Zamknij

Giovanni Pampiglione nie żyje. Znany reżyser i aktor miał 77 lat

19.11.2021 09:45
Giovanni Pampiglione
fot. Mariusz Gaczyński/East News

Giovanni Pampiglione nie żyje. Znany reżyser i aktor odszedł 15 listopada w Rzymie. O śmierci włoskiego artysty poinformował Jan Polewka, wieloletni współpracownik Giovanniego Pampiglione.

Giovanni Pampiglione nie żyje. Zajmował się szeroko pojętą sztuką. Był reżyserem, aktorem, scenografem i tłumaczem utworów Mrożka, Witkacego i Krasińskiego. Smutną wiadomość przekazał krakowski scenograf i reżyser, Jan Polewka.

Zobacz także:  Gavan O’Herlihy nie żyje. Aktor znany z "Miasteczka Twin Peaks" zmarł w wieku 70 lat

Giovanni Pampiglione nie żyje. Znany reżyser i aktor miał 77 lat

Giovanni Pampiglione nie żyje. Włoski artysta odszedł w wieku 77 lat. Giovanni urodził się w 1944 roku w Rzymie. Pod koniec lat 60. ubiegłego wieku ukończył studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu w Rzymie. Był wielkim fanem polskiej literatury, dlatego następnie zdecydował się studiować na Wydziale Reżyserii PWST w Warszawie.

Giovanni Pampiglione był związany z polskim teatrem przez prawie pięćdziesiąt lat. Jako pierwszą w 1986 roku wystawił sztukę "Karnawał" w Teatrze Polskim we Wrocławiu. W polskich teatrach zrealizował ponad czterdzieści sztuk. Był związany m.in. z Teatrem Polskim we Wrocławiu, Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze, Teatrze Współczesnym w Warszawie czy Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.

Włoski artysta współpracował też z Warszawską Operą Kameralną, Teatrze Wielkim im. S. Moniuszki w Poznaniu i Operą we Wrocławiu. Pampiglione grywał też w polskich filmach - m.in. "Hakerze" (2002) i "Zaćmie" (2016).

Warto wspomnieć, że w 2004 roku otrzymał Nagrodę im. Stanisława Ignacego Witkiewicza przyznaną przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu Teatralnego "za wybitne osiągnięcia w propagowaniu polskiej kultury teatralnej na świecie".

Giovanni Pampiglione na stałe zapisał się w kartach polskiej kultury. Artystę pożegnał m.in. Teatr w Krakowie im. Juliusza Słowackiego.

Zobacz także:  Heath Freeman nie żyje. Gwiazdor seriali "Kości", "Agenci NCIS" i "Ostry dyżur" miał tylko 41 lat

RadioZET.pl/Onet.pl