Zamknij

Gary Oldman - Oscar i inne sukcesy. Najważniejsze momenty w karierze słynnego aktora

23.04.2021 10:28
Gary Oldman
fot. ROBYN BECK/AFP/EAST NEWS

Gary Oldman walczy o Oscara 2021 w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy. To nie pierwsze takie wyróżnienie w jego karierze. Na swoim koncie ma zarówno oscarowe osiągnięcia oraz wiele innych, istotnych nagród filmowych. 

Gary Oldman to aktor, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Na przestrzeni 40 lat swojej kariery filmowej zbudował wiele pamiętnych i wyjątkowych ról - od skorumpowanego gliny w "Leonie zawodowcu", przez Drakulę, po współpracownika Batmana, wujka Harry'ego Pottera i Winstona Churchilla. Jego charakterystyczny styl gry aktorskiej uczynił go kultową postacią wielu popularnych produkcji, jednocześnie przynosząc mu liczne nagrody i wyróżnienia za role w artystycznych dziełach. Gary Oldman jest uznawany za jednego z najwybitniejszych aktorów swojego pokolenia. Jak zaczynał? I jak doszedł do miejsca, w którym znajduje się teraz?

Zobacz także

Gary Oldman - przebieg kariery aktorskiej

Gary Oldman urodził się 21 marca 1958 roku w Londynie jako syn spawacza i gospodyni domowej. Ojciec alkoholik szybko opuścił rodzinę i Gary, a właściwie Leonard Gary Oldman wraz z dwójką starszego rodzeństwa był wychowywany przez samą matkę.

W wieku 16 lat zrezygnował z nauki w West Greenwich School w Deptford i podjął pracę w sklepie sportowym. Wtedy też zaczął pobierać lekcje aktorstwa i dostał się do Young People's Theatre w Greenwich, jednocześnie łapiąc się różnych zajęć zarobkowych - w tym sprzedaży butów czy pracy w rzeźni. Dzięki zdobytemu ciężką pracą stypendium dostał się do szkoły teatralnej Rose Bruford Training College for Speech and Drama, którą ukończył w 1979 roku. Zagrał kilka ról w Yorku i Colchester, by następnie otrzymać stały angaż w Glasgow Citizens Theatre.

Na swój filmowy debiut  nie czekał zbyt długo. W 1982 roku dostał rolę w brytyjskim filmie "Remembrance". Nadal grywał też w sztukach teatralnych, trafiając na deski tak prestiżowych scen jak Royal Court Theatre czy Royal Shakespeare Theatre. To z pewnością pomogło mu w zdobyciu roli Rosencrantza w filmowej wariacji na temat "Hamleta" pt. "Rosencrantz i Guildenstern nie żyją". Jego kariera filmowa nabrała jednak rozpędu już kilka lat wcześniej. W 1986 roku zagrał jedną z tytułowych ról w produkcji "Sid and Nancy", co przyniosło mu międzynarodową rozpoznawalność. Po wcieleniu się w Sida Viciousa zaczął otrzymywać znaczące role w amerykańskich filmach. Zagrał wówczas Lee Harveya Oswalda w "JFK" (1991) Olivera Stone'a i tytułowego wampira w "Draculi" (1992) Francisa Forda Coppoli. Jego pozycję w Hollywood, zbudowaną dzięki świetnym występom w filmach uznanych twórców, umocniła epizodyczna rola w "Prawdziwym romansie" (1993) Tony'ego Scotta.

Szczególne zdolności do transformacji i budowania postaci budzących grozę przyniosły mu kolejne angaże do ról czarnych charakterów. Jego perfekcyjna kreacja bezlitosnego, skorumpowanego policjanta Stansfielda w "Leonie zawodowcu" (1994) Luca Bessona zyskała status kultowej i do dziś zajmuje znaczące miejsce w rankingach najlepszych złoczyńców w historii kina. Trzy lata później ten sam reżyser ponownie obsadził go w roli ucieleśnienia zła - tyrana Zorga w "Piątym Elemencie" (1997). W kolejnych latach, już jako gwiazdę kina, można było oglądać go w filmach takich jak "Air Force One" (1997), "Zagubieni w kosmosie" (1998), "Ukryta prawda" (2000), "Hannibal" (2001) czy "Małe jest piękne" (2003). O jego statusie gwiazdy świadczył też m.in. gościnny występ w serialu "Przyjaciele" w 2001 roku.

Połowa pierwszej dekady XXI wieku wprowadziła karierę Gary'ego Oldmana na nowy etap. Specjalizujący się w kreowaniu moralnie zepsutych postaci aktor trafił do świata uwielbianych przez masy bohaterów z popkulturowych hitów. W 2004 roku Alfonso Cuarón doskonale wykorzystał filmowy wizerunek Oldmana, obsadzając go w roli Syriusza Blacka, tytułowego "Więźnia Azkabanu" z 3. części serii "Harry Potter", a rok później Christopher Nolan uczynił go Komisarzem Gordonem w swojej trylogii o Mrocznym Rycerzu (2005, 2008, 2012).

