Zamknij

Horrory i thrillery: 10 najstraszniejszych filmów, które wbiją cię w fotel

23.12.2020
Aktualizacja: 20.01.2021 16:32
Kobieta je popcorn i ogląda straszny film
fot. Shutterstock

Horrory i thrillery, po których nie zaśniesz! Sprawdź ranking Top 10 najstraszniejszych filmów grozy!

Horrory i thrillery oglądamy nie tylko w Halloween. Czasem zwyczajnie mamy ochotę się trochę przestraszyć i… przytulić się do bliskiej osoby. A takie straszne filmy będą do tego idealnym pretekstem!

Najlepsze thrillery i horrory - ranking top 10

Filmy grozy, które wybraliśmy do naszego rankingu, to absolutnie najstraszniejsze horrory i thrillery, jakie nakręcono!

1. „Psychoza” (1960)

Jeden z najsłynniejszych filmów z bogatego dorobku „króla horroru” Alfreda Hitchcocka. „Psychoza” przeszła do historii kina nie tylko z powodu szokującej fabuły, ale również kilku kultowych scen, które na stałe wpisały się do popkultury, inspirując niezliczoną liczbę innych twórców.

Marion Crane to młoda sekretarka, której szef powierza ważne zadanie: ma wpłacić do banku pieniądze pochodzące z ważnej dla firmy transakcji. Marion ochoczo podejmuje się wyprawy do banku, informując jednak szefa, że po załatwieniu sprawy pojedzie prosto do domu, bo źle się czuje. Dziewczyna nie dociera jednak do bankowego okienka - zamiast tego ucieka z miasta i rozpoczyna długą, pozbawioną określonego celu podróż autem. W końcu, zmęczona jazdą i zainteresowaniem, jakie budzi wśród mieszkańców prowincjonalnych miasteczek, które mija na trasie, zatrzymuje się w przydrożnym motelu. Z miejsca wzbudza zainteresowanie młodego Normana Batesa, który prowadzi hotel wraz z matką. Marion nie zdaje sobie jednak sprawy, że za przyjaznym usposobieniem Normana kryje się koszmarny sekret, a ona sama szybko pożałuje, że to właśnie jego motel wybrała.

2. „Obcy - ósmy pasażer Nostromo” (1979)

Kultowy horror science-fiction, który do dzisiaj robi ogromne wrażenie. Załoga statku kosmicznego Nostromo podróżuje przez kosmos w stanie głębokiej hibernacji. Siedmiu członków zespołu nagle wybudza jednak ze snu sygnał SOS, który nadawany jest z jednej z pobliskich planet. Gdy załoga ląduje na jej powierzchni i opuszcza statek, by sprawdzić, o co chodzi, jeden z jej członków zostaje zaatakowany przez tajemnicze stworzenie, zaciskające się wokół jego szyi.

Załoga czym prędzej wraca na pokład statku, ale szybko okazuje się, że zabierając ze sobą zaatakowanego towarzysza, popełnili koszmarny błąd. Nadawany z kosmosu sygnał pomocy okazał się ostrzeżeniem, ale teraz jest już za późno. Nostromo wiezie ze sobą nieproszonego gościa, tytułowego „Obcego”...

Zobacz także:  Najlepsze horrory, które każdy powinien zobaczyć [TOP13]

3. „Szczęki” (1975)

Kultowy horror w reżyserii Stevena Spielberga, przez którego wielu zaczęło… bać się pływania w otwartych akwenach. Amity Island, niewielkim nadmorskim kurortem, wstrząsa seria przerażających wydarzeń. Po tym, jak odnalezione zostają zmasakrowane zwłoki młodej dziewczyny, która zaginęła podczas nocnego wypadu na plaże, miejscowy szeryf nabiera podejrzeń, że sprawcą tragedii może być rekin ludojad. Choć niezwłocznie powiadamia o ogromnym zagrożeniu dla turystów, włodarz miasta nie zgadza się na zamknięcie plaży, tłumacząc to chęcią uniknięcia ogólnej paniki i poważnego uszczerbku dla finansów miejscowej społeczności.

Kiedy w morskich odmętach zaczynają ginąć kolejni pływacy, szeryf prosi o pomoc Quinta, znanego w okolicy rybaka i domorosłego łowcę rekinów. Wraz z nimi w pościg za rekinem ludojadem wyrusza też ichtiolog, Matt Hooper. Rozpoczyna się dramatyczny wyścig z czasem, by uchronić mieszkańców i turystów przed kolejnym atakiem krwiożerczego giganta.

