Zamknij

Gavan O’Herlihy nie żyje. Aktor znany z "Miasteczka Twin Peaks" zmarł w wieku 70 lat

15.11.2021 08:12
znicz - materiał prasowy
fot. Value Stock Images

Zmarł Gavan O’Herlihy - amerykański aktor urodzony w Irlandii znany z takich seriali, jak "Happy Days" czy "Miasteczko Twin Peaks" oraz filmów "Willow" i "Zejście 2". Miał 70 lat. Co było przyczyną jego śmierci?

15 września 2021 roku zmarł Gavan O’Herlihy. Odszedł w angielskim mieście Bath w wieku 70 lat.

Gavan O’Herlihy nie żyje

O śmierci poinformował portal Deadline, opierając się na informacjach podanych przez gazetę "The Irish Echo". Smutna informacja została przekazana do mediów dwa miesiące po śmierci aktora.

Nie podano przyczyny śmierci O’Herlihy'ego. Zdradzono jedynie, że nie była ona powiązana z COVID-19.

Gavan O’Herlihy urodził się 29 lipca 1951 roku w Dublinie. Był synem aktora Dana O’Herlihy'ego. Ukończył Phillips Academy w Massachusetts, a następnie przeprowadził się do Dublina, by studiować na Trinity College. W okresie studiów był uzdolnionym tenisistą i stał się nawet czempionem Irlandii w tym sporcie. W 1974 roku zadebiutował przed kamerą w serialu komediowym "Happy Days". Wcielał się w Chucka Cunninghama. Z powodu małego czasu ekranowego O’Herlihy postanowił odejść z serialu. Chociaż początkowo jego postać została zastąpiona przez Randolpha Robertsa, a czasem całkowicie zniknęła i nie była w żaden sposób uwzględniana przez scenarzystów. Z tego powodu pojawił się termin Syndrom Chucka Cunninghama - odnoszący się do serialowych bohaterów, którzy w pewnym momencie przestają się pojawiać w danej produkcji, a scenarzyści powili zaczynają ignorować jej istnienie, przez co zostaje kompletnie zapomniana w świecie przedstawionym.

O’Herlihy bał się, że na stałe utknie w serialach, a jego aspiracją były filmy. Występował w pełnometrażowych produkcjach telewizyjnych i kinowych, ale w jego karierze nie zabrakło również seriali. Bardzo często wcielał się postaci negatywne. Wystąpił między innymi w "Supermanie III", "A Rumor of War", "We'll Meet Again", "Nigdy nie mów nigdy", "Życzeniu śmierci 3", czy "Space Riders".

Jedną z najbardziej znanych ról O’Herlihy'ego był występ w "Willow" -  filmie fantasy z 1988 roku reżyserowanym przez Rona Howarda. Aktor poznał reżysera na planie "Happy Days". Howard wcielał się w młodszego brata postaci granej przez O’Herlihy'ego. Howard wspomniał swojego kolegę z planu we wpisie na Twitterze.

Spoczywaj w pokoju Gavan. Znałem go jako pierwszego z dwóch Chucków w "Happy Days", a potem jako Airka w "Willow", którego miałem przyjemność reżyserować. Utalentowany aktor z wielkim wolnym duchem.

W kolejnych latach występował między innymi w takich serialach jak "The Six Million Dollar Man", "Pogoda dla bogaczy" czy "The Bionic Woman" oraz filmie Roberta Altmana "Dzień weselny".

O’Herlihy wcielił się też w niegodziwego kanadyjskiego policjanta w dwóch odcinkach "Miasteczka Twin Peaks". Co ciekawe w serialu wystąpił też jego ojciec Dan O’Herlihy. Wśród kolejnych ról aktora znalazły się między innymi występy w takich produkcjach, jak "Star Trek: Voyager", "Pamiętniki Sherlocka Holmesa", "Morderstwa w Midsomer", "Ostatni żywy bandyta", "Książę Waleczny", "Seven Days of Grace" czy horror "Zejście 2". Ostatnią rolą O’Herlihy'ego był udział w filmie "Queen of the Redwood Mountains".

Prywatnie aktor miał żonę Juliette, z którą doczekał się czwórki dzieci.

RadioZET.pl/Deadline/"The Irish Echo"