Rok 2011 był kolejnym przełomem w karierze Oldmana. Główna rola w fenomenalnym "Szpiegu" Tomasa Alfredsona przyniosła mu pierwszą w życiu nominację do Oscara. Statuetkę otrzymał jednak dopiero 6 lat później za zachwycającą transformację do roli Winstona Churchilla w "Czasie mroku" (2017) Joe Wrighta. W 2019 roku David Fincher zatrudnił Oldmana do roli Hermana J. Mankiewicza - scenarzysty legendarnego "Obywatela Kane'a". Rola w "Manku" (2020) zaowocowała trzecią nominacją do Oscara w jego karierze.

Na przestrzeni 40 lat swojej zjawiskowej kariery, Oldman grywał nie tylko w filmach, ale i w teledyskach Davida Bowie'go, Guns N' Roses czy Annie Lennox. Użyczał również głosu animowanym postaciom z bajek ("Kung Fu Panda 2") i gier wideo (serie "Call of Duty", "Medal of Honor", "The Legend of Spyro"). Pełnił też funkcję producenta wykonawczego takich obrazów jak "Ukryta prawda" i "Plunkett & Macleane", a także "Nic doustnie", w którym zajął się również scenariuszem i reżyserią. Do tworzenia filmów postanowił powrócić w 2021 roku jako reżyser i scenarzysta filmu "Flying Horse". W tym roku zobaczymy go także w produkcji Netflixa pt. "Kobieta w oknie".

W życiu prywatnym gwiazdor był pięciokrotnie żonaty, m.in. z Umą Thurman i Lesley Manville. Od 2017 roku jest związany z Gisele Schmidt. Aktor ma trójkę dzieci.

Zobacz także

Gary Oldman - Nominacja do Oscara 2021 oraz inne nagrody i wyróżnienia

Jak zostało już wielokrotnie wspomniane, Gary Oldman zdobył dotychczas jednego Oscara za rolę Winstona Churchilla w filmie "Czas mroku" (2017). Nominacja za pierwszoplanową rolę męską w filmie "Mank" jest natomiast jego trzecią. W 2012 roku był kandydatem do Oscara za rolę George'a Smileya w filmie "Szpieg" (2011). Ponadto otrzymał Złoty Glob, 3 nagrody BAFTA, Saturna, Satelitę, Critic's Choice Award oraz nagrody AACTA, Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych, Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z San Francisco oraz wyróżnienia na Palm Springs Film Festival i Edinburgh Film Festival. Ponadto, w 1993 roku zasiadał w jury 46. Festiwalu Filmowego w Cannes. Poniżej przedstawiamy listę najważniejszych nagród i nominacji dla Gary'ego Oldmana:

 • Oscary 2021 - nominacja za rolę w filmie "Mank"
 • Złote Globy 2021 - nominacja za rolę w filmie "Mank"
 • Saturny 2021 - nominacja za rolę w filmie "Mank"
 • Satelity 2021 - nominacja za rolę w filmie "Mank"
 • Oscary 2018 - nagroda za rolę w filmie "Czas mroku"
 • Złote Globy 2018 - nagroda za rolę w filmie "Czas mroku"
 • BAFTA 2018 - nagroda za rolę w filmie "Czas mroku"
 • Satelity 2018 - nagroda za rolę w filmie "Czas mroku"
 • Oscary 2012 - nominacja za rolę w filmie "Szpieg"
 • BAFTA 2012 - nominacja za rolę w filmie "Szpieg"
 • Satelity 2011 - nominacja za rolę w filmie "Szpieg"
 • Europejskie Nagrody Filmowe 2012 - nominacja za rolę w filmie "Szpieg"
 • Saturny 2005 - nominacja za rolę w filmie "Harry Potter i więzień Azkabanu"
 • Emmy 2001 - nagroda za gościnny udział w serialu "Przyjaciele"
 • Saturny 1999 - nominacja za rolę w filmie "Zagubieni w kosmosie"
 • BAFTA 1998 - nagroda za najlepszy film brytyjski "Nic doustnie"
 • BAFTA 1998 - nagroda za najlepszy scenariusz oryginalny filmu "Nic doustnie"
 • MTV Movie Awards 1998 - 2 nominacje za rolę w filmie "Air Force One"
 • Cannes 1997 - udział w konkursie głównym filmu "Nic doustnie"
 • Saturny 1993 - nagroda za rolę w filmie "Dracula"
 • MTV Movie Awards 1993 - nagroda za rolę w filmie "Dracula"
 • BAFTA 1988 - nagroda za rolę w filmie "Nadstaw uszu"

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET

Oscary 2021 - kiedy odbędzie się gala? Gdzie oglądać?

Oscary 2021 będą kolejną okazją dla Gary'ego Oldmana na zdobycie prestiżowej nagrody. Czy uda mu się to osiągnąć, przekonamy się już w nocy z 25 na 26 kwietnia 2021. W Polsce transmisja z gali będzie prezentowana na Canal Plus Premium i canalplus.com.

RadioZET.pl