Zamknij

Hajduczek Zagłoby – co to jest? Odpowiedź na pytanie z „Milionerów”

Redakcja
29.08.2018 15:09
Hajduczek Zagloby to
fot. screen Player.pl

Hajduczek Zagłoby – co to jest? W 110. odcinku „Milionerów” na takie pytanie odpowiedzieć musiał Mateusz Cieloch. Jaka jest odpowiedź i co to jest hajduczek?

Hajduczek Zagłoby to... – w 110. odcinku „Milionerów” z takim pytaniem spotkał się Mateusz Cieloch. Jaka jest odpowiedź i co to jest hajduczek?

Hajduczek Zagłoby to:

A: Ewa;  B: Krzysia; C: Oleńka; D: Basia.

Co to znaczy hajduczek i kto nim był dla Zagłoby? Pan Mateusz nie od razu znał odpowiedź na to pytanie. Postanowił zapytać o to publiczność, a ta w ponad 70 procentach stwierdziła, że poprawna jest odpowiedź D: Hajduczek Zagłoby to Basia. Gracz zaznaczył tę odpowiedź i przeszedł do dalszej gry.

Właśnie tak Zagłoba nazywał Basię Wołodyjowską – wyjaśnił Hubert Urbański. Pan Mateusz wygrał 2 tysiące złotych i przeszedł do kolejnego pytania.

Zagłoba

Hajduczek – co to jest?

Wyjaśnijmy jeszcze, co to jest hajduczek. Zgodnie ze słownikiem PWN określenie „hajduczek” ma kilka znaczeń. W wojsku polskim XVI–XVII w.: żołnierz piechoty zorganizowanej na wzór węgierski; W XVI–XIX w.: patriota południowosłowiański lub węgierski walczący w oddziałach partyzanckich przeciw Turkom; W dawnej Polsce: służący na dworze magnackim ubrany w strój węgierski; Taniec pochodzenia węgierskiego, zbliżony do tańca zbójnickiego.

 „— W imaginacyi i w sercu, owego różowego hajduczka w pierwszym rzędzie ci wyznaczyłem, bo primo: to złoto nie dziewka, a secundo: tak jadowitych żołnierzy, jakich wybyście na świat wydali, jeszcze chyba na ziemi nie bywało – mówił Zagloba do pana Wołodyjowskiego”.

RadioZET.pl/SA