Zamknij
francuskie filmy z lat 2011-2021
10 Zobacz galerię
fot. plakaty filmów "Climax", "Nędznicy", "Portret kobiety w ogniu"/Gutek Film

Francuskie filmy z ostatnich 10 lat są tak różnorodne, jak różnorodna jest współczesna Francja - wzruszają, bawią, oburzają, wprowadzają widzów w konsternację i zmuszają do refleksji. Które tytuły z ostatniej dekady to najlepsze filmy francuskie?

Które francuskie filmy uznawane są dziś za wizytówkę tamtejszego kina? Przede wszystkim są to dzieła podejmujące ważne tematy społeczne, przełamujące tabu, nierzadko wręcz szokujące, ale i takie, które potrafią po prostu poprawić nastrój i wzruszyć do łez. Większość z nich pokazywana jest na międzynarodowych festiwalach filmowych, z których najważniejszy od 1946 roku odbywa się we francuskim Cannes. Zapraszamy na krótki przegląd francuskiego kina i zachęcamy do zapoznania się z dziesięcioma najlepszymi francuskimi filmami ostatniej dekady.

Zobacz także

Francuskie filmy - najważniejsi twórcy i czołowe nurty

Francuskie filmy i filmowcy od lat kreują nurty i wyznaczają trendy światowej kinematografii. Nic w tym dziwnego. Przecież to właśnie we Francji w 1895 roku narodziło się kino wraz z pierwszym biletowanym pokazem filmowym braci Lumiere. Przez kolejne dekady francuscy reżyserzy kształtowali język filmowy i wyznaczali nowe kierunki - od impresjonizmu, przez surrealizm, realizm poetycki po nową falę. Georges Melies, Abel Gance i Jean Epstein zbudowali podwaliny sztuki filmowej, Rene Clair, Marcel Carne czy Jean Renoir przyczynili się do jej rozkwitu, a Jean Luc-Godard, Francois Truffaut czy Alain Resnais dali nam początki kina, jakie znamy współcześnie, jednocześnie wynosząc miłość do ruchomych obrazów na zupełnie nowy poziom.

Na renomę francuskiego kina pracują oczywiście nie tylko rodowici Francuzi. Wiele wybitnych obrazów uznawanych za najlepsze filmy francuskie to dzieła obcokrajowców tworzących nad Sekwaną. Wystarczy wspomnieć dokonania Carla Theodora Dreyera, Luisa Bunuela, a w obecnych czasach Michaela Hanekego, Xaviera Dolana czy Paula Verhoevena. Również polscy artyści wnieśli swój wkład we francuskie kino - swoje arcydzieła tworzyli we Francji m.in. Roman Polański, Krzysztof Kieślowski i Agnieszka Holland.

Czy współcześni twórcy francuskiego kina trwale zapiszą się w jego historii, przekonamy się za kilka lat. Warto jednak zwrócić uwagę na dokonania Julii Ducournau, Leosa Caraxa, Céline Sciammy, Gaspara Noego i kilku innych twórców, by poznać nowe filmy francuskie w najlepszym wydaniu.

Francuskie filmy: TOP 10 hitów ostatniej dekady, które warto znać

Wszyscy, którzy chcą nazywać się kinofilami, z pewnością kojarzą takie tytuły jak "Do utraty tchu", "Czterysta batów", "Hiroszima, moja miłość", "Szalony Piotruś", "Wielkie żarcie", "Wielki błękit", "Trzy kolory", "Nienawiść", "Nieodwracalne", "8 kobiet", "Pan od muzyki", "Motyl i skafander" czy "Amelia". Jeśli chodzi jednak o produkcje zrealizowane na przestrzeni ostatnich 10 lat, dużo trudniej jest wskazać najważniejsze francuskie filmy. 

Głośne "Titane", "Portret kobiety w ogniu" i "Nietykalni" to tylko początek długiej listy francuskich hitów ostatniej dekady, z którymi warto się zapoznać. W ramach rozgrzewki przed dalszym eksplorowaniem współczesnego francuskiego kina proponujemy Wam obejrzenie 10 uznanych tytułów. Wybraliśmy tylko produkcje francuskojęzyczne, których akcja toczy się we Francji i w których większość twórców i gwiazd to mieszkańcy tego kraju. Sporządzoną w ten sposób listę najlepszych nowych francuskich filmów wraz z ich opisami znajdziecie w galerii powyżej.

RadioZET.pl