Zamknij

Gene Deitch nie żyje. Twórca animacji "Tom i Jerry" i laureat Oscara miał 95 lat

Patrycja Chudolińska
20.04.2020 12:46
Tom i Jerry Gene Deitch
fot. East News

Gene Deitch nie żyje. Amerykański reżyser filmowy i twórca wielu znanych animacji zmarł w wieku 95 lat w swoim mieszkaniu na praskiej Malej Stranie.

Gene Deitch nie żyje. Znany był przede wszystkim jako twórca serii animowanych, takich jak "Tom i Jerry" oraz "Popeye". W 1961 r. został nagrodzony Oscarem. Jego produkcja pt. "Munro" wygrała w kategorii najlepszego animowanego filmu krótkometrażowego. Gene Deitch zmarł 16 kwietnia 2020 r. w swoim mieszkaniu w Pradze. Miał 95 lat. O śmierci poinformował jego wydawca, Petr Himmel.

Nie żyje Gene Deitch, reżyser "Toma i Jerry'ego" i laureat Oscara

Gene Deitch, a właściwie Eugene Merril Deitch, przyszedł na świat 8 sierpnia 1924 roku w Chicago. Już pod koniec lat 40. i na początku 50. jego praca animatora została doceniona przez Art Directors Club of New York. Mężczyzna dwukrotnie został odznaczony Złotym Medalem tej organizacji za najlepsze animacje reklamowe. Prace, których autorem jest Gene Deitch, wystawiano m.in. w nowojorskim Museum of Modern Art.

Filmowiec wyreżyserował 12 odcinków "Toma i Jerry'ego". Wiele jego dzieł nie trafiło do polskich widzów, jednak zyskało popularność w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. Poza ogromnym dorobkiem artystycznym, Gene dużo uwagi poświęcał rodzinie. Doczekał się trzech synów z pierwszego małżeństwa.

RadioZET.pl/PCh