

13.01.2021
Aktualizacja: 14.01.2021 11:20
Trzy dziewczyny siedzą na kanapie i z uśmiechem na twarzy i popcornem oglądaj film
fot. Shutterstock

Filmy wojenne na morzu, czyli najlepsze filmy fabularne z bitwami morskimi to trzymające w napięciu kino, w którym bohaterowie muszą zmierzyć się nie tylko z wrogiem z innego okrętu, ale i z dużo bardziej nieprzewidywalnym przeciwnikiem, jakim jest samo morze! Sprawdź najlepsze bitwy morskie w filmach fabularnych!

Filmy o tematyce wojennej to trzymające w napięciu kino. Kiedy jednak akcję przeniesiemy na morze, a bohaterów umiejscowimy na statku lub okręcie, to emocje naprawdę sięgają zenitu. Nie powinien więc dziwić fakt, że jedne z najlepszych obrazów wojennych w historii to filmy fabularne z bitwami morskimi. Wybraliśmy dla was 10 najlepszych bitew morskich w historii kina. Sprawdźcie, które produkcje znalazły się w naszym rankingu!

Bitwy morskie: najlepsze filmy fabularne, których akcja toczy się na morzu

1. „Tora! Tora! Tora!” (1970)

Epicka koprodukcja amerykańsko-japońska opisująca przebieg jednego z najważniejszych wydarzeń w historii II wojny światowej – ataku Japończyków na bazę w Pearl Harbor. Wykorzystanie twórców z „obu stron barykady” miało zapewnić obiektywne odwzorowanie tych tragicznych wydarzeń z perspektywy dwóch zwaśnionych nacji. „Tora! Tora! Tora!” w dużej części składa się z akcji rozgrywającej się na lądzie, ale gdy fabuła dochodzi do momentu ataku, film przeradza się w niezwykle realistyczną rekonstrukcję bitwy – widzianej z lądu, powietrza i oczywiście wody.

2. „Okręt” (1981)

Jeden z najsłynniejszych filmów wojennych w historii kina. Choć akcja „Okrętu” toczy się w klaustrofobicznej przestrzeni nazistowskiej łodzi podwodnej, której załoga próbuje wykonać niebezpieczną misję, obraz ma epicki charakter, zapewniający cały wachlarz emocji: od strachu i niepokoju aż po długo wyczekiwaną, choć chwilową, ulgę.

3. „Pan i władca: Na krańcu świata” (2003)

Trzymający w napięciu od samego początku film przygodowy będący doskonałą rozrywką dla całej rodziny. Akcja „Pana i władcy” toczy się w okresie wojen napoleońskich, a my towarzyszymy komandorowi brytyjskiej marynarki Jackowi Aubreyowi (w tej roli świetny Russell Crowe) w pościgu za francuskim okrętem korsarskim, który płynie w stronę Oceanu Indyjskiego.

Zobacz także: Najlepsze filmy przygodowe w historii światowego kina. TOP 50

4. „Dramat w głębinach” (1958)

Komandor Richardson (w tej roli znany z „Przeminęło z wiatrem” Clark Gable) przed rokiem stracił w bitwie z Japończykami swój okręt i od tamtej pory sfrustrowany zajmuje się biurową robotą. Pewnego dnia dostaje jednak szansę na ponowne udowodnienie swoich zdolności przywódczych i okazję do zemszczenia się na wrogu. Richardson obejmuje dowództwo nowego okrętu, wprowadzając wśród załogi wyjątkowo ostrą musztrę. Choć podwładni zaczynają się przeciwko niemu buntować, to gdy przyjdzie czas na spotkanie z przeciwnikiem, nauki Richardsona nie pójdą w las…

5. „Okrutne morze” (1953)

Poruszający dramat opowiadający o niewdzięcznym losie kapitana statku eskortującego na początku II wojny światowej cenny konwój. Zarządzający nieprzygotowaną do służby załogą i zagrożony atakami nazistowskich U-Bootów, dowódca jednostki jest zmuszony podejmować dramatyczne decyzje, których konsekwencje będą tragiczne.

6. „Dunkierka” (2017)

Epicki dramat wojenny przez wielu uznawany za najlepszy film w dorobku Christophera Nolana. „Dunkierka” to wierne odwzorowanie bitwy, jaka rozegrała się między wojskami aliantów a Niemcami pod francuską miejscowością. Bitwa staje się prawdziwą próbą przetrwania dla młodych żołnierzy na lądzie, pewnego pilota RAF-u i uwięzionej na wodach kanału La Manche załogi cywilnego statku.

7. „Midway” (2019)

Rzadko zdarza się, by remake (czyli nowa wersja nakręconego już kiedyś filmu) była tak udana, jak miało to miejsce w przypadku dramatu „Midway”. Bohaterami epickiej produkcji są żołnierze amerykańskiej marynarki, rozpaczliwie próbujący powstrzymać japońską ekspansję na Pacyfiku i odwrócić losy II wojny światowej.

8. „Polowanie na Czerwony Październik” (1990)

Trzymający w napięciu film sensacyjny z Seanem Connerym w roli głównej. Tytułowy „Czerwony Październik” to radziecki atomowy okręt podwodny, który wypływa w swój dziewiczy rejs. Jego dowódca (w tej roli Connery) ogłasza, że zamierza zdezerterować. Na to nie mogą pozwolić władze ZSRR, które wysyłają za okrętem pościg.

9. „Misja Greyhound” (2020)

Kapitan Ernest Krause (w tej roli Tom Hanks) otrzymuje misję przeprowadzenia przez Atlantyk alianckiego konwoju z cennym ładunkiem. Niebezpieczną przeprawę utrudnia jednak fakt, że wody oceanu naszpikowane są niemieckimi łodziami podwodnymi, które czuwają, by w każdej chwili przystąpić do ataku.

10. „Battleship” (2012)

Czasem nie ma nic lepszego od lekkiej rozrywki. „Battleship” to właśnie taki film. Ekranizacja popularnej gry komputerowej o załodze statku, która walczy z czasem, by zdążyć unicestwić wrogie jednostki z kosmosu, to świetna zabawa dla całej rodziny. Dodatkowym plusem jest obecność na ekranie piosenkarki Rihanny, która rolą w tym filmie zadebiutowała na wielkim ekranie.

Zobacz także: Filmy akcji: 6 najlepszych produkcji, które musicie obejrzeć