Zamknij

Ilona Łepkowska: Małgorzata Socha powinna dać się oszpecić

Redakcja
20.11.2018 14:17
Ilona  Łepkowska: Małgorzata Socha powinna dać się oszpecić
fot. Instagram:@malgosia_socha

Ilona Łepkowska to scenarzystka, która dla wielu przedstawicieli tego zawodu może być wzorem. W wywiadzie wyraziła opinię, że współczesne polskie kino bardzo szufladkuje aktorów. Jako przykład podała Magdalenę Sochę, która jej zdaniem powinna dostać szansę zmiany wizerunku.

Ilona Łepkowska to bez wątpienia najbardziej znana krajowa scenarzystka. Odpowiada za ogromne sukcesy takich produkcji jak „Klan”, „M jak Miłość” czy „Korona Królów”. Na swoim koncie ma kilkanaście Telekamer, została także odznaczona Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Dla wielu scenarzystów jest autorytetem. W rozmowie z „Faktem” Łepkowska narzekała na współczesne szufladkowanie aktorów i aktorek. Jako jeden z przykładów wymieniła karierę Małgorzaty Sochy.

ZOBACZ: Małgorzata Socha pokazała zdjęcie dziecka

Socha
fot. Instagram:@malgosia_socha

Małgorzata Socha powinna zmienić wizerunek?

Zdaniem Łepkowskiej od pewnego czasu w polskiej kinematografii korzysta się z pewnego rodzaju aktorskich klisz.

– Dużo twórców filmowych w Polsce idzie po linii najmniejszego oporu. Potrzebują ładnej blondynki? Socha. Eleganckiej? Kożuchowska. Brunetka z temperamentem? Różczka. To jest ciągle ten sam schemat – narzeka scenarzystka.

Jako przykład zerwania ze schematem przedstawia rolę Małgorzaty Kożuchowskiej, która na potrzeby roli w „Plagach Breslau” przeszła aktorską metamorfozę. Pokazała tym samym, że sprawdza się nie tylko w rolach sympatycznych kobiet sukcesu. Zdaniem Łepkowskiej podobny zabieg pomógłby w karierze Małgorzaty Sochy.

M Socha
fot. Instagram:@malgosia_socha

– Chciałabym, żeby teraz ona dostała od jakiegoś reżysera propozycję roli wbrew swojemu wizerunkowi. Żeby też dała się w pewien sposób oszpecić, zszargać. Żeby była zmuszona do zrzucenia swojego ładnego kostiumiku. Bo uważam, że ma talent, tylko nie ma szansy go pokazać.

Z pewnością wielu fanów Sochy również z radością zobaczyłoby jej bardziej dramatyczne oblicze. Ilona Łepkowska ma nadzieję, że wkrótce filmowcy otworzą się na tego typu zabiegi.

– Każdej aktorce, która ciągle gra takie same postaci, są potrzebne takie zabiegi, jakim ostatnio poddała się Małgosia Kożuchowska. Liczę, że nadejdzie moment, że zacznie się to w naszym kinie zmieniać – wyznała „Faktowi”.

RadioZET.pl/fakt.pl/MF