4. „Dziecko Rosemary” (1968)

Wybitny horror w reżyserii Romana Polańskiego. Guy i Rosemary to młode małżeństwo, które przeprowadza się do starej kamienicy, zamieszkanej w większości przez osoby w podeszłym wieku. Najbliżsi sąsiedzi pary, Minnie i Roman, z miejsca zaczynają żywo interesować się ich życiem. Choć Guy traktuje atencję ze strony starszych państwa jako wyraz sympatii, Rosemary podchodzi do nich z rezerwą.

Wkrótce w życiu małżonków zaczynają dziać się dziwne rzeczy, których kulminacją okazuje się być kolacja, podczas której Guy i Rosemary jedzą deser przygotowany przez Minnie. Rosemary ma po nim koszmarne halucynacje, a kilka tygodni później okazuje się, że spodziewa się dziecka. To jednak dopiero początek kłopotów kobiety…

Mroczne horrory i thrillery: straszne filmy o mordercach

Wśród propozycji mamy także takie o mordercach. Ostrzegamy, aby nie oglądać ich samemu! 

5. „Halloween” (1978)

Klasyk gatunku, którego popularność wcale nie przemija. Dowód? W tym roku na ekrany wejdzie kolejna część serii! W przededniu Halloween ze szpitala psychiatrycznego ucieka Michael Myers, wyjątkowo niebezpieczny morderca, który w wieku sześciu lat brutalnie zamordował własną siostrę. W pogoń za uciekinierem wyrusza dr Loomis, psychiatra, który od lat leczy Michaela. Lekarz zdaje sobie sprawę, że uciekinier prawdopodobnie będzie chciał dotrzeć do swojego rodzinnego miasteczka. Mieszkańcy sennej zwykle mieściny nie zdają sobie sprawy, że grozi im śmiertelne niebezpieczeństwo.

6. „Milczenie owiec” (1991)

Jeden z najsłynniejszych thrillerów psychologicznych w dziejach kinach. Młodej agentce FBI Clarise Starling (Jodie Foster) zostaje przydzielona sprawa „Buffalo Billa”, seryjnego mordercy-psychopaty, który okalecza zwłoki swoich ofiar w wyjątkowo brutalny sposób. Aby odnaleźć Billa, Clarise musi nawiązać współpracę z innym seryjnym mordercą, przetrzymywanym w szpitalu psychiatrycznym Hannibalem Lecterem, który słynie z ogromnej inteligencji. 

Nowe horrory i thrillery: najstraszniejsze filmy ostatnich lat

Jakie są najstraszniejsze horrory i thrillery z nowych produkcji? Oto nasze typy! 

7. „Wrota do piekieł” (2009)

Jeden z najbardziej zaskakujących i przewrotnych horrorów ostatnich lat. Christine, młoda dziewczyna żyjąca pełnią życia, odmawia pomocy proszącej o wsparcie cygance. Kobieta, w akcie zemsty, rzuca na Christine klątwę. Dziewczyna zostaje opętana przez mroczne siły. Aby przeżyć, musi wygrać bezlitosną walkę z czasem.

8. „Ciche miejsce” (2018)

Trzymający w napięciu horror oparty na oryginalnym pomyśle. Pięcioosobowa rodzina Abbotów (w rolach rodziców prawdziwe małżeństwo: Emily Blunt i John Krasiński) stara się przetrwać w świecie, w którym śmiertelne niebezpieczeństwo może wywołać... nawet najmniejszy hałas. Nawet najmniejszy dźwięk przyciąga bowiem tajemnicze potwory, które dla nikogo nie mają lici.

9. „Dziedzictwo. Hereditary” (2018)

Niesamowicie wciągający horror, który już zdobył wśród fanów gatunku miano kultowego. Po śmierci seniorki rodu Grahamów, rodzina jej córki Annie (w tej roli fantastyczna Toni Collette) zaczyna padać ofiarą niepokojących, a wkrótce także tragicznych, zjawisk. Szybko okazuje się, że nad Grahamami ciąży mroczne dziedzictwo. Członkowie rodziny muszą dowiedzieć się, co takiego zrobiła Ellen, że teraz to oni muszą płacić za to najwyższą cenę. Odkrycie tej prawdy wcale nie jest jednak gwarancją spokoju...

10. „Niewidzialny człowiek” (2020)

Najnowsza adaptacja kultowej powieści H.G. Wellsa wzbudza niepokój, ale nie sposób się od niej oderwać. Cecilię i jej męża, bogatego naukowca, łączy toksyczny, pełen przemocy związek. Krótko po ich rozwodzie mąż Cecilii popełnia samobójstwo, zostawiając jej w spadku fortunę. Kobieta podejrzewa jednak, że ta śmierć jest sfingowana. Pozbycia się tego przeczucia nie pomaga fakt, że od śmierci męża zaczynają prześladować ją dziwne i niebezpieczne zdarzenia.

Zobacz także:  Najlepsze horrory o domkah w lesie