Zamknij

Frances McDormand: kim jest aktorka, która zdobyła Oscara 2021 za film "Nomadland"?

26.04.2021 09:49
Frances McDormand: kim jest aktorka, która zdobyła Oscara 2021 za film "Nomadland"?
fot. Splash News/EAST NEWS

Frances McDormand zdobyła w tym roku Oscara za produkcję i rolę w filmie "Nomadland". Co wiemy o aktorce? Kim jest Frances McDormand i w jakich filmach zagrała? Sprawdziliśmy!

Frances McDormand - kim jest aktorka, która zdobyła Oscara 2021? Zebraliśmy najważniejsze informacje o gwieździe "Nomadland", w tym przebieg jej kariery i dotychczasowe nagrody.

Frances McDormand - kim jest aktorka, która zdobyła Oscara 2021 za film "Nomadland"?

Frances McDormand to ceniona w Hollywood amerykańska aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna. Prywatnie żona sławnego reżysera, Joela Coena, u którego zaliczyła swój ekranowy debiut (w filmie "Śmiertelnie proste" z 1984 roku). Ukończyła Yale School of Drama i początkowo występowała głównie w teatrze. Rola w "Tramwaju zwanym pożądaniem" przyniosła jej w 1987 roku nominację do "teatralnego Oscara" - prestiżowej nagrody Tony.

Choć Frances McDormand słynie głównie z roli w "Fargo", przełomem w jej karierze był występ w "Missisipi w ogniu" Alana Parkera, za który otrzymała pierwszą nominację do Oscara. Często grywa w filmach braci Coen i zasadniczo stroni od kina stricte mainstreamowego. Jedno jest pewne - gdy w obsadzie widnieje nazwisko McDormand, mamy pewność, że dana produkcja warta jest uwagi.

Frances McDormand - dotychczasowe nagrody

Frances McDormand może się pochwalić doprawdy pokaźną liczbą wszelkich nagród i wyróżnień. Do Oscara nominowana była aż siedmiokrotnie, z czego trzy nominacje zamieniła na statuetki. O Złotego Globa walczyła aż osiem razy, z czego dwukrotnie wyszła zwycięsko. 

Jest również laureatką dwóch nagród BAFTA (z pięciu nominacji), Pucharu Volpi na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji i jednej nagrody Emmy. Prześledźmy jednak jej dotychczasowe wyróżnienia oscarowe.

Frances McDormand i Oscary:

  • "Missisipi w ogniu" (1988): Najlepsza aktorka drugoplanowa
  • "Fargo" (1996): Najlepsza aktorka pierwszoplanowa - WYGRANA
  • "U progu sławy" (2000): Najlepsza aktorka drugoplanowa
  • "Daleka północ" (2005): Najlepsza aktorka drugoplanowa
  • "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" (2017): Najlepsza aktorka pierwszoplanowa - WYGRANA
  • "Nomadland" (2020): Najlepsza aktorka pierwszoplanowa, Najlepszy film - WYGRANA

Oscary 2021 - Frances McDormand z dwiema nominacjami za "Nomadland"

Oscary 2021 to kolejny przełomowy moment w karierze Frances McDormand. Genialna aktorka walczyła bowiem o statuetkę w aż dwóch kategoriach: za najlepszy występ aktorski, a także najlepszy film, gdyż jest jedną z producentek "Nomadland" w reżyserii Chloé Zhao. McDormand zwyciężyła w obu kategoriach.

Frances McDormand stała się tym samym pierwszą kobietą w dziejach Oscarów, która w jednym roku otrzymała nominacje zarówno jako aktorka, jak i producentka. Oscary 2021 są również jej przepustką do zacnego (i bardzo wąskiego) grona aktorek i aktorów, którzy doczekali się aż 3 Oscarów. Na obecną chwilę należą do niego: Ingrid Bergman, Walter Brennan, Daniel Day-Lewis, Jack Nicholson, Meryl Streep oraz właśnie Frances McDormand. Niedoścignioną rekordzistką pozostaje w tej kategorii Katharine Hepburn, która zdobyła aż 4 statuetki. 

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET