Zamknij

Glenn Close: najlepsze filmy z aktorką nominowaną do Oscara 2021 [TOP 9]

15.04.2021
Aktualizacja: 15.04.2021 14:27
Glenn Close
fot. Fredric J. Brown/AFP/East News

Glenn Close to amerykańska aktorka, która jest jedną z najważniejszych postaci Hollywood. Widzieliśmy ją w wielu wcieleniach, a jej praca jest doceniana przez krytyków. Warto wspomnieć, że za kreację aktorską w filmie "Elegia dla bidoków" otrzymała nominację do Oscarów 2021. Sprawdź TOP 9 filmów z Glenn Close. Te tytuły trzeba zobaczyć. 

Najlepsze filmy z Glenn Close, które trzeba zobaczyć [TOP 9]. Na przestrzeni lat stworzyła wiele wybitnych kreacji. Glenn Close dała się poznać jako wszechstronna aktorka, która nie boi się trudnych ról. Zagrała w kilkudziesięciu produkcjach, jednak niektóre jej role na zawsze zapisały się w historii kina. Close była wielokrotnie nagradzana prestiżowymi nagrodami. Teraz ma szansę na pierwszego Oscara za rolę w filmie "Elegia dla bidoków". Wybraliśmy listę 9 filmów z udziałem Glenn Close, które warto znać.

Zobacz także: Carey Mulligan: najlepsze filmy z aktorką nominowaną do Oscara 2021 [TOP 10]

Glenn Close: najlepsze filmy z aktorką nominowaną do Oscara 2021 [TOP 9]

Glenn Close zadebiutowała w wieku 27 lat na Broadwayu. Od tego czasu wiele się zmieniło. Jej spektakularną karierę zapoczątkował m.in. film "Świat według Garpa". Aktorka nigdy nie pozwoliła się zaszufladkować. Wcielała się w różne kobiety, przechodziła większe i mniejsze metamorfozy do filmów. Glenn Close była siedmiokrotnie nominowana do Oscara, jednak nigdy nie otrzymała prestiżowej statuetki. To może się zmienić w 2021 roku, ponieważ otrzymała nominację za rolę w filmie "Elegia dla bidoków", gdzie wystąpiła u boku Amy Adams.

Wybraliśmy 9 tytułów z udziałem Glenn Close, które warto znać, by docenić talent amerykańskiej aktorki. Nasze zestawienie można znaleźć poniżej.

1. "Elegia dla bidoków" (2020), reż. Ron Howard

Film "Elegia dla bidoków" to produkcja, która może przynieść Glenn Close upragnionego Oscara. Co ciekawe, za tę samą rolę została nominowana do tzw. antyoscarów, czyli Złotych Malin. Close wciela się w filmie w babcię głównego bohatera. Jest ważną postacią i filarem rodziny. 

2. "Świat według Garpa" (1982), reż. George Roy Hill

"Świat według Garpa" to produkcja, o której należy wspomnieć w kontekście kariery Glenn Close. Film przyniósł aktorce rozpoznawalność i sprawił, że zaczęła otrzymywać coraz to ciekawsze role filmowe. W "Świecie według Garpa" śledzimy losy początkującego pisarza, który dorastał w niepełnej rodzinie i był wychowywany tylko przez matkę. Mężczyzna stara się odnaleźć swoje miejsce.

3. "Wielki chłód" (1983), reż. Lawrence Kasdan

"Wielki chłód" opowiada historię przyjaciół z lat szkolnych. Grupa spotyka się ponownie przy okazji pogrzebu jednego z kolegów. To smutne wydarzenie sprawia, że zaczynają wspominać dawne czasy i zwierzać się z różnych problemów. Tym bardziej że życie każdego z nich zmieniło się nie do poznania.

4. "Fatalne zauroczenie" (1987), reż. Adrian Lyne

"Fatalne zauroczenie" to jeden z najważniejszych filmów w dorobku Glenn Close. Aktorka i partnerujący jej Michael Douglas stworzyli kreacje, które na zawsze zapisały się w historii kina. Jest to opowieść o losach pewnej pary. Ich spotkanie miało być niezobowiązujące, jednak Alex zaczyna mieć obsesję na punkcie Dana.

5. "Niebezpieczne związki" (1988), reż. Stephen Frears

"Niebezpieczne związki" to oscarowy film z udziałem Glenn Close. W produkcji wystąpili również: John Malkovich, Michelle Pfeiffer i Keanu Reeves. W filmie Close wciela się w markizę, kobieta oświadcza swojemu byłemu kochankowi, że spędzi z nim noc pod jednym warunkiem - ten musi dostarczyć jej dowód zdrady pewnej mężatki.

6. "Hamlet" (1990), reż. Franco Zeffirelli

"Hamlet" to film z udziałem Glenn Close i Mela Gibsona. Akcja rozgrywa się w średniowiecznej Danii. Król państwa umiera w bliżej niewyjaśnionych okolicznościach, tron należy do jego brata, a ten bierze za żonę swoją szwagierkę.

7. "Zawód: Dziennikarz" (1994), reż. Ron Howard

"Zawód: Dziennikarz" to kolejny film w reżyserii Rona Howarda, w którym wystąpiła Glenn Close. Henry jest wydawcą nowojorskiej gazety - jest niezadowolony ze swojej pracy - zarabia niewiele, nie ma czasu na życie rodzinne. Zastanawia się nad zmianą.

8. "Albert Nobbs" (2011), reż. Rodrigo Garcia

"Albert Nobbs" to film, w którym Glenn Close przeszła ogromną metamorfozę. Jej bohaterka podaje się za mężczyznę, by utrzymać dobrze płatną pracę. Traktuje to jako zajęcie tymczasowe, bo chce zarobić na otworzenie sklepu, który dałby pracę jej najbliższym.

9. "Żona" (2017), reż. Bjorn Runge

"Żona" to film, o którym było głośno w 2017 roku. Co więcej, produkcję nagrodzono Złotym Globem. Glenn Close wciela się w żonę pisarza, który otrzymuje nagrodę Nobla. Wspólnie wyruszają do Szwecji, by odebrać statuetkę. Ten wyjazd jest pretekstem do przedyskutowania ich dotychczasowego wspólnego życia.

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET

RadioZET.pl/