Zamknij

Frances McDormand: najlepsze filmy z aktorką, która otrzymała Oscara 2021 [TOP 8]

26.04.2021 12:00
Frances McDormand
fot. Frederic J. Brown/AFP/East News

Frances McDormand to amerykańska aktorka, której praca jest ceniona w Hollywood. Jest wszechstronna, a każda jej kolejna rola jest szeroko komentowana. Warto wspomnieć, że za kreację aktorską w filmie "Nomadland" otrzymała Oscara 2021. Sprawdź TOP 8 filmów z Frances McDormand. Te tytuły trzeba zobaczyć. 

Frances McDormand: najlepsze filmy z aktorką, która otrzymała  Oscara 2021 [TOP 8]. Wcielała się w silne kobiety, na ekranie była też delikatna i krucha. Frances McDormand jest aktorką, która nie zawsze trafnie wybierała filmy ze swoim udziałem. W przeszłości zdarzyło jej się wziąć udział w kilku niezbyt górnolotnych tytułach, jednak od jakiegoś czasu bardzo uważnie wybiera role. Jej talent doceniają świetni reżyserzy oraz członkowie akademii, które przyznają prestiżowe nagrody. W 2021 roku Frances McDormand otrzymała kolejnego Oscara. Tym razem za rolę w filmie "Nomadland". Wybraliśmy 8 filmów z udziałem Frances McDormand, które wypada znać.

Zobacz także:  Frances McDormand - kim jest aktorka nominowana do Oscara 2021?

Frances McDormand: najlepsze filmy z aktorką, która dostała Oscara 2021 [TOP 8]

Frances McDormand jest aktorką filmową, serialową, ale też teatralną. I to właśnie teatr miał duży wpływ na to, jak potoczyła się dalej jej kariera. Jej relacja z kinem była burzliwa, jednak aktorka ma na swoim koncie wiele wybitnych ról. Zadebiutowała w 1984 roku w produkcji "Śmiertelnie proste". Następnie przyszły role w filmach "Missisipi w ogniu" (1988), "Człowiek ciemności" (1990) czy "Fargo" (1996). Upragnionego Oscara otrzymała w 1997 roku za właśnie film "Fargo", a następnie w 2018 roku z "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" i w 2021 roku za "Nomadland".

Frances McDormand jest przede wszystkim wszechstronną aktorką, dlatego nikt nie powinien się nudzić podczas zapoznawania się z jej twórczością. Wybraliśmy 8 tytułów, które warto znać, by docenić talent amerykańskiej aktorki. 

1. "Nomadland" (2020), reż. Chloe Zhao

"Nomadland" to film, który przyniósł Frances McDormand trzeciego Oscara. Szanse są ogromne, bo film cieszy się ogromnym zainteresowaniem widzów i przychylnością krytyków. Jest to opowieść o losach kobiety, która traci cały swój dobytek. Zamiast zaczynać wszystko od nowa, wybiera wędrowne życie nomady.

2. "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" (2017), reż. Martin McDonagh

"Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" to produkcja, która przyniosła McDormand Oscara. Jest to opowieść o losach skrzywdzonej kobiety, której zamordowano córkę. Wynajmuje ona trzy billboardy, żeby umieścić na nich prowokacyjne wiadomości.

3. "Kochankowie z księżyca" (2012), reż. Wes Anderson

"Kochankowie z księżyca" to zjawiskowy film w reżyserii Wes Andersona. Muzyka, zdjęcia, kreacje aktorskie - to wszystko tworzy niepodrabiany klimat. Frances McDormand nie gra tam pierwszych skrzypiec, ale i tak warto zapoznać się z historią miłośna Suzy i Sama.

4. "Tajne przez poufne" (2008), reż. Joel Coen / Ethan Coen

"Tajne przez poufne" to film z gwiazdorską obsadą. Występują: George Clooney, Frances McDormand, John Malkovich, Tilda Swinton oraz Brad Pitt. W filmie pracownica siłowni znajduje płytę, która należy do byłego agenta CIA. Wydaje się jej, że trafiła idealnie - w końcu takie dokumenty muszą być poufne. Postanawia się w ten sposób wzbogacić. 

5. "Daleka północ" (2005), reż. Niki Caro

"Daleka północ" to obowiązkowa propozycja, jeśli chodzi o twórczość Frances McDormand. Jest to opowieść o losach kobiet, które pracują w kopani w męskim środowisku. Są one molestowane przez swoich kolegów z pracy. Josey (w tej roli Charlize Theron) nie chce tego tak zostawić i kieruje sprawę do sądu.

6. "U progu sławy" (2000), reż. Cameron Crowe

"U progu sławy" to film, który został nagrodzony Oscarem. Opowiada on o historii dziennikarza muzycznego, który wybiera się w trasę koncertową z popularnym zespołem. Wszystko po to, by mógł napisać o nim artykuł.

7. "Fargo" (1996), reż. Ethan Coen / Joel Coen

"Fargo" to pierwszy film, który przyniósł Frances McDormand Oscara i jedna z najważniejszych produkcji w jej dorobku. Jest to wciągająca opowieść o wielkiej desperacji. Jerry ma poważne problemy finansowe, a do tego musi zdobyć pieniądze. Postanawia porwać własną żonę, by otrzymać za nią okup.

8. "Missisipi w ogniu" (1988), reż. Alan Parker

"Missisipi w ogniu" to film nagrodzony Oscarem i jedna z pierwszych poważnych ról Frances McDormand. W produkcji agenci FBI prowadzą śledztwo dotyczące morderstwa trzech młodych ludzi. Wszyscy oni byli członkami na rzecz ochrony praw człowieka.

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET

RadioZET.pl