Zamknij

Grażyna Szapołowska kończy 66 lat. Jak zmieniała się filmowa gwiazda? [GALERIA]

Maciej Friedrich
19.09.2019 13:38
Grażyna Szapołowska kończy 66 lat. Jak zmieniała się filmowa gwiazda? [GALERIA]
fot. Artur Zawadzki/REPORTER/EAST NEWS

Grażyna Szapołowska jest bez wątpienia jedną z największych gwiazd polskiego kina, której aktorski talent doceniono również za granicą. Zwana często "buntowniczką polskiego kina" gwiazda skończyła 66 lat. Jak zmieniała się słynna aktorka?

Grażyna Szapołowska to aktorka, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Jedna z najbardziej utalentowanych i najpopularniejszych krajowych gwiazd ma na swoim koncie dziesiątki zapadających w pamięć kreacji, w tym nagrodzoną Złotym Orłem rolę Telimeny w "Panu Tadeuszu" Andrzeja Wajdy. Wielbiciele Szapołowskiej są pod wrażeniem nie tylko aktorskiego talentu gwiazdy, ale również jej urody.

Choć ciężko w to uwierzyć, Grażyna Szapołowska kończy dziś 66 lat. "Najbardziej kobieca kobieta w Polsce", jak nazywała ją Agnieszka Osiecka, nie myśli jednak o aktorskiej emeryturze. W "Koronie królów" wciela się w rolę księżnej Eufemii Mazowieckiej, a w zeszłym roku mogliśmy oglądać ją w filmowym i serialowym "Botoksie" Patryka Vegi.

Grażyna Szapołowska - gwiazda polskiego kina kończy 66 lat

Grażyna Szapołowska urodziła się 19 września 1953 roku w Bydgoszczy. Aktorską karierę rozpoczęła tuż po maturze, występując na deskach Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. W czasie studiów zaczęła pojawiać się na ekranie w rolach epizodycznych, mogliśmy oglądać ją między innymi w serialu "Czterdziestolatek". Jej kinowym debiutem była rola Jagody w dramacie "Zapach ziemi", popularność przyniosła jej też odważna rola lesbijki Livii w "Innym spojrzeniu".

Przełom w karierze zapewniła Szapołowskiej komedia muzyczna "Lata dwudzieste, lata trzydzieste...". Od tej pory aktorka nawiązała współpracę z Krzysztofem Kieślowskim, która zaowocowała świetnymi kreacjami aktorskimi między innymi w "Krótkim filmie o miłości", za który otrzymała nagrodę za najlepszą rolę kobiecą na 13. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

 Grażyna Szapołowska po latach pogodziła się z córką. Połączyła je praca

Grażyna Szapołowska - gwiazda "Pana Tadeusza" kończy 66 lat

Ciężko wymienić choćby niewielką część świetnym aktorskich kreacji Szapołowskiej. W latach 90. głośno było między innymi w "Kronikach domowych" oraz "Panu Tadeuszu", gdzie brawurowo wcieliła się w postać Telimeny. Została za to nagrodzona statuetką Orła. Jej talent doceniono również poza granicami Polski, na swoim koncie ma również role w produkcjach włoskich, niemieckich i węgierskich.

Prywatnie Grażyna Szapołowska kilkukrotnie wychodziła za mąż. Na swoim koncie ma związki z Markiem Lewandowskim, Pawłem Potoroczynem i Andrzejem Jungowskim, z którym ma córkę Katarzynę. Obecnie Szapołowska związana jest z Erykiem Stępniewskim.

Pani Grażynie życzymy oczywiście wszystkiego najlepszego!

RadioZET.pl/MF